Niepełnosprawni Juliuszowi Słowackiemu

Z okazji 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego 20 listopada 2009 roku odbył się w warszawskiej Galerii Porczyńskich Muzeum im. Jana Pawła II koncert przygotowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galerii „Sztuka Niepełnosprawnych wśród Nas".

To już kolejne wydarzenie artystyczne, podczas którego niepełnosprawni uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z całej Polski mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne.
Zaprezentowano niemal wszystkie formy sztuki, tańca, poezji i muzyki w różnorodnych aranżacjach i wykonaniach.

Jak przystało na rocznicę urodzin wielkiego wieszcza WTZ z Wieruszowa przedstawił kompozycję wierszy poety w formie wokalno-recytowanej.

Występ taneczny uczestników WTZ z Mińska Mazowieckiego wprowadził wszystkich w egzotyczne klimaty.

WTZ Minsk Maz. - taniec1

WTZ Minsk Mazowiecki- taniec

Formę teatralną przygotował WTZ z Zawady Uszewskiej łącząc teatr, balet i taniec.

wtz_zawada_uszewska_teatr1

WTZ Zawada Uszewska – teatr

Z kolei WTZ ze Skierniewic pokazał, że niepełnosprawni potrafią śmiać się i rozumieć prozę życia przedstawiając pełne abstrakcji i metafor skecze z cyklu „Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia…”.

WTZ Skierniewice - Teatrzyk Zielona Gęś1

WTZ Skierniewice Teatrzyk Zielona Gęś

Najliczniejsza grupa WTZ z Kocka przeniosła uczestników w świat mody prezentując swoje pomysły strojów na różne okazje.

Uczestnikiem tego WTZ jest także Grzegorz Fijałkowski, w którego wykonaniu piosenki zespołu „Dżem” potrafią zachwycić. To właśnie podczas tego koncertu Galeria Porczyńskich zadrżała w posadach podczas wykonania – wraz z gościem wieczoru, zespołem „Comtogether” – utworu „Jak malowany ptak”.

zesp_comtogether_i_grzegorz_fijakowski2

Zespół Comtogether i Grzegorz Fijałkowski

Była to niespodzianka dla wszystkich widzów, a dla Grzegorza próba sprawdzenia się na scenie z żywiołowym zespołem. „Comtogether” zagrał rockowe piosenki, które wprowadziły niesamowitą atmosferę na widowni, a niektórzy poczuli się jak na prawdziwym festiwalu rockowym tańcząc „pogo” przed sceną.

Koncerty organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galerii „Sztuka Niepełnosprawnych wśród Nas” pełne są specjalnych gości, którzy dzielą się swoimi umiejętnościami artystycznymi.

Tym razem na scenie pojawili się: Anna Seniuk i Artur Barciś, którzy swoimi występami zachwycili publiczność. Nie obyło się bez możliwości „złowienia” autografu i zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.

Do posłuchania nastrojowych utworów zaprosił zespół JAAD, a dźwięki gitar klasycznych popłynęły wśród obrazów galerii.
Koncert prowadzili wspólnie prezes Stowarzyszenia Wanda Jaworska-Malicka i aktor Arkadiusz Wrzesień.

Wśród obrazów wielkich mistrzów znalazły się także prace plastyczne zgłoszone na konkurs, którego rozstrzygnięcie ogłoszono na zakończenie koncertu.
Tekst i fot.: Dariusz Opioła

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również