Przestrzeń do muzycznych i terapeutycznych spotkań, by budować dobre relacje 

Fundacja Nieprzetartego Szlaku wraz z Teatrem Muzycznym w Lublinie zapraszają na muzyczne spotkania artystów z niepełnosprawnościami. 24. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku odbędą się po raz pierwszy na profesjonalnej scenie. Artyści będą mogli spełniać Marzenia i zadbać o Relacje!

W dniach 22-23 listopada odbędą się 24. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku, które są imprezą integracyjną przygotowującą do corocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS) – Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych. W tym roku będą to Spotkania o tematyce „Marzenia/Relacje”.

Zeszłoroczne 23. Spotkania ze względu na pandemię odbyły się w wersji online i jak się okazało „w onlajnie też może być fajnie”. Jednak największym marzeniem organizatorów i uczestników była możliwość spotkania się na żywo i to właśnie ma mieć miejsce podczas tegorocznego Festiwalu, który po raz pierwszy odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Wydarzenie stacjonarne na profesjonalnej scenie, pod okiem profesjonalistów ma być okazją do zadbania o relacje, twórczego współdziałania oraz muzycznego święta Artystów Nieprzetartego Szlaku. Spotkania z Piosenką mają inkluzywny charakter, gdzie najważniejsze staje się spotkanie i wspólne bycie oraz radość tworzenia i muzykowania.

Uczestnicy tegorocznych Spotkań z Piosenką to soliści oraz zespoły muzyczne z Lublina i Lubelszczyzny, ale także z Wrocławia, Sanoka, Opoczna. Na scenie Teatru Muzycznego w Lublinie wystąpią zarówno przedszkolaki, młodzież oraz osoby dorosłe i seniorzy.

– Spotkania z Piosenką to przede wszystkim okazja do spotkania w gronie przyjaciół. Wśród występujących są zesoły i soliści, którzy biorą udział w festiwalu od kilkunastu lat, jak Łukasz Lisek czy Akademia Artystyczna. Wracają też zespoły, których przez kilka lat nie oglądaliśmy, jak zespół Tacy Sami z Matczyna. Dołączają też nowe grupy – z Biłgoraja czy Annopola. Mimo pandemii, jest to właśnie szansa na nawiązywanie i budowanie dobrych relacji przy muzyce i piosence – mówi Karolina Czajka, główna organizatorka Spotkań z Piosenką.

Dla uczestników Festiwalu organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku planują warsztaty wokalne z Małgorzatą Papiewską, artystką chóru, pianistką od lat związaną zawodowo z Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jan Pawła II oraz warsztaty z ruchu scenicznego z Anną Gawędą-Szternal, tancerką, aktorką, która prowadzi własne Studio Artystyczne w Krakowie oraz związana jest ze Studium Terapii przez Sztukę Inki Dowlasz.

Dla instruktorów organizatorzy przygotowują także warsztaty z Łukaszem Jemiołą, wokalistą, gitarzystą z Lublina, który od kilku już lat towarzyszy temu muzycznemu wydarzeniu. Warsztat „Songwriting” będzie przestrzenią do stworzenia autorskiej piosenki na tegoroczny 32. Cykl Nieprzetartego Szlaku RELACJE.

– Całoroczna praca wokół tematu przewodniego cyklu – w tym roku są to Relacje – pomaga naszym podopiecznym wejść w klimat imprezy, głębiej przeżyć wspólną przygodę; być nie tylko uczestnikami, ale również współorganizatorami Nieprzetartego Szlaku. Chcemy, aby dni spędzone w Lublinie podczas Spotkań z Piosenką oraz występy na scenie pozostawiły u uczestników niezatarte wspomnienia. Chcemy stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz możliwość uczenia się od siebie nawzajem pod okiem profesjonalistów, zarówno dla artystów, instruktorów, wolontariuszy  – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Na Finał 24. Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku Marzenia/Relacje odbędzie się koncert zespołu instrumentalno-wokalnego Kapeli Drewutnia z Lublina. Będzie można posłuchać dawnych pieśni i piosenek ludowych w ich własnej interpretacji. Bogate instrumentarium zespołu, które tworzą instrumenty obecne w polskiej muzyce ludowej, a zwłaszcza w tradycyjnej muzyce Lubelszczyzny, stanowi wartość dodaną występu Drewutni.

Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane uczestnictwem w Spotkaniach do zapisania się do wydarzenia na Facebooku, aby być na bieżąco z informacjami odnośnie Festiwalu. Zaś słowami piosenki „Marzenia-obłoki” zapraszają do wspólnej zabawy:

„Marzenia, przyjaźnie i zaraz jest raźniej,

gdy ludzi masz wkoło, to zawsze jest wesoło.

Marzenia, relacje i dobre wibracje,

gdy wszystko co czujesz, to akcentujesz.”

 

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/kGseIICuA

Strona www:http://nieprzetartyszlak.eu/

Fanpage: https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Zobacz galerię…

Patronaty honorowe:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

Dofinansowano ze środków PFRON

Patronaty medialne:

TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum

Magazyn i portal „Nasze Sprawy”

pr/, fot. Mariusz Kuszpa, Paweł Snopek

Data publikacji: 08.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również