Teatr 21 na międzynarodowym festiwalu filmowym w Nowym Jorku

Wideoperformans „Ciało w ciało z Marilyn” Teatru 21 został zaproszony i będzie zaprezentowany online w ramach siódmej edycji Segal Center Film Festival on Theatre and Performance.

W dniach 1-15 marca 2022 roku odbędzie się siódma edycja Segal Center Film Festival on Theatre and Performance. W tym roku do udziału w festiwalu zaproszony został wideoperformans warszawskiego Teatru 21 pt. „Ciało w ciało z Marilyn”, w którym aktorki Teatru 21: Maja Kowalczyk i Aleksandra Skotarek, wcielają się w postać Marilyn Monroe. Ta amerykańska ikona popkultury postrzegana jest do dzisiaj jako symbol kobiecości, wyzwolonej seksualności i jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych aktorek na świecie.

– Gest sięgnięcia przez aktorki Teatru 21 po figurę Marilyn Monroe jest grą z wyobrażeniami i oczekiwaniami widzów związanymi z postrzeganiem kobiecości, aktorstwa, seksualności osób z niepełnosprawnościami – wyjaśniają realizatorki performansu Justyna Lipko-Konieczna i Justyna Wielgus z Teatru 21.

– Dodatkowym kontekstem jest samotność, spowodowana izolacją. Tu nabiera ona dodatkowego znaczenia. Pokazuje jak społeczne wyobrażenia o tym, co dozwolone i niedozwolone wyznaczają życiowe możliwości osobom z niepełnosprawnością intelektualną – dodaje Justyna Wielgus.

W tym roku na Segal Center Film Festival on Theatre and Performance będzie można zobaczyć 80 prac wideo z ponad 30 krajów świata. Oprócz Teatru 21 swoje filmy w ramach festiwalu pokażą m.in. Luk Perceval, Milo Rau (Belgia), Lola Arias (Argentyna), Stefan Kaegi / Rimini Protokoll (Niemcy) czy Tim Etchells / Forced Entertainment (Wielka Brytania). Teatr 21 jest jedynym polskim teatrem, który zaprezentuje swoją pracę w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

Segal Center Film Festival on Theatre and Performance (FTP) to coroczna impreza, podczas której prezentowane są filmy związane z teatrem i performansem. Festiwal prezentuje wschodzących i uznanych artystów teatralnych i filmowców z całego świata. Siódmy doroczny festiwal skupi się na pracach stworzonych z myślą o medium ekranu, zrealizowanych przez artystów teatralnych w czasie pandemii koronawirusa. Festiwal odbędzie się w formie cyfrowej w dniach 1-15 marca 2022 roku. Wszystkie wydarzenia festiwalu będą dostępne on-line za darmo, na stronie: https://segalfilmfestival.org. Artystów można wspomagać dobrowolnymi wpłatami pieniężnymi realizowanymi przez PayPal.

Organizatorem festiwalu jest Martin E. Segal Theatre Center z Nowego Jorku, który jest instytucją skierowaną do artystów teatralnych, naukowców, studentów, menadżerów sztuk performatywnych oraz lokalnych i międzynarodowych środowisk performatywnych. Segal Center zapewnia przyjazne środowisko dla debaty, otwartej wymiany oraz rozwoju nowych idei i prac. Przez cały rok prezentuje szeroki wachlarz bezpłatnych programów publicznych, w których czołowi krajowi i międzynarodowi artyści, naukowcy i profesjonaliści z dziedziny sztuki rozmawiają o teatrze i przedstawieniach. Programy obejmują czytania sceniczne, które służą rozwojowi nowych i klasycznych sztuk, festiwale poświęcone sztukom nowojorskim (PRELUDE) i międzynarodowym (PEN World Voices), pokazy filmowe, rozmowy z artystami, serie wykładów akademickich, seminaria telewizyjne, sympozja i programy edukacyjne.

Wideoperformans „Ciało w ciało z Marilyn” swoją premierę miał w lutym 2021 roku w ramach konferencji „DIS-Lecture”, pod kuratorską opieką Sašy Asentićia, współorganizowanej przez berlińskie centrum artystyczne Sophiensæle.

Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

————–

Ciało w ciało z Marilyn 

występują: Maja Kowalczyk, Aleksandra Skotarek

scenariusz: na podstawie tekstów Mai Kowalczyk i Aleksandry Skotarek inspirowanych dziennikiem Marilyn Monroe

realizatorki: Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna

kostiumy: Wisła Nicieja

zdjęcia: Wojciech Kaniewski, Ania Hatłas

montaż, napisy: Wojciech Kaniewski

czas trwania: 1 godz.

Trailer „Ciało w ciało z Marilyn”: https://youtu.be/Ulm9cr6dr7k

————–

Teatr 21 – aktywny od 2005 roku zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Teatr 21 stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 zespół został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii Teatr .

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca. Spektakl „Królestwa” powstał w ramach trzeciego sezonu Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zatytułowanego Nie zostawiaj nikogo w tyle”, dotyczącego roli idei bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju w pracy na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami w polu kultury i sztuki.

Zobacz galerię…

Info i fot. Teatr 21

Data publikacji: 22.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również