Opowiadanie światów

Czy opowieści mogą pomóc uratować planetę? Czy wspólne tworzenie historii może być narzędziem zmiany? Czym jest aktywizm wyobraźni?

Fundacja Wielozmysły zaprasza do projektu „Opowiadania światów”. Będziemy poszukiwać historii, działań i myśli, które mogą nieść nadzieję w obliczu lokalnych i globalnych kryzysów. Celem projektu jest próba wyobrażenia sobie i opowiedzenia o optymistyczniejszych, ale jednocześnie realnych wizjach przyszłości.
„Opowiadanie światów” łączy działania edukacyjne i artystyczne. Projekt będzie się składał z cyklu dziewięciu warsztatów podzielonych na dwie części. Pierwsza, teoretyczna, część będzie wprowadzała wątki związane z tworzeniem narracji, relacjami człowiek – nie-ludzka przyroda, nowymi technologiami i migracjami. W trakcie drugiej części przepracujemy artystycznie wybrane tematy. Odbędą się warsztaty performatywne, scenariuszowe i dźwiękowe. Efektem projektu będzie słuchowisko prezentujące bardziej optymistyczną wizję przyszłej społeczności.

Rekrutacja do projektu:
• Warsztaty skierowane są do osób uczących się w szkołach ponadpodstawowych;
• Wszystkie wydarzenia, w ramach projektu, są dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku i niepełnosprawnością ruchową;
• Warsztaty odbędą się w dwóch blokach: 20-21.05.2023 i 03-04.06.2023 w Warszawie, głównie w Centrum Lokalnym Żoliborz;
• Projekt zakłada pracę własną osób uczestniczących;
• Jeśli jesteś zainteresowany/a „Opowiadaniem światów”, zakończyłeś/łaś edukację w szkole ponadpodstawowej, ale masz nie więcej niż 22 lata, to również możesz się do nas zgłosić;
• Warsztaty są organizowane przez Fundację Dostępnej Kultury Wizualnej Wielozmysły.
• Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa w ramach programu „Różnorodna Warszawa”.
• Partnerem projektu jest Centrum Lokalne Żoliborz

Jak się zgłosić?
Do 4 maja 2023 roku uzupełnij formularz.
Do wykonania zgłoszenia nie jest wymagane konto Google.
Liczba osób uczestniczących w projekcie jest ograniczona.
Jeśli masz jakieś pytania, napisz lub zadzwoń: monika@wielozmysly.org / 509 555 812 – Monika Matusiak

Dostępność warsztatów:
• Treści przekazywane na warsztatach oraz ich forma będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku;
• Na warsztatach będzie obecny asystent osób z niepełnosprawnościami;
• Zapewniamy wsparcie w dotarciu na miejsce warsztatów;
• Wszystkie spotkania będą odbywać się w przestrzeniach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Aktywizm wyobraźni:
Tytuł projektu „Opowiadanie światów” nawiązuje do powieści Ursuli K. Le Guin – wybitnej pisarki science fiction, poetki i eseistki. Autorka uczy nas, że umiejętność wyobrażenia sobie świata innego niż ten, w którym żyjemy, ma kluczowe znaczenie w budowaniu zmiany – społecznej, kulturowej i każdej innej.
Targana kryzysami rzeczywistość mówi nam o potrzebie poszukiwania alternatywnych form bycia w świecie. Celem „Opowiadania światów” jest próba wyobrażenia sobie i opowiedzenia o wizjach przyszłości, które niosą nadzieję i do których chciałybyśmy i chcielibyśmy dążyć. Nie chodzi nam jednak o naiwny optymizm. Chcemy kreować wizje przyszłości, które uwzględniają teraźniejsze i spodziewane, przyszłe kryzysy. W tych właśnie historiach będziemy szukać inspiracji do działania. Proces ten nazywamy aktywizmem wyobraźni.

Osoby prowadzące warsztaty:
• Monika Matusiak – historyczka sztuki, edukatorka i animatorka kultury. Współzałożycielka Fundacji Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły, w której realizuje projekty związane z dostępnością sztuki i kultury.
• Iwo Kondefer – kurator projektu “Opowiadanie światów”. Reżyser i scenarzysta krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Edukator kulturalny. Interesuje go ekokrytyczne podejście do kultury popularnej, a także relacja między dźwiękiem a stanem środowiska.
• Paweł Ngei – haker i badacz narracji o przyszłości i technologii. Współpracuje z wynalazcami/czyniami, aktywistami/kami i edukatorami/kami z Globalnego Południa, pomagając podzielić się prawdziwymi historiami, często niewyobrażalnymi dla mieszkańców Północy.
• Ulla Prussak – współzałożycielka Stowarzyszenia Inclusive.Buzz i BAZY na Marszałkowskiej 28. Osoby związane z BAZĄ głęboko wierzą w możliwość prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego tworzącego wielokulturową społeczność.
• Anna Bolewska – artystka, aktywistka, pedagożka, działaczka społeczna. Tematy, które obecnie ją zajmują to ochrona dzikiej przyrody, pomoc i solidarność z osobami uchodźczymi, artywizm oraz feminizm.
• Dominika Wasilewska – niezależna badaczka, osoba pisząca, twórczyni przestrzeni edukacyjnych. Jej research i praktyka oscylują wokół dziedzin takich jak posthumanizm, nowy materializm, studia postkolonialne i teoria queeru. Twórczyni projektu edukacyjnego Współbycie.
• Jacek Szczepanek – montażysta dźwięku, sound designer. Prowadzi spacery i warsztaty dźwiękowe, tworzy instalacje dźwiękowe, zajmuje się też miksem i masteringiem muzycznym.

„Opowiadanie światów” nie jest przestrzenią dla postaw homofobicznych, ksenofobicznych, seksistowskich, dyskryminujących osoby z niepełnosprawnościami i negujących katastrofę klimatyczną.

Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły to inicjatywa włączająca osoby z niepełnosprawnościami w odbiór oraz tworzenie sztuki. Od 2018 roku jej założycielki dążą do tego, żeby kultura stała się wrażliwa i otwarta na różnorodne potrzeby. Więcej informacji o fundacji i jej działaniach można znaleźć na stronie internetowej: https://wielozmysly.org/pl/

kat/

Data publikacji: 21.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również