W Płocku teatr przyjazny niewidomym
Od nowego sezonu w Teatrze Dramatycznym w Płocku wszystkie premierowe spektakle będą miały opracowaną przez tamtejszych aktorów audiodeskrypcję.
Przypomnijmy, że audiodeskrypcja to skrypt czytany przez lektora symultaniczne wraz z projekcją filmu lub sztuki teatralnej, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy opis kostiumów aktorów.
Aby ułatwić osobom niewidomym przemieszczanie się wewnątrz budynku przygotowany zostanie informator w formie drukowanej z zapisem w alfabecie Braille’a oraz jako plik audio, zawierający m.in. opis topografii budynku płockiego teatru.
Ponadto dzięki współpracy z płockim Stowarzyszeniem De Facto, które wspiera osoby niewidome i przeciwdziała ich wykluczeniu, przeszkolonych zostanie 10 pracowników teatru. Szkolenie składające się z części teoretycznej i praktycznej prowadzone przez osoby niewidome ma przekazać informacje, jakiej pomocy osoby niewidome oczekują.
Powstałe w 2005 r. Stowarzyszenie De Facto prowadzi także m.in. internetowy kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych. W Płocku organizuje Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, jedyny taki w Polsce; w tym roku odbędzie się jego siódma edycja.
Powyższe działania są realizowane w ramach projektu „Objęcie działaniami Teatru Dramatycznego w Płocku osób niewidomych, dotąd nieuczestniczących w życiu kulturalnym Mazowsza”, który wspiera samorząd województwa.
kat
Data publikacji: 22.08.2017 r.