„Świat według Jeremiasza”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Jeremiasza Popiela, pt. ” Świat według Jeremiasza”, który odbędzie się dn. 09 lutego /piątek/, o godz.18:00, w Galerii „Apteka Sztuki”, przy alei Wyzwolenia 3/5 w Warszawie. 

Link do wydarzenia: https://m.facebook.com/events/1016459596118298

Jeremiasz Popiel to młody, autystyczny artysta, który ukończył wydział grafiki na ASP w Warszawie. Posiada dar widzenia przestrzennego. Działa planowo, realizując swoje obrazy tylko jemu wiadomą, własną i oryginalną metodą kompozycyjną. Powstające dzieła są zaplanowane i zrealizowane w 100 proc. Kompletność widzenia rysowanego obiektu, od pierwszej kreski do końcowej wersji, jest zachwycająca.
„(…) Saper vedere – „umieć patrzeć”, to najwspanialszy dar dla artysty. Uważam, że Jeremiasz Popiel ów dar posiada, także potrafi wartościować, obiektywnie filtrując obserwowaną rzeczywistość. Idąc tropem Leonarda da Vinci, który wyodrębnił trzy klasy ludzi, w pierwszym rzędzie ustawiając tych, którzy „widzą”, czyli potrafią dostrzec rzeczywistość w szerszym sensie. W taki właśnie sposób postrzegam sztukę Jeremiasza, patrząc zarówno na to, co widziałem wcześniej, jednak przede wszystkim podziwiając jego najnowsze dzieła, które są twórczym fenomenem.
(…) Wielką siłą jego twórczości jest przestrzenność. Głębia obrazów jest zdumiewająca, można ją porównać do największych klasyków współczesności, którzy zajmują się podobną tematyką i sposobem kreacji.”- prof. Marian Stępak

(…) Prace Jeremiasza powstają w sposób szczególny. Zawsze rysuje bez szkicu. Często zaczyna od dziwnie nieistotnego szczegółu, by wokół niego stworzyć kompletną kompozycję. Rysuje bez poprawek, w skali. Jego kreska jest bezbłędna, tak jakby obraz, który chce opowiedzieć (obojętne czy inspiracją jest natura czy fotografia) został wchłonięty w całości, „zeskanowany” przez jego mózg, a następnie wydrukowany bez cienia niepewności. W pracach kolorowych Jego uporządkowany, logiczny mózg najpierw wybierze kolor, którego użyje najwięcej i naniesie wszędzie tam, gdzie powinien się znaleźć i do końca pracy już go nie użyje (patrz film), a następnie w podobny sposób potraktuje pozostałą paletę barw”-Tomasz Sikora, NEY Gallery & Prints – Redakcja Fotopolis, 29 styczeń 2020

Czas trwania wystawy: od 09 luty do 08 marca 2024 r.

Kurator wystawy: prof. Marian Stępak
Koordynatorka: Magdalena Krowicka
Patronat medialny: Damosfera, BlustreamTV

 Wstęp wolny.

pr/

Data publikacji: 30.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również