To była magia. Cudowne miejsce i ludzie, wspaniałe spektakle… Wspominamy i dziękujemy!

Podczas czterech dni Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku doświadczyli prawdziwego, ciepłego, teatralnego święta w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Tegoroczne spotkania były czasem nawiązywania, podtrzymywania i ocieplania Relacji! Organizatorów rozpiera wdzięczność i radość!

Artyści po trzech latach w końcu spotkali się w pełni na żywo! Był to czterodniowy przegląd polskich i zagranicznych teatrów osób z niepełnosprawnościami, któremu towarzyszyły muzyczne występy niepełnosprawnych artystów, animacje i wspólna zabawa, bal oraz wydarzenia towarzyszące: wystawy Laureatów Konkursu na Znak Graficzny, Konkursu Plastycznego, wystawa fotograficzna Laureatów TwO „Marzenia” oraz 13. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”.

500 osób, 200 wykonawców, 125 spektakli
Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku to impreza integracyjna, stanowiąca finał całorocznego Cyklu Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Zgodnie z tradycją „nie chodzi tu o wybranie najlepszych, a o kilkudniowe pełne radości spotkania osób, którym przez życie jest iść trudniej, a którzy mimo to ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania”.

W tegorocznych Spotkaniach wzięło udział ponad 500 osób, w tym blisko 200 artystów. Zaprezentowanych zostało 15 spektakli teatralnych i ponad 20 występów towarzyszących. Każdego dnia odbyła się transmisja livestreaming na Facebooku, określonych spektakli i występów towarzyszących. Przegląd teatralny dla grup artystycznych osób z niepełnosprawnościami ma też charakter edukacyjny. W ramach SANS odbyły się warsztaty – omówienia spektakli dla reżyserów teatrów oraz instruktorów zespołów wraz z członkami Rady Konsultantów.

Pierwszy dzień Festiwalu był „ukłonem” organizatorów z Fundacji Nieprzetartego Szlaku w kierunku obywateli Ukrainy. W programie znalazł się bowiem spektakl-pokaz metodyczny w języku ukraińskim „Zwierzątka, małe zwierzenia”.

Spektakle przeplatane były występami towarzyszącymi artystów ukraińskich. Całość wydarzenia była tłumaczona na język ukraiński.

W piątek, 27 maja, odbyło się oficjalne otwarcie SANS, które zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście z PFRON, ROPS oraz przedstawiciele wojewódzkich i miejskich władz samorządowych, organizacji pozarządowych, przedstawiciele lubelskich uczelni wyższych i innych placówek oświatowych.

Na pierwszy ogień Kruszynki
Tradycyjnie program rozpoczynał występ Teatru Kruszynki z Przedszkola Specjalnego nr 11 w Lublinie, tym razem ze spektaklem „W głębi oceanu”.

W trzecim dniu SANS-u, w występie towarzyszącym, zaprezentowali się uczestnicy ŚDS „Akademia Artystyczna”, którzy od lat współtworzą Spotkania. Sobotnie występy zwieńczył wzruszający spektakl „Dzień pokoju” Muzycznej Trupy Teatralnej z Litwy. Uczestnicy festiwalu mieli także okazję obejrzeć specjalne pokazy video spektakli profesjonalnych teatrów z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

W ostatnim dniu przeglądu po zaplanowanych spektaklach, odbył się Wielki Finał z podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w organizację, występujących artystów, ich instruktorów, wolontariuszy. Wręczone zostały dyplomy oraz nagrody i upominki.

Cykl Imprez Nieprzetartego Szlaku skierowany był do artystów z niepełnosprawnościami, ich instruktorów i wolontariuszy oraz przybyłej publiczności, wykładowców i studentów lubelskich uczelni, przyjezdnych gości, obywateli Ukrainy, przebywających na terenie województwa lubelskiego w związku z działaniami wojennymi, prowadzonymi w ich kraju.

