Niezwykła wyprawa rowerowa Rafała Gręźlikowskiego

Niezwykła wyprawa rowerowa Rafała Gręźlikowskiego

Rafał Gęźlikowski, niestrudzony rowerzysta po amputacji nogi, tropiciel zamkowych historii udaje się 7 lipca na niezwykłą wyprawę życia, szlakiem zamków na Węgrzech i Słowacji.

Samotna wyprawa „Zero Barier – zamki, ruiny i legendy” to 1000 km zmagań z własną słabością. Planowana rowerowa wyprawa życia będzie jego największym dotychczasowym wyzwaniem. Jedyna tego typu ekspedycja rowerzysty z niepełnosprawnością jest wyjątkowa między innymi pod względem dystansu, trudności pokonywania górzystych rejonów Węgier, Słowacji i polskiego pogranicza, jak i czasu wyprawy.
Przez kilka tygodni, wspinając się samotnie wraz z rowerem na szczyty gór, śpiąc pod namiotem, podróżując z ciężkim ekwipunkiem Rafał chce „zdobyć” kilkanaście zamków, by skończyć ostatecznie wyprawę w Wiśle. Na trasie jego wyprawy znajdą się m.in.: Zamek Holloko, Zamek Somoska, Zamek Boldogko, Zamek Krasna Horka, Zamek w Bojnicach, Zamek w Czachcicach (najciekawszy z zamków na trasie, znajdujący się na Słowacji, uważany niegdyś na całkowicie niedostępny, obecnie okrzyknięty najbardziej upiornym zamkiem w tej części Europy).
Podczas zmagań Rafał korzystać będzie ze specjalnie przygotowanej na tą ekspedycję protezy 3R80, z hydraulicznym kolanem, która jest w pełni wodoszczelna i pozwoli nie tylko poruszać się w górzystym terenie ale również przemierzać napotykane strumienie wodne. Wyprawa Rafała jest ukoronowaniem jego półrocznych przygotowań.
Rafał pragnie wykorzystać wyprawę do promowania turystyki osób z niepełnosprawnością w ramach projektu aktywizacji osób niepełnosprawnych realizowanego przez Fundację Zero Barier, która jest patronem tej wyprawy. Jak sam mówi: – Chcę własnym przykładem, z pomocą mediów, pokazać innym niepełnosprawnym jak piękne może być życie, kiedy zamiast trwania w bezsilności po wypadkach, amputacjach – odnajdziemy w sobie siłę, pasję i będziemy zmierzali ku ich realizacji. Jak wiele jest niezwykłych miejsc na tym świecie i że warto czasami przeciwstawić się własnym słabościom. To czyni nas silniejszymi, szczęśliwszymi i bardziej samodzielnymi w codziennym życiu – dodaje Rafał.
Partnerem wyprawy jest firma OTTOBOCK POLSKA, która pomogła w przygotowaniu protezy kończyny oraz wyposażeniu Rafała w ekwipunek.
***
Wyjazd Rafała nastąpi 7 lipca 2014 roku o godz. 9.47 pociągiem z Warszawy Wschodniej do Budapesztu.
Relacje w wyprawy, będą publikowane na bieżąco (w miarę dostępności Rafała do mediów w terenie) na stronie www.zerobarier.pl.

***
Rafał o sobie
Nazywam się Rafał Gręźlikowski. Mam 38 lat. Mam żonę i trójkę dzieci. Pracuję. Jestem niepełnosprawnym sportowcem po amputacji nogi na wysokości uda, do której doszło w wyniku walki z nowotworem. Ocaliłem tym sposobem swoje życie a mało tego, stałem się osobą skazaną na optymizm, bowiem już nigdy więcej nie wstaję z łóżka lewą nogą !
Największą z moich pasji są zamki. Szczególnie ruiny zamków. Na terenie Polski odwiedziłem ich już ponad 300 oraz kilkadziesiąt poza granicami. Wydałem książkę pt. „Zamki, ruiny i legendy” która jest zaledwie wstępem do przedstawienia wielu znanych, ale również kompletnie zapomnianych miejsc warownych w naszym kraju.
Przez większość życia uprawiałem rozmaite dyscypliny sportu. Byłem mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w biegu na 200 metrów (obecnie jestem jedyną osobą w Polsce biegającą o protezie), wielokrotnym mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc, wicemistrzem Polski w pięcioboju siłowym. Przed trzema laty porzuciłem sport wyczynowy. Obecnie największą przyjemność sprawiają mi turystyczne wyprawy rowerowe.

***
Wg danych GUS z 2011 i 2012 roku w Polsce było ponad 4,7 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 12.2 % całej ludności kraju. Wśród tych osób było ponad 3 mln osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i o kulach, ponad 1,5 mln osób niewidomych i niedowidzących oraz 470 tys. osób mających problemy ze słuchem.
***
Fundacja Zero Barier to organizacja społeczna, której celem jest znoszenie barier i aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez innowacyjne projekty, w tym promocję turystyki i aktywnego wypoczynku. W 2013 roku fundacja wydała bezpłatny pierwszy ogólnopolski przewodnik turystyczny „Zero Barier – Polsk bez ograniczeń”, wraz ze stroną internetową www.zerobarier.pl. W 2014 roku zorganizowała pierwszą ogólnopolską konferencję „Zero Barier – muzea dla niepełnosprawnych”, w której brało udział ponad 100 osób reprezentujących muzea i instytucje z całej Polski. Fundacja współpracuje z wieloma ekspertami testując miejsca i obiekty dla osób niepełnosprawnych. Zajmuje się także zintegrowaną komunikacją z osobami z różnego typu dysfunkcjami.
***
Ottobock to międzynarodowa firma medyczna z 90-letnią tradycją, która oferuje najwyższej jakości: sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny, wózki inwalidzkie, protezy, stabilizatory stawów, a także pionizatory dla dzieci. Jako firma odpowiedzialna społecznie współpracuje z fundacjami w zakresie fundowania sprzętu rehabilitacyjnego m.in. dla dzieci niepełnosprawnych. Bierze udział w licznych projektach społecznych mających na celu wsparcie rozwoju osób niepełnosprawnych ruchowo, wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej, a także kształtowanie ich pozytywnego wizerunku. http://www.ottobock.pl/

Info: ZeroBarier, oprac. pr
Data publikacji: 02.07.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również