Teatr 21 na Międzynarodowy Dzień Teatru pokaże swój performans on-line w ramach festiwalu YouTbe Dni Kultury
- 25.03.2021
Już w piątek, 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się druga edycja festiwalu online – YouTube Dni Kultury. W ramach niego Teatr 21 pokaże performans „Tisza be-Aw”, w którym artyści z niepełnosprawnościami przywołują pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4.
W marcu ubiegłego roku świat, w tym również kultury, się zatrzymał. Festiwale i wydarzenia zostały odwołane. Instytucje artystyczne zostały zamknięte na kilka miesięcy, aby ponownie otworzyć swoje drzwi dla publiczności i rozpocząć nowy, jesienny sezon. Niestety pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna wymusiła kolejną przerwę, wiele premier zostało przeniesionych lub ponownie odwołanych. W oczekiwaniu na możliwość spotkań na żywo, teatry utrzymują kontakt z widzami online. Teatr 21 włącza się w tegoroczną edycję YouTube Dni Kultury, w ramach którego zaprezentuje swój performans „Tisza be-Aw”.
Tisza be-Aw
Inspirowany świętem Tisza be-Aw performans Teatru 21 przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej „eliminacją życia niewartego życia”. W spektaklu zobaczymy grupę graczy ubranych w białe stroje treningowe, kojarzące się z zajęciami wychowania fizycznego. Grają na wyznaczonym polu w popularne zabawy podwórkowe, wywodzące się z tradycji ludowych i do dziś praktykowane na niektórych placach zabaw czy szkolnych boiskach.
Wszystko odbywa się na serio, przy użyciu konkretnych, wymaganych przez zasady rekwizytów (piłka, skakanka, opaska na oczy). Niewinne dziecięce zabawy uderzają ładunkiem przemocy zarówno w obszarze działania, jak i języka. Nazwy gier zawierają pejoratywne określenia: „Głupi Jaś”, „Szczur”, „Szmaciarz”, „Czarny lud”. Podobnie jest w wypadku czynności określanych w zasadach gry, takich jak: zbijanie, bicie, klepanie, wytykanie palcem. Najsłabsi gracze są ośmieszani, karani lub eliminowani.
Performans powstał we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Rejestracja tego wydarzenia będzie dostępna w ramach YouTube Dni Kultury, od 26 do 28 marca 2021 na kanale YouTube Teatru 21.
Z myślą o potrzebach osób z różnymi niepełnosprawnościami nagranie zostanie udostępnione w wersji z polskimi napisami, tłumaczem PJM oraz z audiodeskrypcją.
Spektakl zostanie zaprezentowany za darmo. Teatr 21 zachęca wszystkich widzów do wsparcia jego działalności dowolną darowizną.
Międzynarodowy Dzień Teatru online
W programie tegorocznego wydarzenia YouTube Dni Kultury widzowie będą mogli obejrzeć propozycje aż 29 teatrów i grup teatralnych z całej Polski. Na wirtualnej scenie zagości różnorodność tematyki, stylu i formy. Będzie zarówno poważnie, jak i śmiesznie, nostalgicznie oraz nowatorsko. Spektakle przedstawią wiele niesamowitych historii, sylwetki wybitnych ludzi, zmuszą do refleksji, ale i pozwolą odetchnąć od codzienności. Emocje do domów wprowadzą zarówno znani aktorzy polskich scen, jak i amatorzy. Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie.
***
Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr”.
Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.
Info: Teatr 21, fot. Grzegorz Press
Data publikacji: 25.03.2021 r.