Dzięki temu, że część wydarzenia była dostępna online w formie livestreamu w mediach społecznościowych na profilu Facebook, uczestnikami przedsięwzięcia byli także widzowie online z różnych zakątków Polski i świata. Cały festiwal był tłumaczony na Polski Język Migowy. Animacje, zabawy oraz opisy spektakli były tłumaczone na język ukraiński.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia…
Do organizatorów Nieprzetartego Szlaku spłynęło wiele ciepłych słów które, dają energię i stają się inspiracją do dalszej pracy. Cytujemy poniżej fragmenty wybranych relacji uczestników tegorocznych Spotkań Teatralnych i ich wrażenia:

– Kochani! Zwracamy się do wszystkich organizatorów 32 Międzynarodowych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie. Minęło już kilka dni od zakończenia festiwalu, a moi aktorzy ciągle wspominają ten czas spędzony w Lublinie. Dziękujemy Wam za ciepło, radość, miłość, wspaniałą zabawę i sztukę, która nas duchowo wzbogaca i czyni nas lepszymi ludźmi./…/ Dziękujemy raz jeszcze – aktorzy z teatru Wojtuś: Przemek, Bartek, Weronika, Bartek, Mateusz, Mateusz i instruktor teatralny Katarzyna Serwacka.

– Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy być częścią tak wspaniałego wydarzenia. To był piękny i bardzo inspirujący czas! Jesteśmy również pod wielkim wrażeniem organizacji i profesjonalizmu. Zostaliśmy tak ciepło przyjęci, obdarzeni opieką i wsparciem. Robicie świetną robotę /…/ Pozdrawiamy serdecznie i wysyłamy mnóstwo ciepłego i puchatego! – cały Zespół Teatru Smile – Łódzkiego Teatru Osób z Niepełnosprawnością.

– Jestem i mało tego, zamierzam zostać z Wami na dłużej, bo wszystko, co robicie jest pięknym kawałkiem dobra (…) dziękuję, że mnie zaprosiliście do Waszego świata. Głusi ze Stowarzyszenia Migiem Przez Świat czują się włączeni w Wasze inspiracje. – Magdalena Gach, tłumaczka PJM

– Tegoroczne Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku odbyły się po raz pierwszy od 3 lat na żywo! Wszystkim nam brakowało prawdziwego kontaktu z piosenką, teatrem i oczywiście między sobą nawzajem. Artyści zaoferowali widzom i słuchaczom szeroki wachlarz tematyki, interpretacji i nastrojów występów scenicznych. Zabawa była przednia, były też momenty wielkich wzruszeń, a nawet powagi. Każdy występ był wyjątkowy i niepowtarzalny /…/, pełen emocji, a aktorzy i piosenkarze zasługują na wielki ukłon – Julia Trubacz, wolontariuszka Nieprzetartego Szlaku.

– Pamiętam wszystkie nasze festiwale Neprotoptana Stezhyna Непротоптана стежина i tych wszystkich ludzi, którzy przeszli wolontariat w teatrze. Teraz wszyscy aktywnie kontynuują swoją działalność jako ochotnicy na wojnie. Trzy lata przerwy spowodowanej pandemią i wojną. Próbowaliśmy zrobić coś małymi krokami, ale teatr to coś, co może być tylko w prawdziwym życiu. W tym roku po raz pierwszy na festiwalu pracował tłumacz na język ukraiński, co dało prawdziwe poczucie partnerstwa. Szkoda, że nie było teatrów z Ukrainy, ale po wojnie przyjedziemy.
(…) Na tle teraźniejszej sytuacji stał się SANS takim miejscem, jak gdyby w innej rzeczywistości.

Dziękuje, że pomagacie Ukrainie na płaszczyźnie kultury i dyplomacji – Anastasiya Voytyuk, koordnatorka Neprotoptanej Stezhyny w Ukrainie.

– I znów są z Nami!! Nasi ukochani Artyści Nieprzetartego Szlaku. Jak dobrze Ich mieć u siebie, podziwiać, obserwować ale przede wszystkim uczyć się od Nich dobroci, rozumienia sztuki, serdeczności i otwartego serca na drugiego człowieka… Dziękuję, że zaszczycacie nasz Teatr swoją Obecnością to dla Nas ogromne wyróżnienie i dowód zaufania. Jesteśmy dla Was i z Wami! Teatr Muzyczny w Lublinie łączy Nieprzetarty Szlak – Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie.

Podsumowanie może stanowić komentarz z Facebooka: – Dla mnie to była magia. Cudowne miejsce, cudowni ludzie, wspaniałe spektakle. Pozdrawiam – napisała uczestniczka 32. SANS w Lublinie.

