Powód do dumy
„To co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień,
jest zarazem źródłem twoich największych radości".
(Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę)
W Holu Głównym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, 13 czerwca br. odbył się uroczysty wernisaż wystawy ceramiki, rysunku i malarstwa uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach. – Cieszę się, że piękne hasło „miasto Katowice – miastem ogrodów”, dzięki Państwu, znalazło tutaj swoją małą przestrzeń. My mamy własny ogród, to jest nasze sukces – powiedział profesor Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, zapraszając do zwiedzania wystawy. – Chciałbym, aby słowa podziękowania były przeznaczone dla wszystkich osób, dla wszystkich grup, dla wszystkich warsztatów, które dzisiaj znalazły się w Bibliotece Śląskiej. Niech tak się dzieje „do skończenia świata i jedne dzień dłużej” – dodał profesor Malicki, życząc im realizacji obecnych i przyszłych zamierzeń.
To już 20. jubileuszowa edycja prezentacji osiągnięć uczniów – i prawdziwy powód do dumy – którzy przez 20 lat istnienia szkoły realizowali w praktyce koncepcje arteterapeutyczne jej pedagogów i instruktorów, szczególne osiągnięcia odnotowując w ceramice. Liczne nagrody w konkursach i wystawach w kraju i za granicą potwierdzają wysoki poziom artystyczny prac młodych twórców.
– Bierzemy udział w przeróżnych konkursach plastycznych w Polsce i za granicą – mówi Joanna Warpas, dyrektor szkoły – specjalizujemy się w dość dużych, przestrzennych obiektach. Tutaj o gabarycie decydowała głębokość i wielkość gablot wystawienniczych.
Tegoroczna wystawa – tematycznie nawiązuje do krainy ogrodów i jej mieszkańców, a motywem przewodnim jest róża. Kolorowa i jednobarwna, wycyzelowana z barokowym przepychem i zupełnie prosta, oszczędna w barwie i formie – a każda piękna i poruszająca wyobraźnię. – Już w ubiegłym roku, na poprzedniej wystawie pan profesor zasugerował, że ponieważ mamy rosarium przy Bibliotece – to może byłoby dobrze, aby wystawa jubileuszowa miała taki właśnie motyw przewodni – róży, co szkoła zaakceptowała, tym bardziej, że sami mieli również zamysł „ogrodowy” – opowiada Dagmara Błaycz, kierownik Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. – Profesor J. Malicki podjął decyzję, że ta wystawa, dla upamiętnienia i uczczenia jubileuszu 20-lecia szkoły odbędzie się w Holu Głównym Biblioteki. Tutaj nabrała rozmachu i koloru! Gabloty wyglądają wiosennie i barwnie. Mam nadzieję – dodała D. Bałycz – że eksponowane prace będą się naprawdę podobały. Warto, by zobaczyło je duże grono odbiorców. A tutaj – nie w Małej Galerii na Ligonia – jest to zapewnione.
Dumnie w gablotach pysznią się różnokolorowe ptaki, zwierzęta, motyle, ważki, koniki polne, jaszczurki – słowem – mieszkańcy ogrodów. Obok, na postumentach liczne żaby uśmiechają się do zwiedzających. Każda jest prawdziwym arcydziełem. Pomiędzy ceramicznymi donicami, na sztalugach zawisły prace plastyczne nawiązujące do tematu wiodącego – róże, kwiaty, przeróżne rośliny i drzewa… Atmosfera pikniku, wiosenny przepych przyrody wyzwalają radosne i przyjazne emocje.
– Wystawa jest tematycznie związana z naszym projektem, który rozpoczęliśmy już dwa lata temu. Było to także nasze marzenie – projekt stworzenia ogrodów, a właściwie zakątków przyrodniczych, przy naszej szkole – dodaje dyrektor Joanna Warpas. – Małymi kroczkami udaje się nam to marzenie realizować. W ubiegłym roku wybudowaliśmy skrzynie na podwyższeniu i specjalnych kołach – przystosowane do obsługi przez osoby niepełnosprawne. Kolejnym etapem była wystawa w Bibliotece na Ligonia, podczas której profesor zainicjował naszą jubileuszową wystawę pod znakiem róży. 7 maja posadziliśmy uroczyście róże pod Biblioteką Śląską i przy naszej szkole.
Na koniec spotkania bardzo energetyczny, pozytywny występ zespołu „Od serca” z Rudy Śląskiej, od pieśni religijnych, gospels po utwory „Gawędy” – dawnego zespołu harcerskiego, sprawił wszystkim przemiłą niespodziankę.
Zespół istnieje przy Ośrodku dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” od 1995 roku. – Od 18 lat pokazujemy, że w każdym z ludzi drzemie potencjał, który wydobyty „na światło dzienne” sprawia, że można się nim dzielić i wspólnie nim cieszyć – tłumaczy Witold Hanke, zastępca dyrektora Ośrodka, prowadzący zespół i jednocześnie jego frontman i główny aranżer.
Z repertuaru wybrali kilka piosenek charakterystycznych dla różnych etapów swojej twórczej drogi, z lat ubiegłych i bieżącego okresu, kończąc pięknym przesłaniem: „Abyśmy się dali prowadzić wszyscy przez tych właściwych mistrzów, tych właściwych przewodników i abyśmy się nie dali nigdy mamić głupocie i bylejakości – tego państwu życzymy.”
Pomysł i realizacja jubileuszowej wystawy z okazji 20-lecia Szkoły na ul. Rolnej w Bibliotece Szkolnej, to przykład dobrej roboty. Warto poświęcić parę chwil swojego czasu wolnego, by tu przyjść i zobaczyć wystawę, nacieszyć oko i ducha – bo to prawdziwe unikaty.
Sztuka nie jest niepełnosprawna. Jest tylko dobra lub nie. Inne rozróżnienie nie istnieje – ta prawda jest niezmienna.
Tekst i fot. Iwona Kucharska
Data publikacji: 19.06.2013 r.