9 sierpnia br. w Galerii Taras Sztuki Centrum Kultury Wilanów odbył się wernisaż wystawy prac laureatów i finalistów tegorocznej edycji konkursu plastycznego Świat Nikiforów.
Celem programu społecznego „Nikifory” jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami poprzez prowadzenie działań z zakresu arteterapii oraz kultury i sztuki. Jest to program ogólnopolski. Biorą w nim udział: uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, mieszkańcy domów pomocy społecznej, pacjenci z przyszpitalnych ośrodków arteterapeutycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych Tegoroczna edycja programu jest już dwunasta z kolei. Dorobek poprzednich edycji to ponad 10 tysięcy twórców i współpraca z kilkoma tysiącami firm, instytucji i ośrodków kultury w kraju.
Program został wznowiony w ubiegłym roku po 7-letniej przerwie. Wcześniej realizowała go organizacja Wspólna Droga. Po jej rozwiązaniu Nikifory zostały przeniesione do Fundacji Change4Good, kierowanej przez Maję Suworwicz-Biłyj. Change4Good to przedsiębiorstwo społeczne, którego celem jest – jak podkreślają jego twórcy – rozwój efektywnych, przemyślanych i długofalowych projektów społecznych w Polsce.
Program trwa przez cały rok, na początku organizowany jest właśnie konkurs Świat Nikoforów. Każdego roku ogłaszane są dwa tematy tego konkursu, jednym z nich jest zawsze Boże Narodzenie, drugi zaś się zmienia. W tym roku były to marzenia. Na konkurs nadesłano blisko 250 prac. Jury wyłoniło spośród nich 10 laureatów i 40 finalistów.
– Nie przyznajemy kolejnych miejsc, staramy się, żeby była to większa grupa osób, z którymi możemy później pracować – mówi Agnieszka Kiełbus, koordynatorka programu społecznego „Nikifory”. – To właśnie ich prace są teraz prezentowane w stolicy. 30 sierpnia w Krynicy, mieście w którym mieszkał i tworzył patron programu, Nikifor, odbędą się jednodniowe warsztaty arteterapeutyczne dla ośrodków z Małopolski, których podopieczni wzięli udział w konkursie.
We wrześniu natomiast planowane są warsztaty arteterapeutyczne dla laureatów tegorocznej edycji. Będzie to trzydniowe spotkanie w ośrodku Arterytorium, w którym powadzone są zajęcia arteterapeutyczne z zakresu sztuk wizualnych, a także muzyki i teatru. Właścicielem całego budynku i realizowanych w nim przedsięwzięć z udziałem osób z niepełnosprawnością jest Przemysław Kossakowski, który prowadził w TTV, m.in. cieszący się dużym zainteresowaniem program „Down the Road. Zespół w trasie.” Tym razem będzie on także prowadził warsztaty dla laureatów „Nikoforów”.
Pod koniec września planowana jest z kolei wystawa w Centrum Arteneum w Warszawie. – A w październiku będziemy mieli kolejną wystawę podczas kolejnej gali rozdania nagród w konkursie dla pracodawców wrażliwych społecznie Lodołamacze na Zamku Królewskim w Warszawie – dodaje Agnieszka Kiełbus.
Później rozpoczną się przygotowania do gali Nikoforów, która odbędzie się 11 grudnia podobnie jak w poprzednim roku w Twierdzy Modlin. – Podsumujemy wówczas tegoroczną edycję konkursu Świat Nikiforów i rozdamy nagrody – dodaje pani Agnieszka.
Przygotowywany jest katalog kartek świątecznych, które powstają na podstawie wyróżnionych prac. Jest on wysyłany do dużych firm, które kupują większą liczbę kartek, by obdarowywać nimi pracowników bądź współpracujące podmioty.
W styczniu przyszłego roku planowane jest jeszcze zorganizowanie wystawy prac tegorocznych laureatów i finalistów w galerii sztuki Stacja Badawcza Outside Art w Krakowie. Jest to placówka Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala.
Wszystkie prace wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu w obu kategoriach są bardzo różnorodne, ale każda z nich wydaje się wyjątkowa, jak choćby namalowany olejem portret aniołka, którego autorka jest najstarszą uczestniczką konkursu, liczącą ponad 80 lat. Są wśród tych prac zarówno obrazy tradycyjne, jak i takie, dla których wyraźną inspiracją była twórczość jego patrona. Kilka natomiast powstało pod wyraźnym wpływem grafiki komputerowej.
Warto dodać, że rysunki jednego z laureatów ubiegłorocznej i tegorocznej edycji konkursu Pawła Biesoka zakupiło Muzeum Śląskie w Katowicach.
Nasza redakcja jest patronem medialnym programu „Nikifory”.
Tekst i fot. Halina Guzowska
Data publikacji: 12.08.2024 r.