Prawdziwa SYMFONIA RADOŚCI zabrzmiała w wykonaniu najwspanialszej orkiestry na świecie!
- 28.06.2023
Charytatywny? Symfoniczny? Z pewnością jak zawsze absolutnie unikatowy, koncert Fundacji ISKIERKA. 7 czerwca Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, którą tworzą podopieczni fundacji zmagający się z chorobą nowotworową i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach znowu wystąpiły razem. Spotkały się różne muzyczne światy.
Zarówno dla melomanów, jak i dla tych, którzy na takim koncercie zagościli po raz pierwszy, będzie to z pewnością długo nie zapomniany wieczór, przygotowano dla nich prawdziwą SYMFONIĘ RADOŚCI.
Na czele Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanął tym razem kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, a także osobowość telewizyjna – Adam Sztaba! Małych pacjentów z kolei od kilkunastu lat przygotowuje Piotr Sutt, dyrygent, profesor i kierownik Katedry Perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi.
Zgrać grafik tej dwójki tak, aby wystąpili na jednej scenie – niby niemożliwe. Ale oczywiście ISKIERCE się udało i dwaj wielcy dyrygenci poprowadzili Symfonię Radości, w wykonaniu dwóch najlepszych na świecie orkiestr i na deskach jedynej takiej sali koncertowej NOSPR.
Ogrom serca, kreatywności, nieocenionej pracy!
Piotr Sutt wraz z podopiecznymi i kadrą ISKIERKI już kilkanaście lat temu stworzyli oryginalny model muzykoterapii dla dzieci w trakcie leczenia onkologicznego, wykorzystując potężne instrumentarium perkusyjne do walki z nowotworem.
A w ten wieczór zagrali do wszystkich kompozycji na przeróżnych instrumentach perkusyjnych, nawet… na maszynach do pisania. Byli pełnoprawnymi artystami, grającymi z wielkim zaangażowaniem, przejęciem, tremą, i radością, przeżywającymi muzyczną przygodę życia. Tego dnia mają okazję zapomnieć o trudach leczenia, o miesiącach lub latach pomiędzy szpitalem a domem, dzięki pomysłom ISKIERKI, może nawet szalonym, pokazującym chorym dzieciom, że życie jest pełne niespodzianek, także tych pozytywnych.
Orkiestra dzieciaków liczyła aż 70 osób.
Piotr Sutt twierdzi, że dla niego to największe wydarzenie artystyczne w roku ale też największe wyzwanie – jest dyrygentem, reżyserem, solistą, aranżerem, ale przede wszystkim zawsze zostaje Piotrem, częścią najwspanialszej orkiestry na świecie!
Zaproszenie do koncertu przyjęli w tym roku Małgorzata Ostrowska, Grzegorz Turnau, Kuba Jurzyk i Ralph Kaminski. Aranżację ich przebojów na tę specjalną okazję przygotował Adam Sztaba.
Nieodłączną ciekawostką iskierkowych koncertów jest zwykle chór darczyńców fundacji. W tym roku był to Chór Informatyków z firm 3Soft S.A. i Sii Polska. Na co dzień posługują się raczej klawiaturami komputerów, jednak zdecydowali się pokonać tremę i wesprzeć „śpiewająco” podopiecznych fundacji podczas występu. Dali się poprowadzić mistrzowi, jakim jest dyrygent i multiinstrumentalista Benedykt Odya, profesor Uniwersytetu w Bydgoszczy. Do chóru dołączyli jego studenci i absolwenci.
Koncert poprowadzili Jarosław Boberek i Mirosław Neinert, swoim niesamowitym poczuciem humoru bawiąc po mistrzowsku publiczność, znowu przebierali się do każdej zapowiedzi w tak zabawne stroje, że każde samo ich pojawienie się wzbudzało wybuchy śmiechu i wielki aplauz.
Radość i wzruszenia publiczności wynagrodziły z pewnością ogromne zmęczenie ludzi Iskierki.
Wiele wydarzyło się podczas koncertu SYMFONIA RADOŚCI. Na scenie spotkało się ponad 200 wykonawców. Na sali komplet publiczności; został przywitany przebojem Can You Dig it z filmu „Iron Man 3”, w mistrzowskim wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, potem kolejno nowe wersje repertuaru gości w unikatowym wykonaniu na dwie orkiestry, w tym jedną nietypową i jeszcze bardziej nietypowy chór.
Niespodziankę przygotował dla publiczności również Piotr Sutt, prapremierę własnej kompozycji ConStrOi! na wielką orkiestrę symfoniczną, skrzypce, wibrafon i instrumenty perkusyjne, chór mieszany, Dziecięcą Orkiestrę Onkologiczną i 5 perkusji, sferycznie rozmieszczonych na balkonach sali koncertowej, razem ponad 160 wykonawców! Zsynchronizowany z utworem film nagrany na potężnych maszynach, pokazywał ujęcia z przestrzeni powietrznej, podwodnej i kosmicznej, z twarzami dzieci i ludzi o różnych kolorach skóry. To manifest przeciwko destrukcji świata, zatrważającej konsumpcji, przemocy.
„Wszyscy wykonawcy przeszli siebie! Ich ekspresja, dynamika, fraza, technika i nasycenie dźwięku były po prostu zjawiskowe. Stanąć z batutą przed takimi Artystami w jednej z najważniejszych sal koncertowych Europy to zaszczyt i przeżycie, które na zawsze pozostanie w moim sercu!” – napisał po koncercie Piotr Sutt.
Wręczono statuetki „Przyjaciel Fundacji ISKIERKA”, otrzymali je autorzy książki „O, Choroba” – pisarz Boguś Janiszewski i ilustrator Max Skorwider, kompozytor Adam Sztaba, Wydawnictwo Agora dla Dzieci, HP Inc Polska Sp. z o.o, Voxel SA, Quatronum, aktor Mirosław Zbrojewicz, Agencja strategiczno-kreatywna KAVA, Exorigo-Upos SA i KLS.
Fundacja otrzymała nagranie wideo z gratulacjami od noblistki Olgi Tokarczuk, usłyszała również miłe słowa od obecnego na koncercie profesora Adama Bodnara.
Sponsorem koncertu była Fundacja Warbud SA – Warto Pomagać. Znamienne jest, że to właśnie Warbud jest generalnym wykonawcą obiektu NOSPR-u.
Nie sposób opisać wdzięczności, jaką wyrażali rodzice podopiecznych ISKIERKI. Jedna z nich, Katarzyna Krzak-Zawisz napisała na FB:
„Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Było cudownie, wzruszająco, pięknie i śmiesznie. Tyle emocji w jeden wieczór. Dziękujemy, że jesteście z nami, wspieracie nas w trudnych chwilach, pomagacie i zawsze możemy na Was ISKIERKO polegać. Dziękujemy za to co robicie dla swoich podopiecznych.
Ilona Raczyńska, fot. Jeremi Astaszow / arch. Fundacji ISKIERKA, Astashow Studio
Data publikacji: 28.06.2023 r.