Premiera programu „Autentyczni” w TVN

Program „Autentyczni”, w oryginalnej wersji pod nazwą „The A Talks”, został stworzony przez popularnych francuskich filmowców – Oliviera Nakache oraz Erica Toledano, reżyserów m.in. wzruszającego i skłaniającego do refleksji filmu „Nietykalni”. We Francji program jest emitowany jako „Les Rencontres du Papotin”.

Od września 2022 roku raz w miesiącu program jest emitowany na antenie telewizji France 2. We Francji ogląda go blisko 3 mln widzów. Jego bohaterami są dziennikarze gazety „Le Papotin” – młodzi ludzie w spektrum autyzmu.

Magazyn założył w 1990 roku Driss El Kesri, pedagog w szpitalu dziennym w podparyskim Antony. Zainspirował go artykuł w „Le Monde” o bezdomnych, którzy robili gazetę w Nowym Jorku. Postanowił stworzyć redakcję z nieprofesjonalnych dziennikarzy z zaburzeniami ze spectrum autyzmu.

„W Papotin akceptujemy ich takimi, jakimi są. Każdy ma swój potencjał, mocne i słabe strony, w pewnych sprawach odnosi sukcesy, a w innych ponosi porażkę. Chcemy to promować” – mówił w „Liberation”.

Dziś „Le Papotin” tworzy 53 dziennikarzy. Spotykają się raz w tygodniu, by dyskutować nad najnowszym numerem. Wielu z nich nie potrafi pisać – ich wypowiedzi spisuje opiekun lub redaktor naczelny. Pismo ukazuje się nieregularnie, mniej więcej raz w roku. Zawiera wywiady, autorskie teksty, opowiadania, felietony i wiersze. Rozmowy moderuje psychoterapeuta Julien Bancilhon.

Gośćmi programu „Les Rencontres du Papotin” są aktorzy, piosenkarze, sportowcy i politycy – odcinek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem obejrzało 4,6 miliona widzów. Dziennikarze, od nadzorem profesjonalistów i po merytorycznym przygotowaniu, przeprowadzą wywiady z cenionymi i powszechnie znanymi postaciami ze świata polityki, mediów czy sztuki.

Gośćmi pierwszych dwóch odcinków polskiej wersji programu będą Robert Makłowicz i Natalia Kukulska.

W programie „Autentyczni” weźmie udział blisko 50 osób w spektrum autyzmu (ASD), które chcą spróbować swoich sił jako dziennikarze. Osoby te myślą i przetwarzają informacje inaczej niż osoby neurotypowe. Operują konkretem, nie wychwytują w rozmowie sarkazmu, żartu czy metafory. Wszystko rozumieją dosłownie. Są bezpośrednie i spontaniczne.

Uczestnicy „Autentycznych” to młodzi ludzie, którzy „nie owijają w bawełnę” i niczego nie udają. Ich goście będą musieli odpowiedzieć na wiele zaskakujących pytań. Każdy odcinek to spotkanie z inną znaną osobistością. Oczywiście sam wywiad będzie poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Zaczynając od samodzielnej pracy nad przekazaną im dokumentacją na temat gości i wyborem pytań, a następnie spotykając się z profesjonalistami, którzy podzielą się z nimi swoim doświadczeniem i odpowiednio przygotowują ich do tego dziennikarskiego zadania. W trakcie całego procesu uczestnicy otrzymują wsparcie merytoryczne oraz warsztatowe. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie oraz mogli jak najlepiej spełnić się w nowej dla nich roli.

Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu, zarówno widzowie, jak i zaproszone gwiazdy, będą mogły bliżej poznać oraz lepiej zrozumieć zróżnicowany odbiór rzeczywistości przez osoby w spektrum. Podczas wywiadu pojawiają się tutaj zarówno tematy luźne i niezobowiązujące, jak i te trudne oraz wymagające dla gościa. Znane i popularne osoby, które w swoim życiu udzieliły setek wywiadów, doświadczą zupełnie innej relacji z rozmówcą niż kiedykolwiek wcześniej. To spotkanie będzie szczególnym i intymnym przeżyciem dla wszystkich – uczestników, gwiazd oraz widzów.

Sensowne zajęcia mają leczniczy wpływ na stan psychofizyczny człowieka. W tym projekcie można doświadczać przełamywania wzajemnych uprzedzeń oraz odkrywania wspólnoty. Uczestnicy, wcielając się w role dziennikarzy, pokazują odbiorcom, jak ich punkt widzenia wnosi wiele nowych i ważnych wartości do relacji międzyludzkich oraz otwiera na zupełnie inne postrzeganie wielu spraw czy sytuacji. Ich wolność w wyrażaniu myśli, czysta radość, czerpana z zaangażowania się w powierzone im zadanie, jest zarówno dla samych uczestników, jak i odbiorców programu, jego twórców oraz gości, wspaniałą lekcją, której mogą doświadczyć dzięki temu projektowi.

Wszyscy zaproszeni do projektu uczestnicy, wspólnie wezmą udział w rozmowie z zaproszonym gościem. A nad jej przebiegiem czuwać będzie Maciej Stuhr – aktor, reżyser i scenarzysta, felietonista, konferansjer, wykładowca akademicki oraz psycholog. Jego szeroki zakres kompetencji, połączony ze szczególną empatią, sprawiają, że doskonale odnajduje się on w roli moderatora spotkań. Po wcześniejszym zapoznaniu się z uczestnikami oraz ich potrzebami, pomaga im angażować się i aktywnie brać udział w wywiadach z gośćmi odcinków.

– Ten program daje niezwykłą szansę skonfrontowania się ze sferą rzeczywistości, która jest szczera, prawdziwa, odarta z masek i pozerstwa, a przy tym trudna i bardzo, bardzo wzruszająca – powiedział aktor.

Program „Autentyczni” to wyjątkowe spotkania i rozmowy, które pozwolą nam wszystkim lepiej zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu.

Premierowe odcinki już 1 i 2 listopada o godzinie 20:05 na antenie TVN.

Info i fot. TVN, oprac. em/

Data publikacji: 16.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również