Serwisy internetowe instytucji kultury dostępne dla osób z niepełnosprawnością
- 19.12.2014
Serwisy internetowe instytucji kultury dostępne dla osób z niepełnosprawnością
Integracja podsumowała konkurs „Serwis www bez barier" na najbardziej dostępne strony internetowe instytucji publicznych. W ramach I edycji nagrodzono portal Ninateka oraz serwis Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.
Pracownicy zwycięskich instytucji biorą udział w warsztatach poświęconych odpowiedniemu przygotowaniu i redagowaniu treści, a także wypracowują strategie dotyczące dostępności. Konkurs stanowi część projektu promującego rozwiązania integrujące społecznie osoby z niepełnosprawnością dzięki użyciu nowych technologii, obejmując też plebiscyt dla najlepszych aplikacji mobilnych.
Coraz bliżej do wymogu WCAG 2.0
W ramach plebiscytu Integracja wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy wyróżniła dobre praktyki w zakresie dostosowania stron internetowych pod kątem międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Cel projektu stanowi uświadomienie twórców stron i zainteresowane instytucje pod kątem znaczenia dostępności i sposobów jej zapewniania.
To, że korzystanie z komputera przez osoby z dysfunkcjami narządów wzroku, ruchu czy niepełnosprawnością intelektualną odbywa się w inny sposób, ciągle nie jest powszechnie wiadome. Już od 1 czerwca 2015 r. zapisy WCAG 2.0 staną się tymczasem obowiązkowe dla wszystkich instytucji publicznych w Polsce – chodzi o grupę aż 80 tys. podmiotów. W pierwszej edycji konkursu uhonorowano serwisy instytucji oraz wydarzeń i akcji kulturalnych.
Pomagamy liderom dostępności
Pierwszy z warsztatów odbył się w czwartek 18 grudnia w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. Jego pracownicy zastanawiali się jak wypracować odpowiednią strategię dostępności. Jest to szczególnie ważne w przypadku instytucji zarządzającej grupą serwisów, wśród których oprócz strony samego Instytutu znalazły się m.in.: magazyn Dwutygodnik.com, portal Muzykoteka Szkolna, czy nagrodzona przez Integrację Ninateka, grupująca multimedialne archiwalia kultury takie jak zapisy spektakli teatralnych, filmów, audycji.
– Pracowaliśmy też nad wzmocnieniem kompetencji w zakresie redakcji dostępnych treści. Zwłaszcza ze względu na specyfikę związaną z treściami innymi niż dokumenty pisane. Zespół NINA miał okazję sprawdzić w jaki sposób z serwisu korzystają użytkownicy czytników treści dla osób niewidomych – mówi Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności z Integracji oraz prowadzący warsztaty.
W poniedziałek 22 grudnia analogiczne spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, drugiego ze zwycięzców plebiscytu Integracji, gdzie pracownicy zwycięskiej placówki rozwijać będą umiejętności pod kątem tworzenia dostępnych treści.
Zwycięskie projekty
Ninateka oraz Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie to liderzy dostępności wśród polskich serwisów instytucji publicznych. Pierwsza z tych stron podczas audytu dostępności wypadła najlepiej pod kątem wdrożenia dostępności w przypadku multimediów, kategorii szczególnie trudnej do opracowania. Z kolei drugi z serwisów doceniono za takie elementy jak odpowiedni kontrast schematu kolorystycznego ważny dla osób słabowidzących (możliwość korzystania z tej samej wersji strony przez obie grupy użytkowników), odpowiednia responsywność i brak zaskakujących zmian kontekstu, czy dobra widoczność linków.
W przyszłym roku Integracja planuje kolejną edycję wydarzenia. Tak jak w minionych latach nagrodzone będą też najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością aplikacje mobilne w konkursie „Aplikacje bez barier”. W 2014 r. za najlepsze z nich uznano planer przyjmowania leków „Moje Leczenie” przygotowany przez warszawską agencję Connectmedica oraz syntezator mowy „Gadaczek PRO” autorstwa krakowskiej firmy DICO. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się też twórcy najciekawszych koncepcji aplikacji dopiero czekających na swoje opracowanie.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Ninateka: http://ninateka.pl/
Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie: http://www.zamek-krolewski.pl/
Aplikacja Moje Leczenie: http://www.moje-leczenie.pl/?lang=pl
Aplikacja Gadaczek PRO: http://www.gadaczek.pl/
Info: Integracja
Data publikacji: 19.12.2014 r.