Politechnika Białostocka oraz Muzeum Pamięci Sybiru dostępne dla osób słabosłyszących

Osoby z niepełnosprawnością słuchu wciąż mierzą się z brakiem dostępności miejsc użyteczności publicznej. Na szczęście, na mapie Polski sukcesywnie pojawiają się kolejne lokalizacje, które wychodzą naprzeciw potrzebom osób niedosłyszących. Nie inaczej jest w Białymstoku, gdzie w Muzeum Pamięci Sybiru oraz na Politechnice Białostockiej została zainstalowana pętla indukcyjna. To proste rozwiązanie niweluje zakłócenia w odbiorze dźwięków i wspomaga słyszenie wśród użytkowników aparatów słuchowych i implantów ślimakowych.

Użytkownicy urządzeń wspierających słyszenie na co dzień borykają się z zakłóceniami w odbiorze dźwięków. Najbardziej odczuwalne jest to w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, panuje hałas czy dociera gwar ruchu drogowego. Odpowiedzią na ten problem jest pętla indukcyjna, która niweluje wszelkie zakłócenia i gwarantuje czysty odbiór dźwięku. To właśnie dzięki niej osoby słabosłyszące mogą wyraźniej słyszeć i lepiej rozumieć docierające do nich głosy. Jak z niej korzystać? Wystarczy, że w przestrzeni gdzie jest zainstalowana, użytkownik aparatu bądź implantu włączy w nim – wcześniej uruchomiony u protetyka – tryb cewki indukcyjnej. Zapewni to osobom z niepełnosprawnością słuchu komfort uczestnictwa w życiu społecznym (np. możliwość załatwienia spraw urzędowych czy dostęp do edukacji czy dóbr kultury) i zniweluje obawy o niezrozumienie docierających dźwięków.

– W miejscach użyteczności publicznej, jak np. urzędy czy ośrodki zdrowia, niezwykle często panuje pogłos, ludzie stojący w kolejce rozmawiają ze sobą, a personel jest zazwyczaj oddzielony od klientów ladą bądź szybą. Sprawia to, że głos jest stłumiony, pojawiają się zakłócenia, a do użytkownika aparatu dociera wiele dźwięków jednocześnie i ciężko jest je odpowiednio zidentyfikować. Właśnie dlatego, wizyta w tego typu placówkach może stanowić duże wyzwanie dla osoby niedosłyszącej. Trudności można napotkać również w instytucjach kultury, takich jak kina czy teatry. Gdy na ekranie lub scenie kilka osób prowadzi dialog i mówi równocześnie, niezwykle ciężko przypisać jest głos do konkretnej postaci. Dodatkowe zakłócenia powodują żywe reakcje widowni. Dzięki pętli wszelki dyskomfort związany ze słyszeniem znika, dlatego dla osób słabosłyszących tak ważna jest ich instalacja w różnego typu placówkach – dodaje Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

fot. Magda Pawluczuk

fot. Magda Pawluczuk

Muzeum Pamięci Sybiru oraz Politechnika Białostocka z pętlą indukcyjną

Dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – w tym niepełnosprawnością słuchu – staje się na szczęście standardem kolejnych instytucji publicznych, zarówno urzędowych, jak i kulturalnych. W gronie miejsc szczególnie wyczulonych na tego typu potrzeby są powstające Muzeum Pamięci Sybiru, które jeszcze przed rozpoczęciem działalności zainstalowało pętle indukcyjne oraz Politechnika Białostocka, gdzie pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się już ponad dekadę temu.

– Pierwsze pętle na Politechnice Białostockiej zamontowano już w 2009 roku – były to systemy do auli wykładowych. Kolejne zakupiliśmy pod koniec ubiegłego roku. Zostały one zainstalowane w miejscach obsługi studentów: we wszystkich dziekanatach, w Bibliotece Politechniki Białostockiej, w sekretariatach Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, w Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji oraz w kilku jednostkach administracyjnych, między innymi w sekretariacie prorektora ds. studenckich. Pętle indukcyjne zainstalowane w miejscach obsługi studentów ułatwiają komunikację indywidualną z osobami niedosłyszącymi. Natomiast urządzenia umiejscowione w salach wykładowych wyrównują szanse korzystających z aparatów słuchowych czy implantów słuchu studentów i doktorantów w procesie kształcenia. Pamiętajmy o tym, że sale bywają wykorzystywane także do celów innych niż studiowanie, zarówno na potrzeby uczelni, jak i podmiotów podnajmujących pomieszczenia. Wówczas pętle służą nie tylko do studiowania i nie tylko naszym studentom – przekonuje Tomasz Jastrzębski, pełnomocnik rektora Politechniki Białostockiej ds. osób z niepełnosprawnościami.

