O tym festiwalu pisaliśmy już wielokrotnie, przypomnijmy zatem, że biorą w nim udział twórcy bez względu na wiek, zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki: teatrem, muzyką, tańcem, plastyką, poezją. Festiwal nie jest konkursem – nagrodą jest sam udział w nim, a jedyną formą wyróżnienia jest udział w uroczystej gali wieńczącej go, która odbywa się w grudniu w Warszawie. MCKiS realizuje go wspólnie z instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kulturą i edukacją, działającymi na Mazowszu.
Ideą przedsięwzięcia jest integracja niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i osób dorosłych ze sprawnymi rówieśnikami. Oprócz prezentacji talentu i uczestnictwa w ciekawym przedsięwzięciu stanowi on coroczną okazję do spotkania i wymiany doświadczeń dla całego środowiska niepełnosprawnych artystów w regionie. Ale nie tylko, swoimi doświadczeniami i osiągnięciami terapeutycznymi dzielą się także pracujący z nimi na co dzień instruktorzy. Mają też oni możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji m.in. podczas spotkań z profesjonalnymi twórcami zasiadającymi w jury.
Tegoroczna „Radość Tworzenia” upłynie pod znakiem zmian. Pierwsza a nich to uroczysta inauguracja, która odbędzie się nie jak dotychczas w stolicy, a w Siedlcach – w tamtejszym Miejskim Domu Kultury. Otwarcie festiwalu będzie połączone z Dniem Plastyki. Kolejne festiwalowe imprezy odbędą się tym razem w: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie (Dzień Muzyki, 27.10.), Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim (Dzień Tańca, 3.11.), Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu (po raz pierwszy realizującym jeden z festiwalowych dni) i Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (Dzień Teatru, 10.11. i 25.11.).
Wyróżnieni podczas kolejnych dni artyści spotkają się na uroczystej gali w Warszawie w Teatrze Rampa, w dniu 6 grudnia br.
A wracając do zmian – Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, mieszczące się w neorenesansowym budynku przy ulicy Elektoralnej 12 w Warszawie, powita uczestników i gości festiwalu w dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, siedzibie. Dobiegł właśnie końca remont budynku połączony z jego modernizacją. To pierwszy etap projektu czyniącego MCKiS instytucją przyjazną osobom niepełnosprawnym. Drugi to – wykreowanie i prowadzenie programu pod roboczym jeszcze tytułem Centrum Aktywności Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano w nim zarówno działania pomagające twórcom – artystom niepełnosprawnym zaistnieć na rynku sztuki, jak i skierowane do osób z nimi pracujących, m.in. nauczycieli i instruktorów.
O realizacji tego programu będziemy informować naszych Czytelników.
Szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo na stronie http://www.mckis.waw.pl/pl/content/view/886/34
Halina Guzowska