Premiera serialu „Pasjonaci 2”. Nadzieja teatru ITAN

7 stycznia TVP2 rozpocznie emisję serialu „Pasjonaci 2” w reżyserii Artura Dziurmana. Uroczysta premiera odbyła się w Krakowie, gdzie zostały zaprezentowane 2 odcinki. Produkcja już zbiera pozytywne oceny. W obsadzie nie brakuje znanych aktorów, ale główne role odgrywają osoby z Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. One też wystąpiły w spektaklu „Wesele po krakowsku”, który wystawiono po raz pierwszy. Ta aktywność stanowi kolejny etap starań o to, aby ITAN został instytucją kultury.

Wieczór pod znakiem premier – tak można opisać wydarzenie zorganizowane 19 grudnia ub.r. w Kinie Kijów w Krakowie. ITAN zaprasza do tego miejsca w ważnych momentach swojej działalności. Tak było pod koniec 2017 r., kiedy publiczność po raz pierwszy obejrzała film dokumentalny „Wykluczeni” (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/wykluczeni-stawiaja-na-kino/). Z kolei nieco ponad 3 lata temu widzowie przybyli na premierę „Pasjonatów” (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/pasjonaci-przecieraja-szlak-teatr-itan-wkracza-do-telewizji/).

Ostatnio głównym punktem programu były 2 odcinki drugiego sezonu serialu. Ale zanim to nastąpiło, wystawiono spektakl „Wesele po krakowsku”. Ponadto zaprezentowano materiał making of, przedstawiający proces realizacji „Pasjonatów 2”. Zdjęcia do tej produkcji, mającej charakter fabularyzowanego dokumentu, powstały latem 2022 r. (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/pasjonaci-2-otwieraja-oczy-teatr-itan-na-serialowej-sciezce/).

– Przede wszystkim bardzo się cieszymy z tego, że na premierze była taka ogromna frekwencja [publiczność zajęła większość z 828 miejsc – przyp. red.]. To, co widzowie mogli obejrzeć, zostało poprzedzone ogromem naszej pracy. Zrobiliśmy audiodeskrypcję do spektaklu i wyemitowanych odcinków, naprawdę jesteśmy z tego dumni – powiedziała „NS” Danuta Damek, producent i serialowa Danka.

Wśród gości pojawiła się dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, a zarazem radna województwa małopolskiego Marta Mordarska. Przybył też radny województwa małopolskiego Robert Bylica, który jest autorem muzyki do serialu. Organizatorzy imprezy liczyli na większe zainteresowanie ze strony przedstawicieli władz samorządowych. Bo „Pasjonaci 2” są kolejnym etapem starań o to, aby ITAN został instytucją kultury. To byłoby m.in. miejsce aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

– Prezydenta Krakowa i urzędu miasta kompletnie nie interesuje to, co robimy. Apeluję do władzy, żeby popatrzyła troszeczkę na ludzi, którzy żyją za 1600 zł emerytury czy renty inwalidzkiej. Oni grają u nas od lat, zrobili kilkanaście przedstawień i 4 ogromne produkcje filmowe. Nikt z włodarzy miasta nie poczuł tej wrażliwości, nie zobaczył tytanicznej roboty, którą wykonujemy z Danusią [Damek – przyp. red.] – podkreślił Artur Dziurman, reżyser „Pasjonatów 2”, serialowy Bruno, a także twórca Teatru ITAN.

Pozytywne opinie
W Krakowie zostały zaprezentowane 2 odcinki – pierwszy oraz piąty. W sumie jest ich 13, a każdy z nich trwa około 23 minuty. W obsadzie serialu są m.in. Anna Korcz, Adrianna Biedrzyńska, Katarzyna Jamróz, Aldona Jankowska oraz Agnieszka Mandat. Ponadto występują Andrzej Beja-Zaborski, Tadeusz Huk, Maciej Jackowski, Marcin Kobierski, Leszek Piskorz i Zbigniew Suszyński. Jednak główne role odgrywają osoby niewidome i słabowidzące związane z ITAN-em.

– Wrażenia po premierze są bardzo pozytywne. Podobały mi się odcinki pokazane w kinie, bardzo szybko zleciała ta prawie godzina. Moim zdaniem jest to bardziej profesjonalna seria niż poprzednia. Widać to po obrazie, dźwiękach, a także aktorach, którzy zrobili olbrzymi progres w grze – stwierdziła Aneta Skrzypek, bardziej znana pod pseudonimem Jednooka Wojowniczka, serialowa Aneta.

