Nadchodzą Teatry Wspaniałe!

XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych w Tczewie, realizowana będzie w dniach od 16 do 20 września. Gościć będzie artystów z 28 zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę.

Prezentacje sceniczne XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbywać się będą w dniach 17-19 września w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji swój talent zaprezentuje blisko 300 uczestników z niepełnosprawnością. Priorytetowym celem organizatorów jest tworzenie imprezy bez barier i ograniczeń, podczas której każdy będzie miał okazję wyrazić siebie, łamiąc stereotypy. Grupy występujące na scenie muszą przestrzegać jednej zasady;-z uwagi na specyfikę imprezy przedstawienia muszą być nieme.

Tak jak zwykle zobaczymy przedstawienia lekkie, radosne, ale i poważne, zmuszające do refleksji.

Grupa Płomyki ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem (Malbork) za pomocą przedstawienia „Trzy małe świnki” przeniesie widza do świata bajek.

W przedstawieniu „Co innego cebula” Grupy Kworce z Gdańskiego Domu Pomocy Społecznej Orunia poznamy historię dwojga ludzi, którzy w niezbadanych okolicznościach trafiają do odległego nieznanego świata, który uczy poznawać i zrozumieć się wzajemnie. Przedstawienie ma uwrażliwić widza na inność, odmienność.

Zobaczymy również historię uniwersalną, która fascynuje od setek lat. W przedstawieniu „Tristan i Izolda” Teatr Muzyczny Arlekin ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy zaprezentuje nam pełną pasji i emocji opowieść o miłości niemożliwej do spełnienia, miłości zrodzonej z marzeń i tęsknot.

W sumie zobaczymy 28 prezentacji scenicznych o bardzo różnej tematyce. Wszystkie przedstawienia oceniać będzie profesjonalne jury w składzie:
– Jarosław Wojciechowski – teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,
– Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
– Krystian Nehrebecki – aktor , reżyser teatralny i radiowy producent, twórca wydarzeń artystycznych.

Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród będziemy mieli niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu, który działa przy Przedszkolu Specjalnym w ZPS w Tczewie.
Podczas Przeglądu Teatrów poza prezentacjami odbędą się także: happening, warsztaty artystyczne dla uczestników, spotkanie dla terapeutów i wychowawców a także dodatkowe zajęcia rekreacyjne.

Warsztaty prowadzone będą zarówno w Gołuniu na Kaszubach, w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie oraz w Centrum Kultury i Sztuki. Zajęcia prowadzić będzie 8 animatorów. Prowadzone w ramach projektu warsztaty zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestików. W tym roku przygotowano m.in. warsztaty tematyczne: „Zamknij teatr w antyramie” – przeniesienie ze sceny za pomocą różnych technik plastycznych i zamknięcie w antyramie emocji i wrażeń doświadczonych w teatrze, „Zajęcia relaksacyjne – metody radzenia sobie ze stresem scenicznym”, „Muzykoterapia – taniec integracyjny w teatrze”.

Tradycyjnie jak co roku dla uczestników projektu wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej. W tym roku oficjalne otwarcie przeglądu uświetni koncert Michała Wiśniewskiego. Po bardzo dobrym przyjęciu przez publiczność pierwszej odsłony trasy akustycznej Michała Wiśniewskiego „A niech gadają” artysta postanowił ponownie zaprezentować się w odsłonie akustycznej. Ma to być osobisty komentarz Wiśniewskiego do długiej drogi, przebytej w życiu zawodowym jak i prywatnym. Koncert odbędzie się 17 września o godzinie 18:00 w Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki.

pr
Data publikacji: 13.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również