Sztuka na Politechnice

Sztuka na Politechnice

23 lutego nastąpiło otwarcie kolejnej wystawy dokumentującej 17. Plener Artystów Niepełnosprawnych „Zabytki Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka". Prace znajdujące się w Galerii Politechniki Krakowskiej Gil można podziwiać do 6 marca.

Sam plener miał miejsce w Wieliczce 3 września 2015 r. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 51 twórców, nie tylko z Krakowa i okolic. Uczestnicy dostarczyli 95 prac zróżnicowanych stylistycznie, z których 45 znajdowało się przez ponad miesiąc w podziemnej ekspozycji Muzeum. Teraz nadszedł czas na Galerię Gil na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.

– Tutaj przedstawiają się różni twórcy. Jedni klasycy, drudzy może przyszli klasycy, ale te wystawy charakteryzują się autentycznością i artystycznym wypowiedzeniem tego, co jest we wnętrzu artystów. Zawsze sprawia nam dużą przyjemność, że możemy pokazywać dzieła osób, które biorą udział w plenerach. Przychodzą tutaj zarówno pracownicy, jak i studenci Politechniki – powiedział prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej. Jego zdaniem wystawa spodoba się wszystkim i będzie barwnym elementem w zakresie humanizacji studiów na uczelni technicznej.

Sztuka współpracy
Wydarzenie w Galerii Gil otwiera obchody 25-lecia działalności Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Plenery są organizowane od 1999 r. Jeszcze dłuższą tradycję ma współpraca z Politechniką Krakowską.

– Przypadkowo przyszłam na otwarcie wystawy na Kanoniczą 1, gdzie mieści się m.in. siedziba Teatru Zależnego i Galeria „A1″ przy Politechnice. Wdałam się w rozmowę z Marianem Dudkiem, który chciał zdziałać coś kulturalnego dla uczelni. Zapytałam, czy możemy tu organizować wystawy i wyraził zgodę. Później została podjęta stosowna uchwała. Wszystko trwa już od 1995 r. – opisała Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Z przygotowanego przez nią podsumowania wynika, że w okresie ćwierćwiecza odbyło się ponad 800 wystaw, w tym 125 w murach Politechniki Krakowskiej. Współpraca z uczelnią przyczyniła się do utworzenia kursu „Studium wiedzy o sztuce dla osób niepełnosprawnych”. Jego inicjatorem był nieżyjący już profesor Wiktor Zin. Na spotkania z nim przybywali słuchacze z odległych rejonów Polski. W ten sposób poszerzali wiedzę o sztuce, jej historii i technikach plastycznego wyrazu.

– Widzę przychylność władz uczelni. Np. dyplomy po ukończeniu studium przyjechał wręczyć rektor. Ludzie byli zachwyceni, że tak ważne osoby interesują się naszą sztuką czy nauką – poinformowała Helena Maślana.

Forma docenienia
Prace wystawione w Galerii Gil przedstawiają różne obiekty związane z Wieliczką. Twórców zainspirowała nowoczesna kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Utrwalone zostały też m.in. pomnik Fryderyka Chopina, urządzenia górnicze oraz solne rzeźby.

– Każdy artysta chce, żeby jego prace były oglądane. Rzadko kto tworzy tylko do szuflady, dla siebie i dla własnej satysfakcji. Wystawa poplenerowa to jest motywacja, twórca może poczuć się dumny i skonfrontować się z innymi. Niewątpliwie ma to duże znaczenie, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych – powiedział Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, który z wykształcenia jest historykiem sztuki.

Barbara Marzec przyjechała na uroczystość z Sosnowca. Nie ukrywała radości i satysfakcji, że wspólnie z twórcami z niepełnosprawnością może zaistnieć nie tylko w Wieliczce. – Dla nas to jest wielki prestiż, forma docenienia. Politechnika Krakowska zawsze była nam przyjazna, drzwi Galerii Gil stoją dla nas otworem. W Krakowie mam masę kolegów, niektórzy już niestety odeszli. Oni nauczyli mnie jak malować akwarelki czy rysować piórkiem. Bardzo im za to dziękuję – powiedziała uczestniczka wielu plenerów.

Ubiegłoroczne malowanie stało pod dużym znakiem zapytania. Powód? Finanse. Ostatecznie zostały zebrane środki na jednodniowe spotkanie. – Misją Muzeum jest wspieranie twórczości artystycznej. Będziemy kontynuować nasze działania. Widzimy, że odzew ze strony niepełnosprawnych pozostaje duży i sprawia im to radość – powiedział Jan Godłowski.

18. Plener Artystów Niepełnosprawnych zostanie zorganizowany 6-8 lipca. Pierwszego dnia twórcy spotkają się w Wieliczce, a następnie pojadą na Dolny Śląsk. Tam odwiedzą Jawor, Świdnicę oraz Wrocław. Otwarcie wystawy w podziemnej ekspozycji Muzeum nastąpi prawdopodobnie we wrześniu.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 25.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również