Pokaz filmu “Hiob” i warsztaty motywacyjne w Katowicach

13. czerwca w Katowicach Teatr EXIT organizuje otwarty pokaz filmu “Hiob” i spotkanie z odtwórcami głównych ról – niepełnosprawnymi aktorami z Teatru EXIT. Serdecznie zapraszamy Państwa na to niecodzienne wydarzenie. Będzie nam bardzo miło spotkać się na pokazie oraz porozmawiać z Państwem po projekcji. Szczególnie zapraszamy, bliskie naszemu sercu, osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów – pokaz jest także formą warsztatów motywacyjnych.

Odbędzie się on w poniedziałek, 13 czerwca, w Hospicjum Cordis w Katowicach, ul. Ociepki 2, o godz. 11.00

Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych od PFRON.

“Hiob” to 3 w jednym:

  • krótki, 16 minutowy film, czarno-biała adaptacja biblijnej księgi, z udziałem niepełnosprawnych aktorów
  • pofilmowe spotkanie z publicznością – opowieść o historiach życiowych występujących w nim aktorów
  • deklamowane przez nich wiersze i kilka piosenek wykonywanych na żywo

Spotkaniu towarzyszy pokaz zjawiskowo pięknych fotografii Kamili Kansy, przedstawiających aktorów teatru.

Krótki film będący adaptacją Księgi Hioba wraz z towarzyszącym programem artystycznym „na żywo”. Z cierpieniem i samotnością biblijnego Hioba mierzy się Tomasz Balon, niepełnosprawny aktor, cierpiący na wielokończynowe porażenie mózgowe.

Film staje się pretekstem do odważnego podjęcia tematu cierpienia, przed którym nie ma schronienia. Dla nas, pracujących w środowisku osób niepełnosprawnych jest on wciąż bardzo aktualny. I bardzo trudny. „Świat” ucieka jak może przed tym problemem. My chcielibyśmy stanąć z nim twarzą w twarz, poszukać światła pozwalającego lepiej zrozumieć przedstawiane tu treści. Stąd też wybór aktora do roli głównej.

Tomek nie potrzebuje grać, jest w nim prawda, której nie byłby w stanie oddać żaden zawodowy aktor. Nikt z nich nie przeżył tego co on, nikt nie będzie lepszy w przedstawieniu tej postaci. Tomek nie gra Hioba, on jest Hiobem. A może to Hiob jest nim?

Po filmie widzowie usłyszą prawdziwe historie życiowe aktorów opowiedziane przez reżysera oraz wiersze i piosenki nawiązujące do tematu cierpienia. Spotkanie kończy rozmowa z widzami. Ktoś o nas napisał – to prawdziwy emocjonalny nokaut, wobec którego nikt nie przechodzi obojętnie.

Scenariusz / adaptacja „Księgi Hioba”: Maciej Sikorski

Reżyseria: Maciej Sikorski

Muzyka: Adam Szewczyk

Występują: Tomasz Balon, Asia Sych, Ryszard Waligóra, Zbigniew Łuczyński, Marcin Konik, Tadeusz Dylawerski, Maciej Sikorski

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Xu2gdTu1hPk

Pokaz jest bezpłatny.

Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych od PFRON.

Fundacja Budzenie Pasji i Teatr EXIT

Fundacja Budzenie Pasji istnieje od 2015 r. i realizuje widowiska historyczne, warsztaty i spektakle teatralne (w tym edukacyjne) oraz prowadzi projekty wspierające środowisko osób niepełnosprawnych. Współpracuje od lat z wieloma instytucjami kultury oraz administracji publicznej na terenie całego kraju.

Szczególne miejsce w działalności fundacji zajmuje obecnie Teatr EXIT. Znakiem rozpoznawczym teatru jest kilka elementów – częste sięganie do tematyki biblijnej, obecność dużej liczby widzów niepełnosprawnych oraz debaty publiczne – po każdym spektaklu i filmie ma miejsce spotkanie i rozmowa, gdzie widzowie biorą aktywny udział w dyskusji na temat prezentowanych treści. Przedstawienia i filmy stają się niezapomnianym przeżyciem dla widzów również poprzez fakt spotkania z niepełnosprawnymi artystami. W realny sposób budują więzi kulturowe i zwiększają naszą wrażliwość społeczną.

Teatr swoje spektakle i filmy pokazuje w całej Polsce, a widownię teatru stanowią także osoby niepełnosprawne, często uczestnicy WTZ, czy mieszkańcy ośrodków DPS. Takich spektakli w ostatnich latach wystawiliśmy kilkadziesiąt, również kilkadziesiąt razy pokazywaliśmy nasze filmy wraz z towarzyszącymi im rozmowami. Misją teatru jest niesienie innym nadziei, aktywizowanie osób niepełnosprawnych, eksponowanie ich wartości.

Prowadzony w ramach naszej fundacji Teatr EXIT w tym roku (2022) rozpocznie pracę nad nowym filmem – Eliasz. Mamy już napisany scenariusz, obsadziliśmy już aktorów. Będzie to kolejny, artystyczny film, będący adaptacją biblijnej księgi (motyw Eliasza z Księgi Kapłańskiej). W głównej roli wystąpi znakomity aktor niepełnosprawny Marcin Konik. Poza nim wystąpią inni niepełnosprawni aktorzy naszego teatru oraz znakomita aktorka nowego pokolenia, związana z Teatrem Słowackiego w Krakowie – Agnieszka Kościelniak, (m.in. Do DNA) oraz światowa gwiazda opery – Rafał Siwek. W kolejnych latach chcielibyśmy w dalszym ciągu rozwijać koncepcję pokazów filmowych w szczególnych miejscach – szpitalach, hospicjach czy domach opieki społecznej.

Maciej Sikorski – instruktor teatralny, szef Teatru Exit, od wielu lat realizuje projekty teatralne i historyczne w ramach współpracy z Fundacją Budzenie Pasji i Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”. Reżyser kilku spektakli Teatru: Exit, Jazda na Moskwę, Genesis, Ku jedności, Pieśń nad pieśniami oraz filmów Hiob, Jonasz, Po drugiej stronie dnia, Tobiasz. Autor scenariusza i reżyser widowiska Budzenie pasji. Historia dla najmłodszych oraz pomysłodawca, autor scenariusza i reżyser filmu animowanego dla dzieci Historia Polski wg dzieci. Autor wielu widowisk scenicznych poświęconych historii Polski. Od kilku lat koncentruje się głównie na pracy z osobami niepełnosprawnymi, przemierzając z nimi całą Polskę w trakcie mobilnych pokazów, spektakli i debat.

Info i fot. Fundacja Budzenie Pasji i Teatr EXIT

Data publikacji: 08.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również