W urzędach, instytucjach czy miejscach kultury kontakt pracowników z osobami słabosłyszącymi nie byłby tak komfortowy bez obecności pętli indukcyjnej. Ta odpowiednio ustawiona i podłączona do źródła dźwięku, np. mikrofonu gwarantuje wyraźny odbiór mowy, dzięki czemu użytkownicy aparatów i implantów nie muszą obawiać się jakichkolwiek zakłóceń i mogą pozostać w pełni anonimowi. Wówczas pracownik nie ma pojęcia, że rozmawia z osobą z niepełnosprawnością słuchu, która dzięki temu czuje się komfortowo i nie ma poczucia, że ktoś musi się do niej – pecjalnie dostosowywać.

„Budując wystawę stałą chcieliśmy osiągnąć jak najwyższy stopień dostępności naszego muzeum. Mając możliwość przystosowania przestrzeni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, stworzyliśmy program dostępności, w którym oczywiście znalazły się także pętle indukcyjne. Jedna z nich znajduje się w punkcie informacyjnym oraz kasie, natomiast pozostałe umieszczone są na wystawie stałej. Dzięki temu, że zdecydowaliśmy na rozmieszczenie aż sześciu pętli indukcyjnych, każdy zwiedzający będzie mógł usłyszeć autentyczne głosy, relacje oraz wspomnienia Sybiraków. Towarzyszą one podczas całej ścieżki zwiedzania i bez wątpienia są najważniejszym aspektem narracji naszego muzeum. Oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się 17 września 2021 r. Niezwykle cieszymy się, że dzięki pętli indukcyjnej będziemy mogli przyjąć jeszcze większą liczbę gości – w tym osoby z problemami słuchu – mówi Karolina Mosiej-Zambrano, adiunkt w Dziale Wystaw Muzeum Pamięci Sybiru.

fot. Michał Obrycki

fot. Michał Obrycki

Pamiętajmy o dostępności

Różne potrzeby nie mogą stanowić bariery w uczestnictwie w życiu publicznym. Takie kwestie jak niepełnosprawność czy sytuacja materialna nie powinny w żaden sposób wpływać na możliwość nieograniczonego korzystania z dóbr kultury czy edukacji. Pamiętajmy o tym, że dążenie do dostępności to nie tylko pożyteczna inicjatywa, ale również doskonały sposób na pozyskanie nowych odbiorców. Cieszy to, że na mapie Białegostoku pojawiają się instytucje, decydujące się na wprowadzenie pętli indukcyjnej. Oprócz Politechniki Białostockiej oraz powstającego Muzeum Pamięci Sybiru, z tego rozwiązania korzysta też m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku.

– Niezwykle cenne są wszelkie działania mające na celu promowanie kultury dostępności. Tym bardziej, to ważne, że coraz więcej instytucji, nie tylko na Podlasiu, ale i w całej Polsce decyduje się na zakup pętli indukcyjnej. Te niewielkie urządzenia mają ogromne znaczenie dla każdego użytkownika aparatów słuchowych – podsumowuje Aleksandra Szorc.

Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą korzystać z bezpłatnej interaktywnej mapy wszystkich miejsc w Polsce wyposażonych w pętlę indukcyjną. Dostępna jest ona na platformie Tu Możesz (www.tumozesz.pl). Dzięki niej wszystkie osoby niedosłyszące, decydując się na wyjście do kina czy muzeum, mogą dobrać miejsce odpowiadające ich potrzebom. Ponadto, dzięki platformie wszystkie organizacje wyposażone w pętlę indukcyjną mają szansę dotrzeć z informacją, że zapewniają komfortowe warunki wizyty wszystkim odwiedzającym.

Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

Fundacja Kultury bez Barier 

Data publikacji: 20.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również