Na wystawie z Rain Manem

W dniach od 3 do 9 grudnia obchodzony był Europejski Tydzień Autyzmu. W kraju działa Porozumienie Autyzm - Polska, skupiające 45 organizacji działających na rzecz dzieci i osób dorosłych z autyzmem. Jedną z nich jest krakowska Fundacja Wspólnota Nadziei, która 1 grudnia zaprosiła na otwarcie wystawy nazwanej „Rain Man razem z nami", inaugurującej obchody Tygodnia.

 

„Rain Man Obywatel Niewidzialny” to nazwa projektu sfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu RP przy wsparciu Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

W Holu Kamiennym Urzędu Miejskiego w Krakowie pokazane zostały prace fotograficzne podopiecznych fundacji. Nawet zaledwie przelotny rzut oka na zebrane fotogramy pozwalał uwierzyć, że mamy do czynienia z autorami doskonale wiedzącymi, co i jak chcieli pokazać. Zdjęcia, bardzo różne w treści i formie, nie pozostawiają widza obojętnym. To wystarczy.

Wśród zaproszonych gości, przedstawicieli UM, osób zaprzyjaźnionych, ze szczególną atencją witany był ksiądz kardynał Franciszek Macharski, od lat wspierający działania na rzecz niepełnosprawnych.

Alina Perzanowska, prezes Fundacji Wspólnota Nadziei, stwierdziła m.in. że choć autyzmu raczej nie można wyleczyć, to można zmniejszyć jego objawy i poprawić komfort życia osoby z autyzmem, stosując właściwą, indywidualnie dobraną terapię i edukację. Przykładem takich działań jest wiodący program fundacji znany pod nazwą Farma Życia, realizowany w Więckowicach, pierwszy tego typu projekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Jumar

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również