Nowy termin 17. EFF Integracja Ty i Ja w Koszalinie

W tym roku Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbędzie się w terminie od 3 do 7 listopada. Powód przełożenia tradycyjnego terminu, czyli z pierwszego tygodnia września, jest jasny. Koronawirus pokrzyżował plany imprezom wielkim, dużym i małym, lokalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym. Ich organizatorzy muszą mieć na względzie przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo gości i uczestników.

Również organizatorzy festiwalu, w trosce o udany i bezpieczny jego przebieg, postanowili przesunąć go w czasie, mając nadzieję, że w listopadzie wirus będzie zdecydowanie w odwrocie i w dobrej, zdrowej atmosferze spotkają się ze swymi festiwalowymi przyjaciółmi.

Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach: na najlepszy film fabularny, dokumentalny i amatorski. Swoją nagrodę przyzna także jury młodzieżowe oraz widzowie.

Nowa edycja, nowy plakat

Powstał już plakat17. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, którego autorem jest Grzegorz Otulakowski. To już czwarty rok współpracy organizatorów z artystą.

Grzegorz Otulakowski jest koszalinianinem, absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, studiował też na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP w Poznaniu.

Plakat – jak podkreśla – to dla niego fantastyczna forma wypowiedzi artystycznej, ponieważ jest nieoczywisty: – Plakat musi mieć drugie dno, zawierać w sobie jakąś zagadkę. To trochę rebus. Mamy trzy sekundy na jego odbiór i te trzy sekundy muszą zostać nam w głowie – mówi artysta.

Dla Grzegorza Otulakowskiego ważne jest liternictwo, którego, jak podkreśla, nauczył się w koszalińskim liceum plastycznym. Cechą charakterystyczną jego plakatów festiwalowych jest litera „c” w słowie „integracja” w formie powszechnie znanego symbolu osoby z niepełnosprawności, na na wózku.

Zaprojektowanie plakatu festiwalu Integracja Ty i Ja było dla Grzegorza Otulakowskiego sporym wyzwaniem. Jak mówi, chciał wyrazić przede wszystkim emocje wiążące się z niepełnosprawnością. Zastanawiał się, jakie uczucie odezwałyby się w nim, gdyby go dotknęła. Ruch głowy rudowłosej dziewczyny na plakacie wyraża jej silne emocje, a my patrzymy na postać poprzez oko filmowej kamery i wyobrażamy sobie, co czuje. Plakat jest jak film: każdy odbiera go inaczej, każdy rozumie po swojemu.

***

Organizatorzy: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela

Współfinansowanie: PFRON, PISF, Ministerstwo Kultury, Gmina Miasto Koszalin, Województwo Zachodniopomorskie

Partnerzy: LOTTO, Galeria EMKA

pr/

Data publikacji: 11.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również