Seniorzy w filmie

“Tarnowskie Góry teraz i dawniej” –  to tytuł czteroodcinkowej, filmowej opowieści. Film powstał w ramach działań Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego. Autorem, scenarzystą i reżyserem obrazu jest Krzysztof Tomanek, a przy realizacji produkcji wziął udział Krzysztof Bergier z TSO i inni członkowie stowarzyszenia.

Benedykt Gołombek, emerytowany kolejarz i miłośnik pszczelarstwa; Maria Kołodziej, uczestniczka kursu tańca; Andrzej Pawełczyk, były pracownik Zametu, propagator tenisa i morsowania oraz Teresa Szydłowska, przewodniczka po tarnogórskich podziemiach, popularyzatorka lokalnej historii. To bohaterowie serialu, który opowiada o tych wyjątkowych tarnogórzanach, ich pasjach, codzienności ale też o mieście.

Już w październiku ub. roku rozpoczęto poszukiwanie seniorów chcących stanąć przed kamerą i opowiedzieć o aktywnym życiu na emeryturze. Casting odbył się na początku listopada. Chętnych nie brakowało. Następnie ruszyły zdjęcia do serialu. Powstały cztery odcinki – każdy z nich opowiada o innym seniorze i jego pasjach. Pojawiło się i pszczelarstwo, i taniec, a nawet… morsowanie! Pojawiły się opowieści o dawnym kinie Europa, o tarnogórskiej odmianie jabłoni jaką jest rzadko już spotykana „piękna z Rept”, o prosperity tarnogórskiej kolei. Wspomnienia seniorów i ich codzienność łączą się we wzruszającą opowieść o mieście.

Bohaterami filmu są tarnogórscy seniorzy, a każda opowieść toczy się w nieco niej stylistyce. Wszystko spajają Tarnowskie Góry, w których historia się dzieje. To opowieść o pasjach bohaterów, o ich codziennym życiu, a także o historii Miasta Gwarków.

– W serialu zobaczycie prawdziwe historie czterech niezwykłych mieszkańców naszego miasta, którzy pomimo wieku nie zwolnili tempa i wciąż zaskakują pomysłami oraz swoją aktywnością – opowiadają inicjatorzy projektu.

– Bohaterowie podzielą się z Wami swoją pasją i sposobem na aktywne, szczęśliwe życie oraz opowiedzą, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto – dodają.

– Celem projektu jest aktywizacja środowiska seniorów. Seniorzy to osoby często aktywne, angażujące się w życie społeczne i podejmujący liczne działania na rzecz własnego zdrowia i rozwoju – tłumaczy Krzysztof Bergier, wiceprezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego.

Projekt współfinansowała Fundacja Wspólnota Pokoleń i Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

em/, fot. tarnowskiegory.pl

Data publikacji: 25.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również