Nawet mały krok ku dostępności przyczyni się do podniesienia jakości życia

Nawet mały krok ku dostępności przyczyni się do podniesienia jakości życia

Każdy, nawet mały krok ku dostępności przyczyni się do podniesienia jakości życia oraz zapewnienia niezależności i komfortu pracy wszystkim osobom z ograniczeniami - powiedział 16 października minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, zapowiadając strat kampanii promującej program Dostępność Plus.

– Rozpoczynamy kampanię promującą program Dostępność Plus” – mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Na uruchamiane w tym roku przedsięwzięcia przeznaczone będzie 650 mln zł, a w pierwszych miesiącach 2019 roku – kolejne 400 mln zł – informował.

Kwieciński zapowiedział uruchomienie konkursów: „Przestrzeń dostępnej szkoły”, „Dostępna uczelnia” „Dostępność Plus dla zdrowia”. W ich ramach zostanie wybranych 1000 obiektów, które dostaną dofinansowanie na przystosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie też uruchomiony program na innowacje, które mają ułatwić życie osobom z trwałą lub czasową niepełnosprawnością.

Kampania rusza 17 października i będzie emitowana w TV, prasie, radiu, Internecie i na nośnikach reklamy zewnętrznej.

– Dostępność to problem, który prędzej czy później czeka nas wszystkich – podkreślił Kwieciński. Dodał, że jego celem jest nie tylko likwidacja barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim zmiana mentalności społecznej.

Pytany o to, jak zlikwidowanie barier może zwiększyć zatrudnienie wśród osób z niepełnosprawnościami, minister powiedział, że „wielu osobom niepełnosprawnym bardzo zależy nam na tym, by znaleźć się rynku pracy”. Zaznaczył jednak, że program Dostępność Plus powstał znacznie wcześniej niż luka na rynku pracy, a jego celem było i jest przede wszystkim poprawa komfortu życia.

Znoszenie barier MIiR zaczęło od siebie – zadeklarował minister. – Dostosowaliśmy obiekt, podpisaliśmy umowę z PFRON na wyposażenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – powiedział. Od początku roku resort zatrudnił ok. 20 pracowników z niepełnosprawnością.

– W dobie niedoborów na rynku pracy jesteśmy skazani na aktywizację wszystkich osób, które są w stanie pracować i mają ochotę pracować – ocenił z kolei szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch.

Program Dostępność Plus – z budżetem 23 mld zł do 2025 r. – został przyjęty przez rząd w połowie lipca. Podstawą prawną jest ustawa o dostępności, która ma m.in. nałożyć na podmioty publiczne oraz inne, wykonujące zadania publiczne, obowiązek uwzględniania kwestii dostępności dla niepełnosprawnych. Ma to dotyczyć także operatorów telekomunikacyjnych, pocztowych oraz banków.

W pakiecie nowych rozwiązań będzie segment dotyczący tzw. dostępności cyfrowej. Ma m.in. powstać cyfrowa Mapa Dostępności w Polsce, gdzie można będzie sprawdzić, czy i jak przy danej niepełnosprawności np. dojechać do innego miasta, by skorzystać tam z usług szpitala, muzeum czy innej placówki.

Zmiany mają objąć również Prawo budowlane, w postaci zobowiązania architektów i inwestorów do projektowania przestrzeni i obiektów w sposób dostępny dla niepełnosprawnych. Do potrzeb niepełnosprawnych mają być dostosowane wszystkie nowe inwestycje, które są dofinansowanie ze środków unijnych.

Ewa Wesołowska, fot pixabay.com

Data publikacji: 17.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również