Śląski Dostępny, czyli teatr miejscem dla wszystkich

Funkcjonowanie windy demonstruje Marysia Jabcoń

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jest największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku. Decyzja o budowie teatru została podjęta w 1898 r. Obiekt został oddany do użytku w 1907 r. jako teatr miejski.

Stanowi on wyjątkowe miejsce dla miłośników kultury. Wszelkie odbywające się w teatrze wydarzenia wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców miasta i okolic, co znajduje odzwierciedlenie w liczbie sprzedanych biletów.

– Śląski Dostępny to projekt teatru, w ramach którego od kilku lat dostosowywany jest repertuar do potrzeb osób głuchych i słabosłyszących. Przez najbliższe lata na Dużej Scenie będzie prezentowanych 12 różnych przedstawień z napisami. Do zwiastunów spektakli, dostępnych na stronie internetowej i w mediach społecznościowych, dodawane będą napisy i tłumaczenie w polskim języku migowym. Działania te wpisane są w wieloletni plan pełnego dostosowania Teatru Śląskiego do potrzeb wszystkich widzów. Z myślą o nich szkoleni są nasi pracownicy w zakresie savoir-vivru wobec osób z niepełnosprawnościami, a także z zasad prostego języka, tworzenia napisów i podstaw PJM- mówi Aneta Głowacka, rzeczniczka prasowa teatru i koordynatorka ds. kontaktów ze środowiskiem akademickim.

Dzięki grantowi pozyskanemu w ramach projektu „Kultura bez barier” Śląski Dostępny staje się faktem. Placówka realizuje także przedsięwzięcie grantowe „Udostępnienie oferty Teatru Śląskiego dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie słuchu”.

Celem przedsięwzięcia jest dostosowanie oferty repertuarowej Teatru Śląskiego zgodnie ze standardami dostępności, a także zapewnienie profesjonalnej obsługi w ramach tzw. ścieżki podróży odbiorcy zgodnie z „Modelem zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami”. Prezentowane na stronie internetowej teatru zapowiedzi zostaną opatrzone napisami dla osób niesłyszących oraz tłumaczeniem PJM.

Teatr Śląski nieustannie pracuje nad poprawą swojej dostępności dla osób o szczególnych potrzebach. Podejmowane są działania zwiększające dostępność spektakli, wydarzeń, warsztatów, jak również budynków należących do Teatru.

– Staramy się modernizować ten zabytkowy budynek, tak aby był dostępny dla wszystkich osób ze specjalnymi potrzebami – twierdzi Aneta Głowacka. – Robimy wszystko, by wszyscy widzowie mogli w pełni korzystać z oferty teatru. W tym celu usuwane są również bariery architektoniczne. Wejście do części administracyjnej oraz na Scenę Kameralną znajduje się od ul. Warszawskiej. Przy wejściu do budynku zamontowana została miniwinda – platforma schodowa oraz są dostępne szyny podjazdowe. Przy scenie znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Scena w Malarni i Scena w Galerii są przystosowane do potrzeb osób o szczególnych potrzebach. W obu budynkach znajduje się winda, którą można dojechać bezpośrednio na widownię, oraz toalety przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Wejście dla osób poruszających się na wózkach na Dużą Scenę znajduje się od strony ul. Teatralnej, gdzie również znajduje się winda. Korzystając z przycisku dzwonka, należy wezwać do pomocy osoby z obsługi widowni. Na parterze znajduje się toaleta dostosowana do osób o szczególnych potrzebach. Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca pomiędzy rzędami I oraz II – skrupulatnie wyjaśnia rzeczniczka.

Wszystkie obiekty Teatru znajdują się w centrum Katowic i są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta oraz dworcami PKS i PKP.

Co roku Teatr Śląski jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR, który umożliwia widzom na kontakt z najciekawszymi zjawiskami światowego teatru, a jednocześnie zwraca uwagę na wydarzenia artystyczne dotykające spraw ludzi wykluczonych. Był on wielokrotnie relacjonowany w portalu i na łamach „Naszych Spraw” (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/cztery-dni-wypelnione-sztuka-czyli-trzecia-edycja-festiwalu-open-the-door/).

Zapraszane są spektakle i twórcy, dzięki którym można usłyszeć głos tych, których okoliczności, społeczeństwo, choroba, brak środków, uwarunkowania społeczne i socjalne, niepełnosprawność, zepchnęły na margines. W ramach Festiwalu realizowane są np. warsztaty taneczne adresowane do osób z niepełnosprawnościami, i inne.

Na wszystkie spektakle w teatrze przysługują zniżki. Bilet dla osób z niepełnosprawnościami w cenie biletu ulgowego oraz dla asystentów w cenie 1 zł można nabyć w kasach teatru. Bileterzy przed spektaklami doradzą, jak najwygodniej dotrzeć do wybranego miejsca i są do dyspozycji na każdym spektaklu. Teatr we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier zaprezentował już wiele spektakli z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Ewa Maj, fot. Przemysław Jendroska

Data publikacji: 04.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również