Spotkanie z bajką i sztuką

Spotkanie z bajką i sztuką

W środę, 19 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich odbyło się otwarcie wystawy „Pod Niebem Siemianowic" autorstwa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w tym mieście. Na wystawie można oglądać prace, które powstały na zajęciach artystycznych oraz na kółku plastycznym.

Zajęcia są formą terapii, pozwalają uzewnętrzniać emocje i przetwarzać w prace plastyczne. Dzięki nim uczniowie doskonalą już posiadane umiejętności, uczą się kreatywnego myślenia, cierpliwości, umiejętności pracy w grupie. Prezentowane prace tworzone były różnymi technikami, dlatego też na wystawie znalazły się rysunki, grafiki, wycinanki i wydzieranki, prace z mas plastycznych oraz gipsu i wiele innych. Prace wychowanków Szkoły były prezentowane aż czterokrotnie w Krakowie na wystawach w Galerii „Stańczyk” oraz Urzędzie Miasta, a także w Katowicach-Zarzeczu w Miejskim Domu Kultury. Wreszcie przyszła pora na pokaz we własnym mieście.

Wernisaż był połączony z prezentacją książki Katarzyny Szojdy „Bajko-nur czyli nura w bajkę”. Autorka czytała bajki z książeczki, która powstała dzięki pomocy finansowej z programów wspierania inicjatyw kulturalnych, gdyż ilustracje wykonywane były przez artystów z niepełnosprawnością oraz zawodowych plastyków. Chodziło o połączenie ich inwencji twórczych we wspólnym dziele.
– Teksty pisałam już dawno, do szuflady. Kiedyś, na wystawie spotkałam ludzi, którzy podpowiedzieli, że można by zrobić coś razem i tak powstał pomył żeby wydać bajki z ilustracjami wykonanymi przez zawodowych plastyków i przez artystów z niepełnosprawnością. Uzyskałam fundusze z projektu zgłoszonego do miasta, no i powstała książka, którą teraz promuję. Bajki są pisane dosyć trudnym językiem, nie są tylko dla dzieci i niosą zawsze jakąś myśl przewodnią, przesłanie. Na spotkaniach często to właśnie jest zauważane, tak jak tutaj, i nawiązuję świetny kontakt ze słuchaczami-czytelnikami. Ta książka mówi głównie o akceptacji innych, szeroko pojętej, a to, że są tam ilustracje zrobione przez artystów z niepełnosprawnością jest bardzo ważne, ponieważ oni byli bardzo zaangażowani i dumni, iż zostali dostrzeżeni, docenieni i że taka książka powstała. Mieliśmy ogromną satysfakcję i mnóstwo radości podczas pierwszej prezentacji tej książeczki.
Reakcja słuchaczy była bardzo spontaniczna i ciepła, a autorkę nagrodzono głośnymi brawami. Za sprawą Pani Katarzyny na chwilę wszystkim uczestnikom spotkania udało się zanurzyć w świat fantazji, ale bajki zawierały także wiele mądrych myśli i spostrzeżeń, co zostało świetnie wychwycone przez młodzież.
Po spotkaniu zaproszono wszystkich uczestników na słodki poczęstunek, podczas którego dzielono się wrażeniami na temat wystawy i wysłuchanych bajek i podziwiano wystawione prace.
Ewa Maj

fot. Patrycja Skorek-Bilczyńska, autorka

Data publikacji: 21.11.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również