Niepowtarzalne inscenizacje w Lwówku

Niepowtarzalne inscenizacje w Lwówku

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło Lwówek (wielkopolskie) zorganizowało osiemnastą edycję Wojewódzkiego Przeglądu Grup Teatralnych Osób Niepełnosprawnych. 17 listopada w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Lwówku zdolności aktorskie, taneczne i improwizatorskie zaprezentowało osiem zespołów.

Każda inscenizacja była wyjątkowa i niepowtarzalna, a co najważniejsze, odzwierciedlała wysiłek oraz zaangażowanie w przygotowania.

Wydarzenie miało na celu zapoznanie środowiska lokalnego z możliwościami, umiejętnościami i zdolnościami osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dzięki zaangażowaniu w tego typu przedsięwzięcia uczestnicy placówek rehabilitacyjno-terapeutycznych oswajają się ze sceną, doskonalą warsztat artystyczny, opanowują elementy gry aktorskiej. Również uczą się, jak radzić sobie ze stresem.

Wystąpiła grupa teatralna WTZ PSONI w Grońsku – Koło Lwówek oraz reprezentanci następujących placówek: Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Kościanie, WTZ w Grodzisku Wielkopolskim, Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Duszek” w Dusznikach, WTZ Społecznej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Zbąszyniu, WTZ Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” w Kwilczu, ŚDS w Nowym Tomyślu i ŚDS w Sielinku.

Burzą oklasków nagrodzono przedstawienie pt. „Automatyczny lekarz” w wykonaniu uczestników ŚDS w Nowym Tomyślu. Aktorzy w pełen humoru sposób pokazali absurdy polskiej służby zdrowia. Aby zarejestrować się do lekarza, należało wrzucić do automatu monetę. Każda czynność wymagała wrzucenia kolejnych monet, a także banknotów o określonych nominałach. Wizytę u specjalisty oraz wykonanie badań podsumowała „diagnoza pacjenta” (puenta przedstawienia): „Nadaje się do pracy umysłowej, ale tylko w Sejmie”.

Pozostałe prezentacje także zostały przygotowane w oparciu o wyobraźnię i poczucie humoru. Jury nagrodziło wszystkich aktorów dyplomami, statuetkami i upominkami.

Przegląd został zrealizowany ze środków PFRON będących w dyspozycji PCPR w Nowym Tomyślu oraz Urzędu Miasta i Gminy Lwówek.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Karolina Kasprzak

Data publikacji: 19.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również