Paradoxpower.pl – pierwsza w Polsce platforma internetowa dla artystów z niepełnosprawnością

Paradoxpower.pl - pierwsza w Polsce platforma internetowa dla artystów z niepełnosprawnością

Paradoxpower.pl to projekt katowickiego Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret. Jest to informator o wydarzeniach kulturalnych z udziałem artystów z niepełnosprawnością. Służy rozpowszechnianiu ich twórczości oraz różnych form integracyjnych. Na stronie znajdzie się także oferta kulturalna skierowana do tej grupy osób, które często są pozbawione możliwości bezpośredniego kontaktu z kulturą i sztuką.

Projekt narodził się w głowie Moniki Mierzwy, wiceprezes stowarzyszenia. – Chodziło o to, żeby w jednym miejscu scalić ciekawe dokonania niepełnosprawnych, w jednym miejscu ich pokazać, promować, dać możliwość zaistnienia – wyjaśnia inicjatorka. – Odbiorcy sztuki zaś mogą mieć takie miejsce, gdzie mogą się zwrócić o promocję. Wynikło to z naszego dorobku. Stowarzyszenie Absurdalny Kabaret od lat promuje dwa kabarety: Absurdalny Kabaret i Drzewo a gada. Myślę, że z dobrym skutkiem, bo aktorzy mają dość duże sukcesy. Zagrali w filmach, mnóstwo reportaży o nich powstało, a przede wszystkim zagrali setki koncertów, nagrali płyty, mieli do czynienia z różnymi artystami kabaretowymi, muzykami, a więc zaistnieli jako artyści w pełnym tego słowa znaczeniu. Chcemy wychodzić bardzo szeroko do publiczności i promować ambitną sztukę osób z niepełnosprawnością.

Na portalu zalogowani są już pierwsi artyści. Ponadto tworzy się piosenka promująca platformę, materiały graficzne, które zostaną rozdystrybuowane w sieci i nie tylko. Jest jeszcze trochę stylistycznej pracy na platformie i prac związanych z moderacją tekstów. Pozyskiwani są partnerzy, patronaty medialne i honorowe.

Do tej pory udało się pozyskać Patronaty Honorowe: Marszałka Województwa Śląskiego, Katowic Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, Narodowego Centrum Kultury; PAtronaty Medialne: Chorzowa Miasta Kultury, Portalu i Magazynu „Nasze Sprawy”, TVP 3 Katowice.

Ambasadorzy przedsięwzięcia to Oberschlesien, Agata Lisowicz -Wala, Barbara Dziuk – poseł na Sejm RP, Włodek Dembowski, Łąki Łan, Grzegorz Chudy, doc. Krzysztof Kucia, doc. Marek Krzystanek, Roman Kostrzewski, Krzysztof Krysta, Mariusz Kałamaga, a Partnerami zostali: Centrum Organizacji Pozarządowych, Energoprojekt-Katowice S.A., Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Miasto Katowice, Urząd Marszałkowski, Magazyn „Nasze Sprawy”, Klub Panorama, Kosa Buena Studio, Oberschlesien, Stowarzyszenie Most Katowice.

– Kończy się etap przygotowawczy, platforma już fizycznie istnieje, teksty już także są tam umieszczone. Na ukończeniu są graficzne materiały reklamowe oraz wszystkie informacje związane z promocją – zapewnia Monika Mierzwa. – Tak naprawdę chcemy wystartować po konferencji prasowej, która będzie inauguracją platformy – odbędzie się ona 6 października w klubie muzycznym Panorama w Katowicach-Ligocie. Zaprosimy tam wszystkie media, przedstawicieli władz miasta Katowice, które dofinansowuje ten projekt w zakresie promocji oraz władze Urzędu Marszałkowskiego, który dał nam środki na budowę platformy, przedstawicieli instytucji kultury z województwa śląskiego. Chcemy stworzyć prezentację multimedialną, która pokaże jak ta platforma będzie działać, o co tak naprawdę chodzi i co zyskają artyści, którzy się tam pojawią, a co instytucje i organizacje, które będą wspierać ten projekt, jak również artystów. Ma to być też łącznik i panel dyskusyjny pomiędzy urzędami, instytucjami kultury, które powinny dostrzec, że niepełnosprawny artysta może wykonywać sztukę przez duże S. Planujemy jeszcze występ kabaretu Drzewo a gada oraz zaprosiliśmy śląską raperkę Ilonę „Potanie” Chylińską, aby nam umiliła czas po konferencji.

Wkładem Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret będzie prowadzenie portalu przez najbliższy rok na zasadach wolontariatu. Stowarzyszenie będzie się starać pozyskiwać kolejne środki, aby rozszerzyć zasięg oddziaływania na całą Polskę oraz środowiska polonijne na całym świecie.
em
Data publikacji: 17.09.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również