Prezentujemy jury 18. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”

Adam Woronowicz

Adam Woronowicz – aktor teatralny i filmowy. Urodzony w Białymstoku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie).

Stworzył kilkadziesiąt ról w produkcjach filmowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

W 2011 roku otrzymał statuetkę Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie”Chrzest” (2010) w reż. Marcina Wrony, a w 2018 roku nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie „Kamerdyner” (2018) w reż. Filipa Bajona na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Marta Lipińska – aktorka teatralna, radiowa i filmowa. Urodziła się w Borysławiu koło Lwowa. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Warszawie. Od 1963 roku aż do dziś związana ze stołecznym Teatrem Współczesnym.

Ma na koncie setki teatralnych, filmowych i radiowych ról. Do najważniejszych i najbardziej znanych scenicznych kreacji należą role w m.in. „Dwóch teatrach” Jerzego Szaniawskiego, „Mistrzu i Małgorzacie” Michała Bułhakowa czy komedii „Mieszczanin szlachcicem” Moliera.

Aktorka może pochwalić się też bogatą filmografią. Wystąpiła w „Dolinie Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego i w „Salcie”, w którym stworzyła niezapomniany duet ze Zbigniewem Cybulskim. Widzowie mogli ją oglądać w „Nad Niemnem”, w którym wcieliła się w postać Emilii Korczyńskiej oraz w popularnych serialach „Ranczo” i „Miodowe lata”.

Katarzyna Gniewkowska – aktorka filmowa i teatralna. Urodzona w Katowicach.  Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec.

Związana była z Teatrem im. Juliusza Słowackiego oraz z Teatrem Starym w Krakowie. Obecnie współpracuje z Teatrem Narodowym i z OCH Teatrem w Warszawie.

W filmie zadebiutowała główną rolą w „Między ustami a brzegiem pucharu” w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego. Ponadto, współpracowała z takimi reżyserami jak Maciej Pieprzyca („Drzazgi”), Wojciech Smarzowski („Pod Mocnym Aniołem”), Marcin Wrona („Demon”) czy Agnieszka Holland („Ekipa”).

prof. UAM dr hab. Wojciech Otto – filmoznawca, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Autor książek:  „Literatura i film w kulturze polskiej dwudziestolecia międzywojennego” (Poznań 2007), „Zdzisław Maklakiewicz” (Warszawa 2008) w serii „Ludzie Polskiego Kina” oraz „Obrazy niepełnosprawności w polskim filmie” (Poznań 2012). Współautor dwóch edycji ogólnopolskiego wydawnictwa edukacyjnego „Filmoteka Szkolna”.

Prowadzi zajęcia z historii filmu, scenariopisarstwa i związków filmu z innymi sztukami. Członek jury konkursów filmowych i scenariuszowych.

Od ponad dwudziestu pięciu lat aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat”.

Marcin Bortkiewicz – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg i aktor. Urodzony w Słupsku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe” (2009) wyróżnionym przez jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego krótkometrażowa fabuła „Portret z pamięci” była zakwalifikowana do konkursu Director’s Fortnight na festiwalu w Cannes w 2012 roku.

Za pełnometrażowy debiut fabularny „Noc Walpurgi” (2015) otrzymał wiele nagród na krajowych festiwalach, w tym Nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jury oceniać będzie 33 filmy, w tym 12. filmów fabularnych, 14. filmów dokumentalnych i 7. filmów amatorskich.

Walczące o statuetki Motyla 2021 produkcje nadesłane zostały m.in. z Hiszpanii, Iranu, Brazylii, Włoch, Rosji, Korei Południowej, Argentyny oraz z Indonezji. W każdej kategorii są też filmy polskich twórców.

Seanse wyświetlone zostaną na ekranie kina Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Festiwal potrwa od 7 do 11 września. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Kultura dostępna”.

Zobacz galerię…

pr/, fot. materiały prasowe EFF

Data publikacji: 10.08.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również