Półfinał MWC: kolejna edycja przesłuchań wokalnych „w ciemno”

W czerwcu br. już po raz piąty ruszył nabór zgłoszeń do jedynego i niepowtarzalnego w skali kraju Przeglądu Wokalnych Talentów Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność (MWC), jak co roku pod patronatem „Naszych Spraw”. To projekt kulturalny Fundacji „Wygrajmy Razem” z Dąbrowy Górniczej realizowany wspólnie z dąbrowskim Pałacem Kultury Zagłębia.

Zgodnie z regulaminem w rywalizacji mogą wziąć udział solistki i soliści w przedziale wiekowym 15 – lat, zamieszkujący na terenie Polski. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 60 uczestników, Zarząd Fundacji „Wygrajmy Razem” na podstawie nadesłanych zgłoszeń i nagrań zakwalifikował do półfinału 20. utalentowanych wokalistów. Przyjechali z całej Polski, co zdaje się świadczyć o rosnącej popularności i dobrej konotacji dąbrowskiego konkursu w środowisku młodych wokalistów. Reprezentowali nie tylko śląskie, niedalekie miejscowości jak Zabrze, Żywiec, czy Racibórz, ale także Łódź, Marianowo, Bolesławiec, Grodziec, Józefów, Poznań, Kłodzko, Legnicę, Sochaczew, Szczecin.

Drugi etap konkursu, czyli półfinały, miał miejsce 22 września, w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Zakwalifikowani do niego uczestnicy mieli za zadanie zaśpiewać piosenkę, w języku polskim, która opowiada jakąś historię. Jak dodaje Lukasz Baruch, prezes Fundacji „Wygrajmy Razem” – pięknych polskich piosenek jest naprawdę bardzo dużo. Uczestnicy prezentują przed jurorami bogaty repertuar, bo sięgają bardzo głęboko i czasami nawet sami jurorzy pierwszy raz się z tymi utworami spotykają. Wykonanie może być z akompaniamentem własnym lub półplaybackiem, może być a capella, jury ocenia przede wszystkim walory wokalne.

W półfinale uczestników oceniało jury składające się z niewidomych muzyków, profesjonalnych, uznanych artystów: Agnieszka Łozińska z Krakowa, Katarzyna Nowak z Wrocławia i przewodniczący komisji Leszek Kopeć również z Wrocławia. Były to prawdziwe przesłuchania w ciemno!

Zwykle piszemy, że wybrana spośród półfinalistów szóstka zawalczy o nagrody finansowe, śpiewając w koncercie finałowym. Jednak w tym roku jury sprawiło wielką niespodziankę, bo w finale zaśpiewa aż siedmioro wokalistów

Jak powiedziała Klaudia Mastalerz, laureatka pierwszej edycji przeglądu, nauczycielka emisji głosu, współpracująca z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, która będzie jurorką w finałach – nie spotkała się z tym nigdzie wcześniej, że soliści występują pod pseudonimami artystycznymi, ocenia to jako fantastyczne. Podobnie uważają inni wokaliści, z którymi rozmawiała na ten temat.

Często jest tak, że jako wokaliści konkursowi, często znają jurorów, a jurorzy wokalistów i kiedy przedstawia się kogoś z imienia i nazwiska, to już w głowie rodzi się myśl, że “to ta, która śpiewała tam i tam, zdobyła taką nagrodę, albo nie zdobyła”. Natomiast w konkursie Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność ani podczas półfinałów, ani w finałach wykonawcy nie są przedstawiami z imienia i nazwiska, w pófinałach mają numerki, potem wybierają sobie pseudonimy. Jest to bardzo sprawiedliwa forma.

Łukasz Baruch, pomysłodawca tego projektu uzupełnia natychmiast, że to właśnie miał być najbardziej obiektywny konkurs, jaki da się zrobić. A ponadto, żebyśmy my, widzowie, mogli sobie wizualizować obrazy, które są wyśpiewane przez wokalistów, treść przepięknych tekstów, oprawionych w muzykę.

W rozmowach z uczestnikami wybrzmiewała również wysoka ocena poziomu wszystkich wykonawców. Słuchało się tego jak dobrego koncertu. Wokalista, który przygotował piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Zabiorę cię dzisiaj na bal” przyjechał do Dąbrowy po raz drugi, ponieważ kiedy w finale śpiewają po ciemku wszyscy doznają niezwykłych emocji i przeżyć. Docenia też, że młodzież wybiera trudne piosenki, on sam w wyborze repertuaru kieruje się tym, czy daną piosenkę „czuje”.

Członkini jury, Katarzyna Nowak podkreśliła, że poziom był jak zwykle bardzo wysoki, wybór najlepszych wykonawców bardzo trudny, bo każdy z nich jest inny, młodzież sięga po ambitne teksty, trudne aranżacje, za co ich bardzo ceni. Nie ukrywa, że chętnie zakwalifikowałaby do finału jeszcze dwie osoby.

To już w niedzielę, 20 października, w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, w całkowitym mroku, anonimowo, tylko pod pseudonimami, w finałowym koncercie Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność, zaśpiewają najlepsi z najlepszych.

Projekt współfinansuje Województwo Śląskie, Gmina Dąbrowa Górnicza i PFRON. Patronami honorowymi wydarzenia są: Marszałek Województwa Śląskiego i Prezydent Dąbrowy Górniczej. Patronem medialnym wydarzenia jest Magazyn „Nasze Sprawy”.

Ilona Raczyńska, fot. Fundacja „Wygrajmy Razem”

Data publikacji: 01.10.2024 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również