W Dąbrowie Górniczej po raz czwarty śpiewano jak w świecie niewidomych

Publiczność - finał

W niedzielny wieczór 8 października w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej miał miejsce finałowy koncert IV edycji Przeglądu Wokalnych Talentów MUZYKA – WYOBRAŹNIA – CIEMNOŚĆ. Sala w piwnicy, bez dostępu dziennego światła wydaje się być stworzona do takiego pomysłu. A pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja „Wygrajmy Razem”.

Zasady konkursu
Przypomnijmy: w konkursie mogą brać udział solistki i soliści w przedziale wiekowym 15 – 26 lat, piosenki mają być w języku polskim, z mądrym tekstem, opowiadać jakąś historię. Prezes Fundacji Łukasz Baruch cieszy się, że młodzi bazują nie tylko na współczesnym repertuarze, ale sięgają do skarbnicy piosenek z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych. Jurorzy oceniają dobór repertuaru, warsztat wokalny – technikę śpiewu, interpretację tekstu.

Śpiewanie w ciemności okazuje się być takim magnesem, takim wyzwaniem, że wpłynęło aż 71 zgłoszeń, do półfinału zgodnie z regulaminem powinno zostać zakwalifikowanych 16 uczestników, ale wysoki poziom wykonawczy był tak wyrównany, że wyjątkowo do finału dopuszczono 19 osób.

Na przesłuchaniach półfinałowych artyści śpiewają przy świetle, ocenia ich komisja składająca się z uznanych artystów reprezentujących środowisko osób niewidomych. Do finału konkursu może dopuścić 6 osób.

Po prostu trzeba śpiewać!
Koncert finałowy natomiast odbywa się już w całkowitej ciemności, to wyzwanie, z którym mierzą się młodzi twórcy, ale nie tylko – również jurorzy. Nawet nie ujawnia się imion i nazwisk wykonawców, podawane są jedynie ich pseudonimy. Łukasz Baruch podkreśla, że jest to jeden z najbardziej obiektywnych konkursów. „Tutaj wygląd się nie liczy, bo nie widać, tutaj po prostu trzeba śpiewać!” A śpiewają w warunkach, które dla wokalistów niewidomych są codziennością…

Tegorocznym przewodniczącym jury był krakowski artysta z „Piwnicy pod Baranami” Jacek Wójcicki, w składzie byli ponadto wokaliści współpracujący z Fundacją „Wygrajmy Razem” Iwona Zięba z Krakowa i Michał Ziomek z Olkusza.

Ze wszystkich stron ciemność wyciąga dłoń
… ten fragment utworu w wykonaniu popularnej Bryski przyjęto jako jingiel rozpoczynający koncert.

Imprezę prowadziła dziennikarka Radia Katowice, Beata Tomanek wraz z prezesem Fundacji „Wygrajmy Razem”, Łukaszem Baruchem. Rozpoczęli przy włączonym jeszcze świetle, po czym światła zgasły i „ciemność wyciągnęła dłoń. Odruchowo otwieramy szerzej oczy, ale i tak nic nie widzimy. Oddajemy się słuchaniu i wyobraźni.

Ten koncert w ciemności zawsze miał pełną widownię, oklaskującą wykonawców; tym razem widzieliśmy nawet kilku słuchaczy stojących w korytarzu, uprzejma obsługa przyniosła im krzesełka. Wśród gości – przyjaciele Fundacji, rodziny uczestników, przedstawiciele zaprzyjaźnionych NGO i jak zawsze zastępczyni prezydenta Dąbrowy Górniczej, Bożena Borowiec.

Szóstka finalistów rozpoczęła konkurencję o nagrody finansowe, chociaż zgodnie mówią, że nie tylko po nagrodę tu przyjechali, traktują to jako przygodę, oryginalną możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, chcą poznać innych uczestników i … rywalizować z nimi. Najwidoczniej jest to interesujące przeżycie, bo wracają ci, którzy nie wygrali w poprzedniej edycji.

