W Poznaniu wystawa „Choroba jako źródło sztuki”

W Poznaniu wystawa "Choroba jako źródło sztuki"

W Muzeum Narodowym w Poznaniu do 11 sierpnia br. można oglądać wystawę pt. "Choroba jako źródło sztuki".

Celem wystawy jest przedstawienie dzieł sztuki powstających w chorobie, odsłonięcie specyficznych warunków tworzenia i spojrzenie na fragment historii sztuki z perspektywy choroby twórcy.

Artyści różnie traktowali swoją chorobę w procesie twórczym. Maksymilian Gierymski czy Artur Grottger tworzyli tak, jakby choroby nie było. Jacek Malczewski przedstawiał jej ślady w autoportretach, Choroba to temat rzeźb Aliny Szapocznikow, oswajającej się z destrukcją własnego organizmu i śmiercią.

Na wystawie zaprezentowano prace współczesnych artystów, m.in. Władysław Strzemińskiego, Marii Jaremy, Katarzyny Kozyry, a także dzieła Wyspiańskiego, Podkowińskiego, Wojtkiewicza, De Laveaux i wielu innych, dla których choroba stała się właśnie źródłem sztuki.

Jak mówi rzeczniczka Muzeum Aleksandra Sobocińska wystawa pokazuje relacje pomiędzy bólem i kreacją, związki pomiędzy chorobą a obrazem i rzeźbą.

– Wystawa prezentuje prace, które powstały w warunkach cierpienia i były nie tyle sposobem radzenia sobie z bólem, co drogą jego manifestacji. Sztuka objawia się, przy tym, jako jeden z wyrazów cierpienia, a nie jako lek na chorobę” – tłumaczy A. Sobocińska.

Na wystawie znajduje się około 130 prac 35 polskich artystów powstałych od końca XIX wieku po prace współczesne.

kat
Data publikacji: 29.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również