W Krakowie wystawa o Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty

W Krakowie wystawa o Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty

Wystawę plenerową z okazji 10 lat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko", otwarto w poniedziałek, 6 października na Rynku Głównym w Krakowie. Zobaczcie ile można zrobić dzięki życzliwości ludzi – mówiła Dymna, otwierając wystawę.

W 2014 roku przypada jubileusz 10-lecia Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Na wystawie, zlokalizowanej pomiędzy Sukiennicami a kościołem. św. Wojciecha, zaprezentowano 30 plansz ze zdjęciami i opisem założeń oraz najważniejszych wydarzeń z historii festiwalu, który jak podkreślają organizatorzy – stwarza osobom niepełnosprawnym możliwości rozwoju i wspiera ich talenty muzyczne.
Pierwsza edycja festiwalu dla utalentowanych niepełnosprawnych wokalistów odbyła się w 2005 roku. Od 2007 roku festiwal nosi imię zmarłego w październiku 2006 r. Marka Grechuty. W czerwcu br. odbył się finał dziesiątej edycji festiwalu.

Finałowy koncert festiwalu zawsze odbywa się w czerwcu na Rynku Głównym w Krakowie. Występuje w nim 12 niepełnosprawnych finalistów, wyłonionych w wyniku eliminacji – po sześć osób w kategorii dziecięcej i w kategorii dorosłych. Każdy finalista wykonuje dwie piosenki: jedną samodzielnie, drugą z towarzyszeniem znanego artysty. Występy ocenia jury i przyznaje zwycięzcom nagrody Zaczarowanego Ptaszka. Zwycięzcy otrzymują także stypendia: po 24 tys. zł dla zdobywców pierwszych miejsc w obu kategoriach, po 10 tys. zł za drugie miejsca i po 5 tys. zł – za trzecie.

Opiekunką artystyczną festiwalu jest Irena Santor; co roku zarówno w jury, jak i w występach finałowych uczestniczą znani artyści.
Do tej pory w finałach konkursu udział wzięło 124 niepełnosprawnych wokalistów, którym towarzyszyło 58 gwiazd polskiej sceny muzycznej. 61 zwycięzców odebrało nagrody o łącznej wartości 785 tys. zł.

– Każdy człowiek ma w swoim życiu ukryte radości. Moją wielką radością zawsze jest dzień, kiedy odbywa się Festiwal Zaczarowanej Piosenki. We mnie się budzi takie radosne dziecko, ponieważ to, co się dzieje na festiwalu, zupełnie zmieniło moje życie, mój sposób patrzenia na innych. I tak prawdę mówiąc na tym festiwalu uczę się właśnie takiej siły i radości. To jest po prostu magiczny festiwal – mówiła Anna Dymna, otwierając z jednym z laureatów wystawę. Jak podkreśliła, „dzięki wystawie można się wszystkiego dowiedzieć o festiwalu: kto wygrywał, kto występował…”

Wystawa potrwa do 20 października. Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jej organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a partnerem Gmina Miejska Kraków, która współfinansuje projekt. (PAP)

hp/ mow/

Data publikacji: 07.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również