Film „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, który 8 lutego został przez Amerykańską Akademię Filmową nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny, jest niemal całkowicie dziełem studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej — przypomniał kanclerz tej uczelni, Maciej Ślesicki.
– Tak się złożyło, że kolejny rok z rzędu polscy filmowcy zostali docenieni i biorą udział w zmaganiach oscarowych” – powiedział 8 lutego kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciej Ślesicki, podczas konferencji organizowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tym razem szansę na najważniejszą nagrodę branży filmowej wśród Polaków ma film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka.
– Różne w polskiej kinematografii były debiuty — po szkole, tuż przed jej ukończeniem lub po. Ale debiut, powstały jeszcze w trakcie studiów, którego wszyscy główni twórcy, będąc przed trzydziestką, zaczynają od nominacji do Oscara, to coś, co trudno było sobie wymarzyć – powiedział, otwierając konferencję, dyrektor PiSF Radosław Śmigulski.
Maciej Ślesicki zaznaczył, że jest dumny ze swoich studentów i czuje się za nich odpowiedzialny. – To już jest trzecia nominacja dla studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jestem pewien, że tym razem będzie Oscar – ocenił. – Chciałbym bardzo podziękować dyrektorowi Polskiego Instytutu Filmowego, dlatego że bez PISF-u ten film mógłby przejść niezauważony, choć wszyscy wykonaliśmy ogromną pracę promocyjną – podkreślił.
Obecni na sali reżyser Tadeusz Łysiak, odtwórczyni głównej roli Anna Dzieduszycka i autor zdjęć Konrad Bloch również podziękowali swoim mistrzom, nauczycielom i instytucjom, które z zaangażowaniem wspierały ich pracę.
Podziękowano także ekipie, w skład które weszli prawie wyłącznie studenci. – To piękne, że film, który nie ma wielkiego budżetu, w założeniu miał być tylko filmem studenckim, został doceniony na świecie. Nasza ekipa w większości pracowała za darmo – zaznaczył Tadeusz Łysiak.
„Sukienka” jest opowieścią o niskorosłej, odmiennej fizycznie od reszty społeczeństwa młodej dziewczynie Julii. Bohaterka pracuje w przydrożnym motelu. Jej życie zmienia się, gdy poznaje mężczyznę — przystojnego kierowcę ciężarówki. Wybuchają wówczas tłumione dotąd tęsknoty, marzenia, ale i ukryte urazy i lęki. Tadeusz Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu, ale również autorem scenariusza. Za montaż odpowiada Mariusz Gos, za muzykę — Jan Ignacy Królikowski.
– Jestem zachwycona, że wybrano mnie jako aktorkę do głównej roli. To coś pięknego. Bardzo dziękuję Maciejowi Ślesickiemu, że wierzy w swoich studentów, wspiera ich i uczy – dodała Anna Dzieduszycka.
Jak czytamy na stronie PiSF: „Obraz Tadeusza Łysiaka miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i od tamtej pory otrzymał dużą liczbę nagród oraz wyróżnień na całym świecie /…/, a także został nagrodzony na Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej.
Był również w oficjalnej selekcji międzynarodowych festiwali w Brukseli, Karlowych Warach, Odense, Clermont-Ferrand czy Moskwie, a także polskich: Kameralne Lato w Radomiu oraz Młodzi i Film w Koszalinie.”
Drugim polskim kandydatem do oscarowej statuetki jest w tym roku również operator Mariusz Kamiński za zdjęcia do filmu „West Side Story” w reżyserii Stevena Spielberga. (PAP)
kgr/ js/, fot. kadr z filmu
***
Warto dodać, że film „Sukienka”, który premierę miał 2 czerwca 2020 roku, obejrzeć można było podczas 17. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, który odbył się w Koszalinie w listopadzie 2020 roku.
Obraz został doceniony przez jury EFF i otrzymał nagrodę Motyla 2020 dla filmu fabularnego. Wyróżnienie na festiwalu otrzymała też Anna Dzieduszycka, za „ogromną odwagę i profesjonalizm”. Była ona gościem festiwalu, wzięła też udział w spotkaniu, które poprowadził Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy wydarzenia.
Gremium, któremu przewodniczyła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak pozytywnie oceniło produkcję za „podjęcie trudnego tematu potrzeby miłości, który został przedstawiony w sposób subtelny i uniwersalny, tworząc film spełniony pod każdym względem”.
Będziemy śledzić rozwój wydarzeń aż do ceremonii wręczenia Oscarów, która odbędzie się 27 marca w Dolby Theatre w Los Angeles.
link do spotkania z Anną Dzieduszycką – https://www.youtube.com/watch?v=KJ4A9H_f2Tc
Oprac. IKa, fot. Wojciech Szwej
Data publikacji: 08.02.2022 r