Przegląd amatorskich teatrów osób z niepełnosprawnością w Przemyślu

Przegląd amatorskich teatrów osób z niepełnosprawnością w Przemyślu

Niepełnosprawni artyści, amatorskie teatry osób niepełnosprawnych z Polski i Ukrainy oraz instruktorzy i wolontariusze wezmą udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku, który odbędzie się w piątek, 27 października w Przemyślu.

Organizatorami przeglądu teatralnego są Centrum Kulturalne w Przemyślu i Fundacja Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.

Jak wyjaśniają organizatorzy, Nieprzetarty Szlak to międzynarodowy ruch osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy, którzy poprzez systematyczne całoroczne działania artystyczne, organizację imprez i pracę wychowawczą dążą do osobistego rozwoju jego uczestników oraz zmiany sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.

Uczestnikami Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku są osoby niepełnosprawne, głównie intelektualnie – podopieczni domów pomocy społecznej, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z miejscowości woj. podkarpackiego oraz Lublina i Lwowa.

W czasie Spotkań zaprezentują oni autorskie przedstawienia teatralne, a przerwy pomiędzy spektaklami wypełni wspólne śpiewane piosenek, zabawy i konkursy.

– W ten sposób przyjeżdżający artyści nawiązują bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami przeglądu i razem z wolontariuszami prowadzącymi imprezę budują jej klimat – zauważyła organizatorka Spotkań z ramienia CK w Przemyślu Dominika Osypanko.

W tym roku występy towarzyszące odbywać się będą w konwencji Rock and Rolla.

Jak podkreślają organizatorzy, wśród celów Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku jest nabywanie i rozwijanie umiejętności do samodzielnego funkcjonowania, rozwijanie samoświadomości osób niepełnosprawnych, a także umiejętności artystycznych, inspirowanie uczestników do aktywnych, twórczych działań kulturalnych i dzięki temu podnoszenie poczucia ich własnej wartości, a także zmiana perspektywy patrzenia i stosunków społecznych poprzez poszukiwanie miejsca osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i w kulturze.

Inicjatywa sprzyja także integracji we wspólnym działaniu osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych oraz doskonaleniu warsztatu artystycznego i organizacyjnego terapeutów, nauczycieli i wychowawców zajmujących się artystami niepełnosprawnymi oraz współpracujących z nimi wolontariuszy.

„Chcemy, aby nasza impreza była radosnym twórczym spotkaniem, dlatego do uczestnictwa zapraszamy wszystkich, którzy akceptują powyższe cele i naszą ideę pracy nie dla, ale razem z osobami niepełnosprawnymi. Zgodnie z tradycją nie chodzi tu o wybranie lepszych i gorszych, a o pełne radości spotkania tych wszystkich, którym przez życie iść jest ciężej, a którzy pomimo tych trudności ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania” – podkreśla Fundacja Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.

W ramach wydarzenia przewidziano także warsztaty prowadzone przez Radę Konsultantów dla grup teatralnych, instruktorów i całego środowiska teatralnego.

Na zakończenie Spotkań zaplanowano Wielki Finał, podczas którego każdy z uczestników otrzyma dyplom, słodkie upominki oraz nagrody rzeczowe, potrzebne przy tworzeniu spektakli teatralnych. (PAP)

Agnieszka Pipała, fot. pixabay.com

Data publikacji: 25.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również