Teatr bez barier

Teatr bez barier

22 listopada br. Teatr Ślaski w Katowicach wraz z przedstawicielami Fundacji Kultura Bez Barier (www.kulturabezbarier.org) przygotowuje spektakl dla niewidomych i niedowidzących - pierwszy raz dorosłym na Śląsku zostanie pokazany spektakl z audiodeskrypcją.

Metoda ta pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym na możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa czy gry aktorskiej. W Polsce audiodeskrypcję stosuje się np. w galeriach (Zachęta), w muzeach (Zamek Królewski) czy w kinach (sieć Cinema City). Fundacja Kultura Bez Barier przygotowała już audiodeskrypcję dla ponad 60 spektakli, w tym dla inscenizacji Grzegorza Jarzyny czy Krzysztofa Warlikowskiego.
W Teatrze Śląskim audiodeskrypcja będzie przygotowana dla widzów spektaklu Stanisława Mrożka „Kontrakt”. Ci, którzy 22 listopada przyjdą na Scenę w Malarni otrzymają zestaw słuchawkowy, który umożliwi im słuchanie lektorów odczytujących na żywo tekst, który możliwie najwierniej oddaje to, co dzieje się na scenie (opisywane są np. inscenizacja, scenografia, gra aktorów, barwy i światło).

W tym dniu na „Kontrakt” obowiązują bilety ulgowe w promocyjnej cenie 25 zł.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych – wstęp wolny.

Koncepcja TEATRU BEZ BARIER będzie na pewno kontynuowana na śląskiej scenie: planuje się jeszcze w tym sezonie przygotować spektakl z napisami po angielsku, by udostępnić teatr osobom innych narodowości (studentom Erasmusa czy mieszkańcom województwa – obcokrajowcom, których nie brakuje w regionie). W najbliższym czasie  planuje się także przygotować wybrany spektakl z tłumaczeniem na język migowy.

A.K.

Data publikacji: 15.11.2013 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również