Wydarzenia towarzyszące
Konkurs Na Znak Graficzny Nieprzetartego Szlaku – był rozpisany wśród osób z niepełnosprawnościami jako pierwsze wydarzenie w całorocznym Cyklu Imprez Nieprzetartego Szlaku. Konkurs ten wprowadził uczestników wydarzeń i spotkań artystycznych w aktualną tematykę: „RELACJE”. Celem konkursu był wybór emblematu – znaku graficznego, który stał się symbolem (logotypem) całego cyklu imprez w bieżącym roku – jednocześnie odwoływał i nawiązywał do tematu przewodniego. Konkurs miał charakter międzynarodowy.
Prace wyróżnione w konkursie weszły w skład wystawy towarzyszącej 32. SANS.

Do konkursu zgłoszono 74 prace, do finału dopuszczono 28 grafik, na które w internetowym głosowaniu oddano 333 głosy. Zarówno jurorzy, jak i publiczność za najlepszą grafikę uznali pracę Doroty Bemś (lat 17) z Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach, opiekun plastyczny – pani Małgorzata Kosma.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Nieprzetartego Szlaku – przesłane na konkurs prace związane były z tematem przewodnim Cyklu Nieprzetartego Szlaku „Relacje”. Celem akcji było motywowanie do twórczego działania utalentowanych osób z niepełnosprawnością i ich instruktorów, a także promocja i prezentacja ich artystycznej działalności w społeczeństwie.

Konkurs Plastyczny realizowany jest od ponad 20 lat. W tym roku po raz pierwszy został zorganizowany wspólnie z kadrą Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach pod honorowym patronatem starosty gliwickiego i burmistrza Pyskowic. Wernisaż nagrodzonych prac odbył się 26 kwietnia w Galerii PodCień w Pyskowicach. Wystawa prac laureatów konkursu plastycznego towarzyszyła 32. Międzynarodowym Spotkaniom Artystów Nieprzetartego Szlaku w Teatrze Muzycznym Lublinie.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” – powstał w celu połączenia teatru i fotografii. Dzięki niemu można pokazać artystyczne spojrzenie na Spotkania Artystów NS. Konkurs umożliwia dialog między występującymi artystami z niepełnosprawnością a pasjonatami fotografii, dając jednym i drugim, szansę rozwoju i umożliwiając promocję ich twórczości. W konkursie może wziąć udział każdy niezależnie od wieku czy umiejętności.

Wernisaż wystawy zwycięskich prac 12. edycji konkursu „Teatr w Obiektywie” „Marzenia” odbył się 9 kwietnia w Centrum Kultury w Lublinie. W ramach 32. SANS w Teatrze Muzycznym w Lublinie można było obejrzeć wystawę prac wyróżnionych w 12. edycji konkursu.

13. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” odbył się podczas 32. SANS, obejmuje różne kategorie (Aktorzy, Wokół Festiwalu, Portret, Artystyczne Spojrzenie oraz Prace umożliwiają uchwycenie teatru z perspektywy widza, ujęcie portretu emocjonalnego, wyrażenie siebie jako artysty-fotografika, ale także bycie w roli aktywnego uczestnika festiwalu.

Dla uczestników konkursu zorganizowane zostały specjalne warsztaty fotograficzne, skupiające się na fotografii teatralnej i reportażowej oraz mające przygotować uczestników do fotografowania podczas festiwalu SANS.

Konkurs umożliwia integrację działań twórczych osób z niepełnosprawnościami oraz amatorskich i profesjonalnych środowisk, zajmujących się fotografią, niezależnie od stopnia sprawności. Spośród przesłanych zdjęć Jury wyłoni fotografie, stanowiące wystawę laureatów konkursu „TwO”.

Współorganizatorem przedsięwzięcia był Teatr Muzyczny w Lublinie. Odbywało się ono w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 #LUBLINisYOUth

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON, współfinansowaniu ze środków Województwa Lubelskiego i wsparciu Miasta Lublin.

Patronatem honorowym SANS objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Prezydent Miasta Lublin, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych .

Wśród patronów medialnych SANS – portal i magazyn OzN „Nasze Sprawy”.

Zobacz galerię…

Oprac. IKa, fot. Agnieszka Gontarska, archiwum Fundacji Nieprzetartego Szlaku

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2275jWRw4

Spot promocyjny:
https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku/videos/1270950350098240

Strona www: http://nieprzetartyszlak.eu/

Fanpage: https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Data publikacji: 28.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również