Nadchodzi „Albertiana” 2022!

28 marca o godz. 10.00, rozpocznie się gala finałowa 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Wydarzenie, tradycyjnie, będzie miało miejsce na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Po przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie organizowane przez  Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko” wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta powraca do stacjonarnej formuły gali festiwalu. Święto twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnością intelektualną rozpocznie się, tradycyjnie, od hymnu „Albertiany”, ze słowami Czesława Miłosza i z muzyką Abla Korzeniowskiego.

Następnie będzie okazja obejrzeć występy laureatów z pięciu regionów, zarówno w kategorii zespołów, jak i solistów. W etiudzie pozakonkursowej „Wszyscy jesteśmy z jednego ogródka” zaprezentuje się teatr „Radwanek”. Galę uświetni również ceremonia wręczenia Medali św. Brata Alberta oraz występy gości specjalnych, w tym Susanny Jary, artystki z Ukrainy.

Do tegorocznej „Albertiany” zgłosiło się 40 grup teatralnych i 61 solistów z 89 ośrodków. Każda grupa  przygotowała spektakl trwający do 15 minut, a solista utwór do 5 minut (na dowolny temat).

– Ten festiwal organizujemy od początku razem z Fundacją im. Brata Alberta. I powiem wam, że wspaniale jest, gdy się coś robi razem. Jest raźniej, lżej, możemy się uzupełniać i rozdzielać obowiązki. W tej wspólnej pracy nie liczą się różnice gustów, poglądów. Pracujemy na rzecz godnego życia naszych wspólnych podopiecznych. I to jest nasza radość, nasz najważniejszy cel – mówi Anna Dymna o „Albertianie”.

Na profilu facebookowym Fundacji będzie miała miejsce transmisja live z przebiegu wydarzenia.

Organizatorzy zdają sobie sprawę, że obecnie najistotniejszym tematem jest wojna w Ukrainie. Jednakże, niezależnie od tej sytuacji, ich podopieczni ciągle potrzebują pomocy. Tegoroczna edycja „Albertiany” będzie dla nich pierwszą od trzech lat, okazją do spotkania. Jest to dla nich niezwykłe przeżycie.

Więcej informacji na stronie internetowej:  https://mimowszystko.org/ oraz na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/mimowszystko.

pr/, fot. Jarosław Praszkiewicz. Magda Woch / archiwum FAD

Data publikacji: 25.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również