Terapia i Teatr – Zaproszenie

Terapia i Teatr - Zaproszenie

W imieniu Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowym Biennale, XII Spotkaniach Teatralnych Terapia i Teatr, Łódź, 5-8 czerwca 2016 r. Zgodnie z tradycją zaplanowaliśmy zarówno przegląd teatralny, jak i konferencję, warsztaty, pokazy filmów oraz wystawy prac plastycznych.

Patronat nad Biennale sprawują Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Konferencja Teatr Nie/Dostępny, towarzysząca XII Spotkaniom Terapia i Teatr będzie miała charakter otwarty. Zapraszamy Państwa do zgłaszania propozycji spektakli oraz zachęcamy do nadsyłania propozycji referatów odwołujących się do Państwa doświadczeń w pracy teatralnej w środowisku ludzi mających trudny dostęp do kultury.

Międzynarodowe Spotkania Teatralne, od pierwszej edycji w 1995 roku, poświęcone są twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnością, upowszechnianiu idei terapii, edukacji i integracji przez teatr, aktorstwu niepełnosprawnych, wreszcie dyskusji na temat wspólnotowości w teatrze oraz potrzeb i możliwości udziału osób „wykluczonych” we współczesnej kulturze.

Festiwal, zgodnie z naszą ideą, nie ma charakteru konkursu. Obok spektakli teatrów zawodowych jest miejsce dla twórczości scenicznej artystów z niepełnosprawnością – amatorów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, a także grup integracyjnych. W 20-letniej historii Spotkań Terapia i Teatr mieliśmy okazję gościć zespoły teatralne oraz wykładowców z wielu krajów zachodniej i środkowej Europy, w tym z: Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Cypru, Luksemburga, Niemiec, Austrii, Norwegii, Czech, Węgier, Rosji, Izraela, a także Arabii Saudyjskiej.

Zajmuje nas szeroko pojęta socjoterapia przez teatr – na przykład w środowisku osób uzależnionych czy osadzonych w zakładach karnych. Niebagatelne znaczenie mają, prezentowane podczas każdego Festiwalu, pokazy metod pracy terapeutycznej z wykorzystaniem technik teatralnych, różnorodnych praktyk arteterapeutycznych i technik dramy. Autorskie warsztaty prowadzone podczas festiwalu przez gości z zagranicy i z Polski stanowią okazję do podniesienia kompetencji zawodowych.

Biennale stanowi forum przeżyć estetycznych i emocjonalnych oraz wymiany doświadczeń. Inspiruje do twórczych poszukiwań, przydaje motywacji do rozwoju zawodowego, zapewnia zdobycie konkretnej wiedzy, wytycza kierunki pracy dla instruktorów i stanowi wsparcie w ich dążeniach do osiągania jak najlepszych efektów terapeutycznych i artystycznych.

Prosimy o nadsyłanie wypełnionych formularzy oraz płyt DVD z rejestracją spektaklu na adres:
Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a, 94-030 Łódź (z dopiskiem TERAPIA i TEATR)
Formularze można dostarczyć drogą elektroniczną na adres: i.pietowska@pos.lodz.pl
Formularze są do pobrania na stronie www.pos.lodz.pl

Termin zgłoszeń zespołów teatralnych upływa 1 lutego 2016
Termin zgłoszeń referatów i nadsyłania abstraktów upływa 1 marca 2016
Termin zgłoszeń dla obserwatorów bez referatów upływa 1 kwietnia 2016
Wygłaszany referat nie może przekroczyć 20 minut.

Rada Programowa podejmie decyzję:
– o zakwalifikowaniu zespołów do przeglądu teatralnego – 1 marca 2014
– o zakwalifikowaniu referatów na konferencję – 1 kwietnia 2016

Akredytacja wynosi:
400 złotych/osoba – dla obserwatorów
200 złotych/osoba – dla zespołów artystycznych
Kwota ta jest niezależna od faktu zakwalifikowania/niezakwalifikowania referatu
Termin wpłat dla obserwatorów i zakwalifikowanych zespołów upływa 1 maja 2016
Akredytacja obejmuje 3 noclegi (5/6, 6/7, 7/8 czerwca 2016), wyżywienie, uczestnictwo w przeglądzie teatralnym, konferencji, wernisażach, pokazach filmów, udział w jednym warsztacie (dotyczy obserwatorów i instruktorów grup teatralnych) oraz materiały festiwalowe.

Dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki – Małgorzata Uptas
Dyrektor Artystyczny Biennale – Agnieszka Piasecka
Dyrektor Organizacyjny Biennale – Izabela Piętowska

Info: Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi

Data publikacji: 08.01.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również