„W muzycznym klimacie”

Uczestników koncertu powitali dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej i Dagmara Bałycz, kierowniczka jej Działu Biblioterapeutycznego

…to projekt skierowany do osób z niepełnosprawnością i seniorów (uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i innych placówek oraz mieszkańcy domów pomocy społecznej), zakładający organizację udziału tych grup w szeregu bezpłatnych imprez muzycznych i spotkań edukacyjnych oferowanych przez instytucje kultury znajdujące się na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jego termin realizacji to 1 lipca-31 grudnia 2020 r.

Celem projektu realizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach jest niwelowanie barier ekonomicznych i mentalno-społecznych w dostępie do kultury, dla grup zagrożonych wykluczeniem z dostępu do zasobów dóbr kultury. Realizatorzy projektu chcą przybliżyć osobom z niepełnosprawnościami i seniorom piękno muzyki i zachęcić ich do korzystania z jej właściwości terapeutycznych oraz wartości artystycznych.

Uczestnicy będą mieli możność odwiedzenia wielu ważnych dla regionu instytucji kultury oraz instytucji artystycznych oraz bezpłatne uczestnictwo w różnorodnych inicjatywach kulturalnych. Wydarzenia w ramach projektu będą miały formę spotkań edukacyjnych oraz wyjazdów na koncerty i spektakle muzyczne do wiodących instytucji na terenie metropolii.

Uczestnicy projektu będą m.in. uczestniczyć w spektaklach muzycznych w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, odwiedzą Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Muzeum Organów Śląskich w Katowicach. Dodatkowo przygotowano liczne warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące np. savoir-vivre’u oraz zbiorów muzycznych znajdujących się w posiadaniu Biblioteki Śląskiej.

Inauguracja projektu rozpoczęła się koncertem Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 10 września przed gmachem Biblioteki Śląskiej.

Wypada zaprezentować tę niezwykłą orkiestrę, która może się poszczycić ponad 100-letnią historią! Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta „Makoszowy” z siedzibą w Zabrzu jest kontynuatorem działalności Orkiestry Załogowej Kopalni „Makoszowy”, która rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 1906 roku. Dyrygentem orkiestry jest Henryk Mandrysz związany z nią nieprzerwanie od 1955 roku. Aktualnie liczy ona 76 muzyków. Część muzyków to byli i obecni pracownicy kopalni.

W orkiestrze grają również muzycy profesjonalni, nierzadko legitymujący się wyższym wykształceniem muzycznym. Orkiestra koncertuje przy różnych okazjach. Wykonywany przez nią repertuar muzyczny zaspakaja nawet najwybredniejsze gusta muzyczne, bowiem oprócz tradycyjnego folkloru górniczego, wykonuje i inne gatunki muzyczne.

Jednym z największych sukcesów orkiestry było zajęcie przez nią dwóch pierwszych miejsc na międzynarodowym konkursie orkiestr dętych w Bösel (Niemcy) w kategorii „najlepsza orkiestra koncertowa” oraz „najlepszy dyrygent konkursu”. W organizowanych przeglądach orkiestr przez Gliwicką Spółkę Węglową S.A. oraz resort górnictwa, permanentnie zajmowała pierwsze lokaty. Obecnie występuje pod auspicjami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Nie może zatem dziwić, że 10 września przed wejściem głównym do Biblioteki Śląskiej zgromadzili się przedstawicieli kilkunastu placówek edukacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych z terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Koncert rozpoczął się -jakżeby inaczej! – od wiązanki znanych śląskich melodii. A zatem najpierw dzieweczka poszła do laseczka (a za nią myśliweczk!), potem Karolinka poszła do Gogolina, oczywiście przez „Zielony mosteczek”, Kasieńka stała prze studzience, a starzyk pykał fajeczkę, aż zaszło słoneczko. Wszystko to przyjęte entuzjastycznie, słuchacze  często śpiewali z orkiestrą duże fragmenty piosenek! Potem przyszła pora na klasyczne walce rodem znad pięknego, modrego Dunaju, były też inne – nomen omen – muzyczne klimaty, jednak najbardziej żywiołową reakcję publiczności wzbudziły nowoorleańskie, diksilendowe rytmy, szczególnie gdy na zakończenie wszyscy święci pomaszerowali do nieba! Różnorodny repertuar, wszechstronność i perfekcja orkiestry, która momentami brzmiała jak rasowy big band, wzbudziły zrozumiały zachwyt. Szkoda, że narastająca mżawka przerwała to niecodzienne, muzyczne przeżycie…

Partnerzy projektu „W Muzycznym klimacie”: Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria” w Katowicach, Dom Pomocy Społecznej św. Wincentego a Paulo w Chorzowie, Środowiskowy Dom Samopomocy św. Brata Alberta w Katowicach.

Partnerzy medialni: Polskie Radio Katowice, „Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, Śląski Pegaz – platforma inicjatyw bibliotecznych.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zobacz galerię…

Oprac. i fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 14.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również