Przegląd „O Buławę Lajkonika”. Programy zasługujące na zauważenie

Jury wybrało laureatów XXII Przeglądu Teatralno-Muzycznego „O Buławę Lajkonika”. Ta krakowska impreza skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnościami. W tegorocznej edycji swoje talenty artystyczne zaprezentowało blisko 200 uczestników. Oficjalne ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem nagród nastąpi 15 czerwca podczas Integracyjnego Dnia Bronowic.

16, 17 i 19 kwietnia w Krakowie odbyły się występy w ramach XXII Przeglądu Teatralno-Muzycznego „O Buławę Lajkonika”. Impreza jest wspólnie organizowana przez Urząd Miasta Krakowa oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

– Wiemy, że w poszczególnych placówkach jest mobilizacja, aby co roku przyjeżdżać na nasz przegląd. Specjalnie tworzą nowe programy, które później prezentują jeszcze przy innych okazjach. Jednak to nie jest kwestia samego występu na scenie, ale też potrzeba bezpośrednich spotkań z innymi osobami – powiedziała „NS” Małgorzata Surma z CM im. dr. H. Jordana, koordynator XXII Przeglądu.

W inauguracji imprezy wzięli udział pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. OzN Bogdan Dąsal oraz dyrektor Centrum Bartłomiej Kocurek. Miejsca dla publiczności zajęły m.in. dzieci z Akademii Twórczego Przedszkolaka. W sali teatralnej Centrum można było podziwiać 14 podmiotów wykonawczych, prawie 200 uczestników w różnym wieku. W tym gronie znaleźli się reprezentanci m.in. specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej, środowiskowego domu Samopomocy oraz Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i słabowidzących” w Krakowie.

– Dostajemy zgłoszenia przede wszystkim z ośrodków z naszego miasta. Ale niezmiennie cieszy to, że chcą u nas występować osoby spoza województwa małopolskiego. My nie jesteśmy w stanie pokryć im kosztów podróży czy pobytu, ale i tak przyjeżdżają. W tym roku gościliśmy zespoły Zakręceni, zatańczeni z Krosna i Michalinki z Częstochowy, a także wokalistkę Małgorzatę Pietralską z Radomia – dodała koordynator XXII Przeglądu.

Finał w Bronowicach
Zgodnie z regulaminem prezentacja muzyczna mogła składać się z nie więcej niż dwóch utworów do dziesięciu minut, a wokalna ¬ z maksymalnie dwóch piosenek. Z kolei limit czasowy występu teatralnego wyniósł 35 minut. Jury usłyszało m.in. „Dumkę na dwa serca”, „Piosenkę drewnianych lalek” czy „Radość najpiękniejszych lat”. W programie znalazł się też minimusical „O tym, co najważniejsze” zaprezentowany przez grupę Zakręceni, zatańczeni. Był również pokaz tańca „Dokąd zmierzamy?” w wykonaniu Zespołu taneczno-teatralnego z Grochowej.

– Dużo muzyki pojawiło się również w przedstawieniach, co ożywiło i uatrakcyjniło występy. Ta sfera jest na coraz wyższym poziomie. W niektórych przypadkach zwróciliśmy uwagę na świetnie dobrane stroje, przepiękne dekoracje i zaangażowanie uczestników – opisała Małgorzata Surma.

Spektakle dotyczyły zróżnicowanej tematyki Przykładowo, grupa Kucyki z Fundacji Pełna Życia wystawiła „Chopina”, opowieść o wybitnym kompozytorze i pianiście. Teatr Wyobraźni postawił na „Pana Twardowskiego – sztukę w czterech aktach z morałem”. W efekcie legenda została przedstawiona humorystycznie i na nowoczesną modłę. Z kolei Ułani zaprezentowali „Mam talent”. To przedstawienie o ośmiornicy, której inspiracji dostarczyły zwierzęta z dna morskiego, prezentujące różne talenty.

– Każdy z programów zasługiwał na zauważenie. Nie zawsze na nagrodę za całość, ale np. za jakieś elementy. Jednak nie chcemy wręczać Buław wszystkim uczestnikom, bo nasza impreza ma charakter konkursu. Werdykt nie był łatwy, a bierzemy pod uwagę m.in. ogólny wyraz artystyczny, przesłanie czy pomysł – zaznaczyła koordynator XXII Przeglądu.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 15 czerwca. Wówczas w amfiteatrze w Parku Młynówka Królewska zostaną wręczone nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Jak przewiduje regulamin, jury ma prawo przyznać Wielkie, Duże i Średnie Buławy Lajkonika oraz Małe Buławki Lajkonika. Uroczystość odbędzie się w ramach Integracyjnego Dnia Bronowic. Wtedy też na scenie zaprezentują się wybrani laureaci.

– To impreza otwarta, która rozpocznie się mniej więcej w południe. Będą tam liczne atrakcje, w tym dmuchańce, różnego rodzaju warsztaty czy występy, nie tylko związane z przeglądem. W ubiegłym roku mieliśmy dwie godziny na nasze uroczystości i tym razem może być podobnie, ale jeszcze nie znamy szczegółów – podsumowała Małgorzata Surma.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 29.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również