Niecodzienna wystawa w Muzeum Historii Katowic

W Muzeum Historii Katowic prezentowanych jest ponad 40 prac uczniów Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Arka Noego”. Wystawę, którą muzeum gości po raz czwarty, można oglądać do końca stycznia 2023 roku.

Fundacja „Arka Noego” współpracuje z Muzeum Historii Katowic już od kilku lat. Motywem prac prezentowanych podczas tegorocznej wystawy jest temat związany z zimą oraz świąteczno-noworocznym okresem. Prace powstały pod opieką wychowawców klas oraz Katarzyny Ręki, nauczycielki plastyki, która jest też koordynatorką wystawy z ramienia „Arki Noego”.

– Jednym z ważnych elementów pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną jest rozwijanie ich kreatywności. Wspaniale, kiedy jej efekty możemy pokazać szerokiemu gronu odbiorców, dlatego bardzo się cieszymy, że po raz kolejny możemy zaprosić na tę wyjątkową wystawę – mówi prezes Fundacji „Arka Noego”, która prowadzi szkołę, Magdalena Skorupa-Grajner.

Zajęcia twórcze dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną to nie tylko możliwość wartościowego spędzania czasu, ale także forma terapii.

– Każda forma ekspresji przyczynia się do rozwoju, przede wszystkim uczy wyrażania siebie oraz wpływa pozytywnie na samoakceptację. Zajęcia twórcze są ważnym elementem naszej oferty, stymulują zarówno procesy poznawcze, emocjonalne, jak i kształtują silną wolę. Warto podkreślić, że aby wzmacniać zdolności twórcze dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, trzeba dostarczyć im materiałów, które rozwijać będą ich wyobraźnię, chwalić każdy przejaw indywidualności z ich strony, a także eksponować osiągnięcia. O te dwa pierwsze elementy dbamy w szkole, wystawa w Muzeum Historii Miasta Katowice realizuje ten trzeci.- dodaje prezes Fundacji „Arka Noego”.

W NSSP „Arka Noego” uczy się 40 uczniów – dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, w większości są to osoby z zespołem Downa.

– To ogromny zaszczyt i sukces, że możemy pokazać, jaką wyobraźnię mają nasi uczniowie, jak potrafią być staranni i kreatywni. Tym bardziej cieszy nas, że tak wiele osób wzięło udział w wernisażu otwierającym wystawę. To było święto całej naszej społeczności, rodzice, rodzeństwo, znajomi i przyjaciele – mówi Magdalena Skorupa-Grajner.

– Jesteśmy bardzo wdzięczny dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Historii Katowic za otwartość i ciepło, z jakimi za każdym razem jesteśmy przyjmowani. Czujemy się tam zawsze swobodnie i bezpiecznie. To bardzo ważne zarówno dla naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli, bo pokazuje, że sztuka, niezależnie od ograniczeń osób, które ją tworzą, jest uniwersalna i ważna w życiu człowieka – podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 05.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również