Ruszył nabór do 23. edycji Festiwalu „Albertiana”

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta organizują kolejną, 23. już, edycję „Albertiany” – ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu artystycznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Udział w nim mogą wziąć zarówno zespoły teatralne, jak i soliści. Finał festiwalu odbędzie się 27 marca 2023 r., podczas gali na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

– Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie teatr jest świetną formą terapii – twierdzi Anna Dymna, pomysłodawczyni „Albertiany”, która – zanim założyła Fundację „Mimo Wszystko” – rozpoczęła współpracę z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zalewskim oraz podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta, m.in. pisząc scenariusze i reżyserując przedstawienia teatru „Radwanek”. – Realizacja spektakli porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. A kiedy grają – grają całymi sobą. Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają, cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na „Albertinę”, widzą to, dlatego jak już raz przyjdą na festiwal, to potem na niego wracają – zapewnia.

– Chciałam, żeby ten festiwal był w pełni profesjonalny – wspomina Anna Dymna. – Tak go sobie wymyśliłam i zorganizowałam, korzystając z pomocy wielu wspaniałych ludzi. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną wciągnąć do naszego świata, a nie, jak to zazwyczaj bywa, urządzać dla nich imprezę gdzieś na uboczu i przy pustej niemal widowni. Pamiętam jak zaproszono mnie kiedyś na jeden z takich festiwali. Miałam tam czytać wiersze. Na wielkim stadionie była tylko garstka ludzi, wkoło puste miejsca. Kiedy wchodziłam na scenę, minęłam się z terapeutką, która płakała. Tłumaczyła mi: „Przez cały rok przygotowywaliśmy naszą inscenizację, a teraz nikt na nią nie patrzył”.

„Albertiana” to nie tylko prezentacja i promocja dorobku artystycznego osób z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski. To przede wszystkim udowadnianie, że ten rodzaj niepełnosprawności nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. I że na podstawowym, najbardziej ludzkim, poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Na zgłoszenia do „Albertiany” organizatorzy czekają do 19 grudnia 2022 r.

Relacja wideo z poprzedniej edycji festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=Pz96Wv5GbWY&t=26s

Szczegółowe informacje: www.mimowszystko.org

Zobacz galerię…

pr/, fot. Magdalena Woch, Stefan Praszkiewicz, Roman Słomka / archiwum Fundacji „Mimo Wszystko”

Data publikacji: 16.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również