Uśmiech to promień słońca

Uśmiech to promień słońca

14 marca to znamienna data dla SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej – to dzień urodzin ich Patronki, Zofii Książek-Bregułowej, której imię nosi ta placówka.

Z tej okazji w ośrodku odbyła się czwarta już edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, często sprzężoną z innymi niepełnosprawnościami. Temat konkursu – 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – zdawał się być za trudny dla gimnazjalistów, jednak jego efekty zaświadczyły o czymś zgoła przeciwnym! Indywidualne prezentacje poprzedzono inscenizacją na temat wojny i powstania w Warszawie, wykorzystując m.in. wiersze autorstwa Zofii Książek-Bregułowej – wówczas żołnierza i obrońcy powstańczej stolicy.

Konkurs przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych wyłonił troje zwycięzców wśród gimnazjalistów i troje wśród szkół ponadgimnazjalnych, i tyluż wyróżnionych*.

Ciekawostką jest z pewnością fakt zajęcia pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w tej drugiej kategorii przez przedstawicieli ośrodka lubelskiego, którzy zaczęli dzień już o piątej rano, by na ustaloną godzinę dotrzeć do Dąbrowy Górniczej. Niewyspalni, ale przeszczęśliwi wracali do Lublina, radując się z potrójnego zwycięstwa.

Przewodniczący jury Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie podkreślił z mocą, że wygrani są wszyscy, bo sprostali niełatwemu wyzwaniu i interpretacją prezentowanych utworów udowodnili swoje emocjonalne zaangażowanie i zrozumienie tematu konkursu.

Wśród przedstawionych utworów poetyckich okresu Powstania Warszawskiego znalazły się także znakomite wiersze Zofii Książek-Bregułowej – przejmujące świadectwa bezprzykładnego bohaterstwa harcerzy, młodych powstańców i reszty warszawiaków – obok sztandarowych utworów T. Gajcego, K. K. Baczyńskiego, H. Krall, T. Różewicza i innych twórców z pokolenia „Kolumbów”.

Dzień później, na spotkaniu z przyjaciółmi Zofia Książek-Bregułowa zwracając się do uczniów i wychowanków SOSW w Dąbrowie Górniczej powie: „Kochajcie Ojczyznę, bo to dobro najwyższe! Kochajcie i uśmiechajcie się, bo każdy uśmiech to prawdziwy promień słońca, który niesie ciepło i blask”.

Jest świadoma, że niedługo odejdzie. Ta bohatersko walcząca niewidoma aktorka, poetka i pisarka o godnie życie na co dzień, o prawo uprawiania zawodu, prawo do samorealizacji, indywidualnej drogi rozwoju i prawo do marzeń i ich realizacji pomimo swego kalectwa – sprawiała wrażenie pogodzonej z losem, świadomej nieuchronności przemijania. Bardzo zmieniona, z wyniosłej, dumnej i królewskiej postawy pozostała jej jedynie wysoko uniesiona głowa i twarz rozjaśniona delikatnym uśmiechem wciąż jeszcze pięknej kobiety, zwrócona ku odwiedzającym ją, słuchającym jej słów, być może ostatniej publiczności…

Ze łzami wzruszenia słuchaliśmy jej przepięknych wierszy, które zaczęła recytować nagle i przejmująco, sprowokowana niezwykłym nastrojem tego urodzinowego spotkania…

Stop klatka… Zatrzymano w kadrze… na kliszy…

Za kilka dnia Dzień Patrona w SOSW w Dąbrowie Górniczej. I chociaż ze względu na stan Jej zdrowia nie będzie mogła być obecna, przesłała swoim młodym przyjaciołom zapewnienie o swojej atencji i przesłanie: „Kochajcie Ojczyznę i starajcie się być szczęśliwi pomimo swojej niepełnosprawności”.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Iwona Kucharska

* Nagrody i dyplomy otrzymali laureaci:

GIMNAZJUM

I miejsce: Monika Kaźmierczak, uczennica kl. II SOSW dla Dzieci Niewidomych w Ogińskach

II miejsce: Kinga Iwańska, uczennica II kl. Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie

III miejsce: Mateusz Magiera, uczeń I kl. SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej

Wyróżnienia: Natalia Skwira, uczennica kl. II SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Lublinie, Patrycja Kozera, uczennica II kl. Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, Gabriela Michaj, uczennica II kl. SOSW w Jaworznie.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce: Radał Ugarenko, uczeń II kl. Technikum SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Lublinie

II miejsce: Piotr Jawor, uczeń II kl. Technikum SOSW w Lublinie

III miejsce: Karolina Fendrykowska, uczennica III kl. LO SOSW w Lublinie.

Wyróżnienia: Agnieszka Hora, uczennica kl. III LO SOSW w Dąbrowie Górniczej, Piotr Toboła, uczeń II kl. ZSZ SOSW w Będzinie, Aleksandra Chojnacka, uczennica II kl. ZSZ SOSW w Będzinie.

Data publikacji: 17.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również