STUDIO teatrgaleria i Teatr 21: Z basenu do teatru

Debiut aktorski Karoliny Hamer, pływaczki, paraolimpijki i aktywistki w spektaklu “HAMER. Sit-up” w reżyserii Justyny Sobczyk. Premiera 13 listopada na scenie Modelatornia. Spektakl powstał w partnerstwie Teatru 21 i STUDIO teatrgalerii.

Karolina Hamer rzuca nowe wyzwanie. Sobie i publicśności. Pływaczka i aktywistka, zdobywczyni 173 medali – również na mistrzostwach Świata i Europy, jedna z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami, która dokonała pierwszego w polskim sporcie coming outu. Tym razem wystąpi w pierwszym na świecie sit-upie. – Żartowaliśmy, że w stand-upie Karolina nie widzi dla siebie szansy, ale w sit-upie może spróbować! podkreśla reżyserka Justyna Sobczyk.

Karolina Hamer

Karolina Hamer

Dotychczas moją sceną były głównie baseny olimpijskie. Teatr i sport wydają się być odległymi światami, ale startowanie w zawodach pływackich to także „występy”. Z jednej strony teatr to dla mnie coś nowego (nowa przestrzeń do wypowiedzi), a z drugiej strony czuję, że jestem u siebie – dodaje Karolina Hamer, główna bohaterka spektaklu.

Sit-up to zaczepka do przemyśleń. Zupełnie nowa, solowa sceniczna formuła komediowo-dramatyczna. Pozwala na wspólne, głębokie zanurzenie w opowiści o byciu ziomalką z osiedla w Tychach, mistrzynią pływania, biseksualną kobietą z niepełnosprawnością. W hiphopowym rytmie, w stylu dowolnym, płyniemy przez peerelowskie blokowiska i baseny olimpijskie, szpitale, szkoły, protesty sejmowe i uliczne – aż do brzegu, do pytania o miejsce, w którym jesteśmy jako społeczeństwo, o miejsce w nim kobiet i osób nienormatywnych. O to, jak urządzamy świat. Będzie śmiesznie.

Premiera spektaklu odbędzie się 13 listopada 2021 o godz. 17:00 (sobota) w STUDIO teatrgalerii. Kolejne spektakle zaplanowano na 14 listopada, 19, 28 i 29 grudnia 2021. Bilety w cenie 45 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe) można kupić w kasie STUDIO teatrgalerii oraz na stronie bilety.teatrstudio.pl.

„HAMER”

Sit-up

w roli głównej: Karolina Hamer

reżyseria: Justyna Sobczyk

scenariusz: Karolina Hamer, Magdalena Staroszczyk

dramaturgia, praca ze słowem: Magdalena Staroszczyk

scenografia, kostiumy: Magdalena Łazarczyk

muzyka: Sebastian Świąder

wizualizacje: Łukasz Sosiński

reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski

kierowniczka produkcji: Monika Balińska

producent Teatr 21: Marceli Sulecki

 

Spektakl dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

****

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 16 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr”.

Centrum Sztuki Włączającej prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego teatru Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie jubileuszowym 2021/2022 odbyły się dwie premiery: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021). W teatrze trwają próby do sztuki Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera. Premiera planowana jest na 18 grudnia 2021.

Karolina Hamer – medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu, paraolimpijka oraz laureatka wielu  nagród, m.in. Nagrody Najlepszego Sportowca z niepełnosprawnością ruchową w Polsce oraz wyróżnienia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu, aktywistka. W 2018 została jedną z twarzy protestu osób z niepełnosprawnościami, w czerwcu tego samego roku dokonała pierwszego coming outu w historii polskiego sportu wyczynowego jako kobieta biseksualna. Absolwentka Leadership Academy For Poland.

Justyna Sobczyk – twórczyni warszawskiego Teatru 21, pedagożka teatru, reżyserka, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie i Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademię Teatralną w Warszawie oraz Universität der Künste w Berlinie.  Od 16 lat związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Od 2005 roku działa na rzecz pedagogiki teatru: projektując i realizując szkolenia, warsztaty i inne działania o charakterze edukacyjnym i artystycznym, współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Od 2014 roku z ramienia Instytutu Teatralnego kieruje dwuletnimi studiami podyplomowymi Pedagogika Teatru które realizowane są w partnerskiej współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka m.in. nagrody „Kamyk” im. Konstantego Puzyny (2016), WDECHY w kategorii „Człowiek Roku” (2016).

Info: Teatr 21, fot. Sissi Cecylia

Data publikacji: 04.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również