Dla widzów to też wspaniałe przeżycie, wysłuchaliśmy ciekawych, nowych interpretacji utworów Mietka Szcześniaka, Edyty Geppert, Studia Buffo, wysłuchaliśmy wspaniałych tekstów Osieckiej, Kofty.

Kto wyśpiewał nagrody
Pierwszą nagrodę – 2.500 złotych wyśpiewała Julia Matczak z Teresina brawurowo wykonaną „Płonącą stodołą” Niemena i „Prośbą do Twoich ust” z repertuaru Kayah.

II miejsce (i nagrodę 1.500 złotych) zajął Michał Lech z Czeladzi, zaśpiewał „Wieczór nad rzeką zdarzeń” z repertuaru Andrzeja Zauchy i „Honolulu” Sławomira Uniatowskiego.

III miejsce zajęła Daria Salamon z Rudy Śląskiej wykonując słynny utwór „Zamiast” z muzyką Krajewksiego i pięknym tekstem Osieckiej kończącym się słowami: „Nie chcę się skarżyć na swój los, nie proszę więcej niż dać możesz i ciągle mam nadzieję, że że chyba wiesz co robisz Boże…” Za trzecie miejsce nagroda wynosiła 1.000 zł.

Pozostali uczestnicy, którzy otrzymali nagrodę za udział w finale w wysokości 100 zł, to Ula Zubek z Warszawy, Wiktoria Eliaszewicz z Bolesławca i Milena Konieczna z Nowogrodźca.

Wszyscy finaliści zaśpiewali w sekstecie, zgodnie z tradycją od 2019 roku, muzyczny podarunek dla przewodniczącego jury, tym razem dla Jacka Wójcickiego „Zaklinam czas” w aranżacji Grzegorza Dowgiałło.

Myślałem, że to będzie jak z płyty
Jacek Wójcicki dzieląc się wrażeniami powiedział, że pierwszy raz w życiu był na takim konkursie, gdzie wysłuchał uczestników w zupełnej ciemności. Wrażenie było niezwykłe, troszkę inaczej to sobie wyobrażał.

– Myślałem, że to będzie jak z płyty, będę słuchał sobie po ciemku. Ale to jest jednak live, tu się czuje wibracje, czuje powietrze, oddech.

Jacek Wójcicki bardzo dziękował za zaproszenie, uczestnikom, którym się chciało (bo teraz są czasy, że się nikomu nic nie chce). Dziękował Grzegorzowi Dowgiałło – niezwykłemu pianiście, który wszystkim towarzyszył.

– Mieliście szczęście, bo mieliście człowieka orkiestrę, wyczarował nam piękne światy, i hardrockowo i sentymentalnie i balladowo. Naprawdę chapeau bas. Piękne przeżycia i piękne doświadczenie, zawiozę je do mojego starego Krakowa…

Sponsorzy i patroni
Przegląd Wokalnych Talentów „Muzyka – Wyobraźnia – Ciemność” jest współfinansowany ze środków Gminy Dąbrowa Górnicza i ze środków PFRON oraz wsparty finansowo przez przyjaciela – firmę SARPI z Dąbrowy Górniczej, która zresztą otrzymała z rąk prezydenta Marcina Bazylaka specjalne podziękowania za wspieranie dąbrowskiej kultury.

W trakcie koncertu, najmłodsza wolontariuszka Fundacji „Wygrajmy Razem” – Blanka Baruch prowadziła wśród publiczności zbiórkę publiczną

Patronat honorowy nad imprezą roztacza od wielu lat Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, a magazyn i portal www „Nasze Sprawy” został patronem medialnym imprezy. Przy tej okazji padło wiele ciepłych słów skierowanych do naszego magazynu, 11 października bowiem Fundacja Wygrajmy Razem obchodzi 13 lat istnienia i jak ze sceny powiedział prezes: – Dziękujemy, Wy jesteście zawsze z nami”

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska, fot. archiwum Fundacji „Wygrajmy Razem”, autorka

Data publikacji: 23.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również