Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku już wkrótce
Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku to międzynarodowy przegląd teatrów osób z niepełnosprawnością, który odbywa się corocznie od 1989 roku. Tegoroczna 26. edycja odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka" w Lublinie.
Utalentowani artyści, obalanie stereotypów i przełamywanie barier. A to wszystko podczas międzynarodowego przeglądu teatrów osób z niepełnosprawnością SANS. Na scenie pojawią się grupy teatralne zarówno z Polski, jak i Białorusi, Ukrainy czy Litwy. Aktorzy zaprezentują spektakle poruszające szeroką tematykę, od adaptacji klasycznych baśni po współczesne historie. Wykorzystają do tego różne techniki, m.in. teatr cieni, pantomimę czy teatr lalek.
Trzydniowy festiwal zgodnie z tradycją ma określony temat przewodni, w którym utrzymane są dekoracje, stroje wolontariuszy i prowadzona między spektaklami animacja publiczności. W tym roku hasłem spotkania jest „Afryka”. Ważnym wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie otwarte „Wielkie bębnienie” organizowane pod lubelskim ratuszem z udziałem artystów, wolontariuszy i grup towarzyszących. Jest to element przygotowań do obchodów 700-lecia Lublina.
Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku organizowane są przez międzynarodowy ruch wolontariuszy Nieprzetartego Szlaku. Imprezie towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”, bal dla artystów, warsztaty i omówienia teatralne pod okiem specjalistów z zakresu teatroterapii, muzykoterapii oraz znawców teatrów osób z niepełnosprawnością.
Więcej informacji znajduje się na stronach: nieprzetartyszlak.eu i teatrwobiektywie.blog.pl.
Można także kontaktować się z koordynatorem Nieprzetartego Szlaku, Michałem Stanowskim pod nr tel. 603 306 687.
Spotkania te mają na celu integrację miłośników teatru, w którym główną rolę odgrywają artyści z niepełnosprawnością. SANS jest podsumowaniem i zwieńczeniem cyklu imprez Nieprzetartego Szlaku oraz prezentacją całorocznej pracy grup teatralnych i instruktorów. Festiwal jest swoistym świętem artystów z niepełnosprawnością, wspólnym spotkaniem, okazją do dzielenia pasji jaką jest sztuka i teatr, wymianą doświadczeń instruktorów (warsztaty i omówienia spektakli).
Działania Nieprzetartego Szlaku niosą ze sobą wartość edukacyjną, terapeutyczną, artystyczną i mają na celu integrację różnych środowisk społecznych oraz upowszechnianie twórczości osób z niepełnosprawnością, niwelowanie barier oraz kształtowanie ich pozytywnego wizerunku w społeczeństwie.
pr
Data publikacji: 12.04.2016 r.