Koncert „Dla Ukrainy”

W Pałacu Kultury Zagłębia 27 kwietnia niezwyczajna muzyka połączyła polskich i ukraińskich artystów oraz publiczność. Odbył się tamże wspólny koncert „Podaj rękę Ukrainie”. Członkowie chóru z Charkowa, z ośrodka dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku, z towarzyszeniem chóru Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) w Dąbrowie Górniczej zaśpiewali utwory polskie i ukraińskie , m.in. „Pieśni za Ukrainu”, „Dobryj ranok Ukraino”, „Miejcie nadzieję” czy „Podaj rękę Ukrainie”.

Opowieść o podróży podopiecznych charkowskiego ośrodka, pełnej niepewności i zagrożeń, to jak pełny napięcia i emocji triller o ucieczce przed bestią wojny. Za nimi były bomby i zburzone miasta… Jechali do przyjaciół z Polski, do Dąbrowy Górniczej, którzy już po nich przyjechali i czekali na granicy.

„Cieszę się, że macie dach nad głową” – napisała do nich – w odczytanym na koncercie liście, przesłanym na ręce prezydenta Dąbrowy Górniczej Marcina Bazylaka i dyrektor SOSW Violetty Trzciny – Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy.

Podziękowała za udzielenie gościny wychowankom charkowskiego kompleksu i ich opiekunom. „Dziękuję Wam, polscy przyjaciele, że daliście domowe zacisze uciekinierom z Charkowa, który tak wiele wycierpiał” – napisała Pierwsza Dama Ukrainy. „Odnaleźli oni dzięki Wam nadzieję, że pokój zwycięży”. Podkreśliła również, że takie działania najpełniej świadczą o łączącej nas głębokiej przyjaźni.

To niezwykle wzruszające wydarzenie było pełne podziękowań ludziom i instytucjom, wszystkim, którzy pomogli niewidomym z charkowskiej placówki i ich opiekunom, uciec przed wojną, pociskami i prześladowaniem. Mówiła o tym również Zoya Kolesnikowa, dyrektor Szkoły Muzycznej w Charkowie, dziękując także w imieniu Aleksandra Biełousowa, dyrektora tego ośrodka.

Program koncertu został wzbogacony specjalnym układem tanecznym na wózkach inwalidzkich oraz prezentacjami utworów poetyckich w wykonaniu uczniów dąbrowskiej placówki. Przez chwilę publiczność poczuła się także jak za czasów wielkiego tancerza Freda Astera dzięki brawurowemu wykonaniu Układu tanecnego przez młodego artystę związanego z dąbrowskim Miejskim Ośrodkiem Pracy Twórczej.

Koncert „Podaj rękę Ukrainie” był wyśpiewany sercem i gorącymi emocjami. Zakończył się odśpiewaniem polskiego hymnu – po polsku – przez śpiewaków z Ukrainy i owacją na stojąco dla wszystkich artystów!

Był wielkim apelem o pokój i bezpieczne życie dla wszystkich ludzi „pod wielkim dachem nieba”.

Organizatorami koncertu byli Miasto Dabrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia, SOSW oraz MOPT w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska, fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 29.04. 2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również