Otwarcie siedziby Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21. Nowe miejsce na warszawskiej Pradze.

Po 17 latach działalności Teatr 21 – grupa teatralna aktorów i aktorek z zespołem Downa i autyzmem – doczekał się swojej własnej siedziby. W świeżo wyremontowanym przez Fundację Teatru 21, położonym niedaleko warszawskiego placu Hallera lokalu przy ul. Skoczylasa 10/12, swoje miejsce znajdzie społeczna instytucja kultury skoncentrowana na sztuce osób z niepełnosprawnościami. W dniach 18-20 listopada 2022 odbędzie się huczne otwarcie Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21.

Teatr 21 działa na kulturalnej scenie już od 2005 roku. Założony początkowo jako amatorska grupa działająca przy szkole specjalnej, ewoluował w stronę profesjonalnego teatru zatrudniającego aktorów i aktorki z niepełnosprawnościami (głównie z zespołem Downa i autyzmem). W ostatnich latach jego działalność znacząco się poszerzyła. W ramach Centrum Sztuki Włączającej, powołanym przez nagrodzony Paszportem POLITYKI Teatr 21, realizowane są m.in. działania związane ze studiami o niepełnosprawności, wydawane są książki, organizowane są spotkania, rozmowy, wykłady, występy gościnne; swoją sztukę tworzą i prezentują artyści oraz artystki również spoza zespołu Teatru 21. Pole działalności na tyle się poszerzyło, że brak miejsca zaczął Teatrowi 21 już bardzo doskwierać.

– Historia naszego nomadyzmu bardzo utwierdziła nas w tym, że pora jest się zatrzymać. Rozpoczęliśmy poszukiwania przestrzeni dostępnej dla wszystkich (zarówno dla artystów, jak i widzów), którzy chcieliby się u nas pojawić. Zadanie to okazało się bardzo trudne. Chcieliśmy również aby nowopowstałe miejsce było dostępne również na kieszeń NGO-sow. Szukanie, chodzenie po dzielnicach, po urzędach miasta, po ZGN-ach zajęło nam aż 1,5 roku. W końcu znaleźliśmy adres Skoczylasa 10/12, gdzie wcześniej przez 30 lat mieścił się sklep wielobranżowy. – tłumaczy Justyna Wielgus, członkini Zarządu Fundacji Teatr 21.

Po kilku latach starań, zbierania pieniędzy, pisania wniosków i wielomiesięcznym remoncie, Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 w końcu otwiera swoją stałą siedzibę na warszawskiej Pradze, a gospodarze i gospodynie tego miejsca zapraszają na weekend otwarcia, zaplanowany na 18-20 listopada 2022 na ul. Skoczylasa 10/12 w Warszawie.

Oficjalne otwarcie nowego miejsca odbędzie się w piątek 18 listopada 2022 o godz. 14:00, a w jego trakcie odbędzie się krótka konferencja i nastąpi symboliczne przecięcie wstęgi i zaproszenie gości do pierwszego domu Teatru 21. Tego dnia swoją premierę będzie miało polskie tłumaczenie książki Lennarda J. Davisa „Ustanawianie normy”, wydanej w ramach serii książkowej z zakresu studiów o niepełnosprawności “Odzyskiwanie obecności”. 18 listopada 2022 o godz. 17:00 odbędzie się rozmowa wokół tej książki, a samo wydawnictwo będzie można nabyć w promocyjnej cenie. W piątkowy wieczór od godz. 19:00 zaplanowano oficjalną parapetówkę zatytułowaną „Democratic disco”, w trakcie której każda osoba będzie mogła zaproponować swoje własne piosenki do wspólnej playlisty. W sobotę 19 listopada o godz. 17:00 aktorka Teatru 21 – Barbara Lityńska przygotowała dla wszystkich wieczór swojej poezji. W ramach otwarcia Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 swoje prace zaprezentują artystki Karolina Wiktor i Nadia Markiewicz, a ich prezentacjom będzie towarzyszyć spotkanie z artystką Karoliną Wiktor (19 listopada 2022, g. 11:00) oraz warsztat prowadzony przez aktorów i aktorki Teatru 21 (20 listopada 2022, g. 14:00).

W świeżo wyremontowanej przestrzeni na Skoczylasa organizatorzy stworzą także przestrzeń wystawienniczą, na którą składać się będą wybrane rekwizyty i elementy scenograficzne ze spektakli Teatru 21, które przybliżą gościom historię tego zespołu oraz sztukę jaką dotychczas stworzyli artyści z Teatru 21. W niedzielę 20 listopada w godz. 16:00-18:00 zaplanowane są również oprowadzania po nowej siedzibie, które poprowadzą gospodarze nowej przestrzeni – aktorzy i aktorki Teatru 21.

Szczegółowy program weekendu otwarcie Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 dostępny jest na stronie: https://teatr21.pl/otwarcie-siedziby-centrum-sztuki-wlaczajacej-teatr-21\

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na niektóre wydarzenia wymagana jest rejestracja na stronie https://teatr21.pl
Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

—————-
Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Działając nieprzerwanie od 2005 roku stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr”.

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

Info: Teatr 21

Data publikacji: 15.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również