W Domu Kultury było bardzo uroczyście, ale przede wszystkim bardzo radośnie i bardzo muzycznie. Celem bowiem tego przedsięwzięcia, będącym zarazem naczelnym celem Fundacji, była promocja talentów muzyczno-wokalnych osób z niepełnosprawnością przede wszystkim narządu wzroku, ale nie tylko.
Fundacja Wygrajmy Razem założona przez społeczników dotkniętych dysfunkcją wzroku, a jednocześnie utalentowanych wokalistów – Łukasza Barucha i Karolinę Żelichowską – świętowała swoje drugie urodziny. Z tej okazji – na mocy uchwały specjalnej zarządu Fundacji – postanowiono przyznać i wręczyć podczas Biesiady specjalne podziękowania i statuetkę Elfa – taki „znak firmowy” Fundacji: za wyjątkowe wsparcie i zaangażowanie w działalność Fundacji znacznie wykraczające poza pełnione obowiązki dla: Violetty Trzciny – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej, oraz Magdaleny Mike, Aleksandry Nadolnej i Darii Sąsiadek – czyli zespołu pracującego w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej, a także dla Małgorzaty Gębczyńskiej z Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Za wsparcie finansowe dla sponsorów: Bożeny Urbańskiej i Zdzisławy Lichołap – właścicielek Biura Obrachunkowego WN-MA z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.
Miło nam donieść, że za propagowanie idei przyświecających Fundacji „Wygrajmy Razem” oraz promocję organizacji i jej podopiecznych w mediach, obok redaktor Beaty Tomanek z Polskiego Radia Katowice i redaktora Piotra Sobierajskiego z „Dziennika Zachodniego”, wyróżniono także redaktora naczelnego Magazynu „Nasze Sprawy” Ryszarda Rzebko.
Występ sześciorga wybitnie uzdolnionych wokalistów był dla obecnych nie lada przeżyciem artystycznym. A puentę Biesiady stanowił hymn Fundacji pt. „Razem łatwiej”, wykonany po raz pierwszy publicznie. Jego premiera na żywo odbyła się 6 grudnia w Polskim Radiu Katowice, w wykonaniu grupy wokalnej pod nazwą Mezalians Art (grupa założona przez Łukasza Barucha i Grzegorza Dowgiałło, z udziałem Karoliny Żelichowskiej, Iwony Zięby, Przemka Cackowskiego). Słowa napisała Monika Dziura – laureatka ubiegłorocznego konkursu na tekst promujący Fundację, muzykę stworzył Przemek Cackowski (aranżer, wokalista, pianista, kompozytor), aranżacją zajął się Grzegorz Dowgiałło (wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, autor tekstów piosenek…).
Wiele wzruszeń i prawdziwie artystycznych przeżyć podarowali publiczności tego wieczora artyści – bohaterowie Biesiady Artystycznej. Rozbawieni tekstami i aktorskimi chwytami Grupy Teatralnej z WTZ „Otwarte serca” w parodii scenek kabaretu „Potem” nagradzaliśmy ich i kolejnych wykonawców zasłużonym aplauzem.
Ala Strusz, uczennica SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Dąbrowie Górniczej im. Zofii Książek-Bregułowej w piosence z repertuaru Blue Cafe pt. „Noheo” (i wspomagana przez chórek Dowgiałło i Zięba) zaprezentowała niebylejakie umiejętności wokalne, wrażliwość i kulturę muzyczną. Z pewnością będziemy o niej pisać jeszcze wiele razy.
Świetnie się zaprezentował Michał Karol Wiśniewski (nie mylić z TYM Wiśniewskim). Poczucie rytmu, swoboda i luz na scenie – z taktem i umiarem – duże umiejętności wokalne i świetnie dobrane do jego możliwości utwory prezentowane na Biesiadzie pozwoliły mu w pełni zaistnieć artystycznie. To się naprawdę dobrze oglądało i dobrze się tego słuchało. „Przed śniadaniem” z repertuaru Mietka Szcześniaka i „Leniwy diabeł” Andrzeja Zauchy idealnie wyśpiewane i wygrane przez Michała mogły się naprawdę podobać.
Ukraińska dumka i góralska śpiewka w wykonaniu wokalisty o potężnym głosie o głębokiej, aksamitnej barwie – Łukasza Żelechowskiego, grającego na bandurze – ukraińskim instrumencie strunowym – mogła wręcz zachwycić! W takim repertuarze z pogranicza różnych kultur ta wielowymiara postać – m.in. zdobywca trzech szczytów zaliczanych do Korony Ziemi – czuje się najlepiej.
I tak już zaiste było do końca tego wieczoru, także podczas występu absolutnie perfekcyjnej artystki Anny Rossy – oryginalnego muzyka i wokalistki, poetki, autorki tekstów i muzyki piosenek oraz znanego powszechnie i lubianego nad wyraz Leszka Kopcia – wrocławskiego dziennikarza radiowego, kompozytora, autora tekstów i wychowawcy/instruktora dzieci i młodzieży z dysfunkcjami narządu wzroku.
A Krzysztof Sałapa, wokalista i frontman warszawskiej formacji Archangelica, który jak sam mówi – łączy w swojej muzyce elementy rocka, orkiestracji i szczypty elektroniki – „dał czadu”, rozgrzewając lekko zziębniętą publiczność żyłowiowym występem.
Imprezę uświetniła swoim recitalem gwiazda wieczoru – znakomita piosenkarka Danuta Błażejczyk, która w kilku utworach wystąpiła ze swoją córką.
Biesiadzie towarzyszyła wystawa prac plastycznych podopiecznych WTZ „Otwarte serca” i dąbrowskiego SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
Aż dziw bierze, że to dopiero drugie urodziny Fundacji – tak profesjonalnie działają. Potrafą uczyć się od innych, brać najlepsze wzorce.
Wspomagany przez Karolinę Żelichowską Łukasz Baruch, to można powiedzieć frontman formacji „Wygrajmy Razem”. Ten utalentowany muzyk, wokalista a przede wszystkim radosny, uśmiechnięty szeroko showman obdarzony nieprzeciętną charyzmą, z pewnością potrafi pozyskać dla Fundacji przyjaciół i przysporzyć jej sponsorów. I tego, i jemu, i Fundacji szczególnie gorąco życzymy, bo wiemy, że warto czynić zasiew w tak żyzną i płodną glebę! Wygrajmy razem wiele następnych, pięknych lat.
Iwona Kucharska
fot. A.S., Wygrajmy Razem