Przedstawicielka zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego – „W stronę dostępności”: chodzi o to by, wspierać osoby wykluczone w dostępie do sztuk wizualnych

„Projekt +W stronę dostępności+ realizowany był od roku 2013. Początkowo jako woluntarystyczne działania w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, wspierane przez studentów i placówki muzealne w Łodzi” – wyjaśniła Aneta Pawłowska, przedstawicielka zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego – „W stronę dostępności”. Zespół otrzymał jedno z dwóch wyróżnień w 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki.

Kapituła doceniła zespół m.in. za „innowacyjne i zróżnicowane wspieranie osób z niepełnosprawnościami w dostępie do sztuki i kultury, do regionalnego i europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

„Z czasem udało nam się rzecz całą nieco ustrukturyzować. Dzięki grantom, które pozyskaliśmy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mogliśmy program rozwinąć” – dodała.

„Generalnie rzecz cała polega na tym, ażeby wspierać osoby wykluczone z dostępności do sztuk wizualnych, takich jak osoby z dysfunkcją wzroku czy dysfunkcją słuchu, ale też i problemami intelektualnymi, poprzez organizowanie dla nich zajęć – powiedziała Aneta Pawłowska. – To było treścią naszego pierwszego projektu zatytułowanego +Sztuka łódzka na tle sztuki europejskiej+, gdzie partnerem było Muzeum Miasta Łodzi”.

„W drugim projekcie, który realizujemy w tej chwili, za cel przyjęliśmy sobie nawigowanie osób z dysfunkcją wzroku po przestrzeni miasta Łodzi przy pomocy specjalnie skonstruowanej aplikacji na telefony komórkowe. Ten projekt kończymy. Mamy nadzieję, że będzie on użyteczny nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku, ale tak naprawdę dla wszystkich turystów, którzy będą chcieli obejrzeć miasto Łódź. A zakładamy, że ze względu na taką dość sekwencyjną budowę całego projektu i na dużą wprawę naszego zespołu, jeżeli inne miasta będą zainteresowane, to też będziemy mogli podzielić się naszymi doświadczeniami” – dodała.

Nauka w Polsce

bsz/ bar/, fot. Uniwersytet Łódzki

Data publikacji: 17.12.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również