Jak zaznaczył Artur Dziurman, pierwszy sezon opowiadał o poszczególnych bohaterach. Stąd odcinki były zatytułowane np. „Danka” czy „Mietek”. Teraz bohater jest zbiorowy. Ale w scenariuszu są też osobiste historie ITAN-owskich aktorów, zaczerpnięte z ich życia. Ponadto widzowie obejrzą fragmenty wybranych przedstawień i starania o uzyskanie siedziby dla teatru. Do reżysera dotarły już opinie od postronnych osób, które miały styczność z serialem przed premierą. Ich zdaniem „Pasjonatów 2” ogląda się bardzo fajnie jako jedną, wielką całość.

– Są też komentarze, że naprawdę pięknie pokazujemy Kraków. Część zdjęć została wykonana z drona, część w godzinach wieczorno-nocnych. Promujemy to miasto w telewizji ogólnopolskiej, a jednocześnie jesteśmy dla niego niewidzialni, mimo że tak mocno angażujemy się w działania kulturalne – dodała Danuta Damek.

Na premierę w TVP2 trzeba poczekać do 7 stycznia (sobota). Co tydzień o godz. 17:20 będzie emisja jednego odcinka. Poprzednio pokazywano po 2, rozpoczynając przed godz. 12. Wówczas całość obejrzało blisko 3 mln widzów. Ten wynik ITAN przyjął z zadowoleniem, biorąc pod uwagę porę nadawania. W teatrze liczą na to, że nowy sezon wzbudzi większe zainteresowanie niż poprzedni. Bo to z pewnością pomogłoby w staraniach o utworzenie instytucji kultury.

Gra o przyszłość
Kino Kijów było też miejscem premiery spektaklu „Wesele po krakowsku” w reżyserii Artura Dziurmana i Beaty Paluch-Zaryckiej. Jedną z cech charakterystycznych ITAN-owskich produkcji teatralnych są sekwencje filmowe. Tym razem zdjęcia powstały w Bukowinie Tatrzańskiej i Pstroszycach (woj. małopolskie). Jak podkreśliła Aneta Skrzypek, takie rozwiązanie jest niezwykle interesujące. Aktorzy prezentują swoje umiejętności na scenie, a dodatkowo na ekranie pojawiają się wstawki filmowe z nimi.

Z kolei Artur Dziurman zaznaczył, że w pierwszym sezonie zostały pokazane niemal wszystkie ITAN-owskie przedstawienia. W nich występują osoby niewidome i słabowidzące, które pięknie realizują swoje cele aktorskie. Reżyser nie zamierzał w „Pasjonatach 2” powielać tych samych form teatralnych. Trzeba było więc znaleźć coś nowego.

– Wybór padł na „Wesele po krakowsku”, bo chcieliśmy, żeby było kolorowo. Zależało nam też na podkreśleniu lokalnego akcentu. Są więc znane i lubiane piosenki związane z tym miastem. Do tego dochodzą wciąż aktualne wiersze Ludwika Jerzego Kerna – opisała Danuta Damek.

ITAN dąży do tego, aby premiery teatralne oraz inne ważne wydarzenia obywały się w jego siedzibie. Są czynione starania, aby ona powstała w budynku starej wozowni na terenie Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Ten zdewastowany obiekt pojawił się w pierwszym sezonie „Pasjonatów”, będzie też widoczny w drugim. Teatr pozyskał środki na jego remont (projekt przygotowany do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa), ale są one niewystarczające.

– Po emisji pierwszego sezonu mieliśmy nadzieję, że ktoś z władz się do nas odezwie albo odpowie na naszą prośbę pisemnie, żeby stworzyć instytucję kultury. Niestety nikt się nie znalazł. Może więc to, o co zabiegamy od lat, zdarzy się po „Pasjonatach 2”. Ta produkcja jest filmowo-obrazkowo-aktorsko, w ogóle całościowo, dużo lepsza od poprzedniej. Niech więc rządzący zrozumieją, docenią i powołają instytucję kultury w 2023 roku – podsumował Artur Dziurman.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 05.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również