Sztuka lekiem na całe zło

Od prawej bohaterka wydarzenia Monika Spyra, prezydent Siemianowic Śl. Rafał Piech i dyrektor MBP Wiesława Szlachta

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich 11 października odbył się wernisaż wystawy plastycznej Moniki Spyry pod hasłem: Późno odkryty prezent od Boga – Talent.

Nie sposób było się nie uśmiechnąć! Obrazy mrugały do oglądających barwami, różnorodną tematyką i nad wyraz optymistycznym pokazaniem tego, co nas otacza. Atmosfera pełna ciepła i bliskości… To takie niezwykłe w dzisiejszej rzeczywistości pełnej nietolerancji, braku akceptacji dla tego co inne, odmienne …

Niezwykłe również dlatego, że malarka, mimo zmagania się na co dzień z przewlekłymi chorobami, wprost zaraża optymizmem. Do swojego świata zaprosiła niezwykle ujmująco, dziękując Opatrzności za piękny dar i potrzebę malowania.

Wiesława Szlachta, dyrektor Biblioteki zaprosiła do zwiedzenia tego świata, podkreślając jego otwartość i afirmację życia. – Malowanie, to nie tylko hobby, ale swojego rodzaju terapia sztuką, która pomaga artystce w codziennym zmaganiu się z przeciwnościami losu. Prace Pani Moniki są pełne optymizmu i radości. Częstym motywem jest anioł, kobieta, kwiaty. Są niezwykle kolorowe, dające nadzieję.

Jak mówi bohaterka wydarzenia choroba ma też pozytywną stronę. Poznała mnóstwo wspaniałych ludzi, będącymi takimi „aniołami”, którzy okazali dużo pomocy, wsparcia, zaangażowania. To właśnie dzięki nim może się spełniać, realizować swoje nowo odkryte pasje, które są spełnieniem jej marzeń z dzieciństwa.
– Dla mnie rozpoczyna się magiczny czas, w którym lepiej się czuję i otacza mnie krąg wspaniałych ludzi – powiedziała.

Dziękując najbliższym i przyjaciołom za wsparcie zaprosiła wszystkich obecnych do wejścia w swój świat. Przywołała maksymę, która jest jej oparciem i wskazówką: „Cokolwiek potrafisz, lub myślisz, że potrafisz – rozpocznij to! Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”.

Monika Spyra to artystka wrażliwa, optymistyczna, pastelowa, często wręcz bajecznie kolorowa. Delikatne żółtawe światłocienie pomieszane z rdzawą czerwienią i złocistym, jesiennym brązem zachwycają m.in. na jej pejzażach, obrazach kwiatów i aniołów – stróżów jej codzienności.

Obecny na wernisażu prezydent Siemianowic Śl. Rafał Piech w ciepłych słowach i z rewerencją zarekomendował twórczość Moniki Spyry: – Miałem zaszczyt oglądać prace naszej artystki, kiedy byliśmy na wspólnym spotkaniu, na które zostałem zaproszony, w tym trudnym czasie (wyborczym – przyp. red.) związanym z polityką. Bardzo się cieszę, że jestem tutaj i mogę oglądać te prace, i że będziemy mogli razem zachwycać się tymi dziełami i je podziwiać.

– Mamy nadzieję, że wystawa w naszej galerii da jej siłę i ochotę do dalszej pracy – dodała dyrektor W. Szlachta, informując, że wystawę będzie można oglądać jeszcze do 10 listopada 2018 r.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska, fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 16.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również